Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sytuacja podatkowa obdarowanych

Marcin Sądej • Opublikowane: 2018-05-25

W zeszłym roku odziedziczyłem udział w nieruchomości (10%). Jest to budynek, w którym wynajmowane są lokale, więc można powiedzieć, że przynosi on stały dochód. Chcę ten udział (po 5%) przekazać dzieciom w formie darowizny. Czy fakt, że nieruchomość przynosi dochód zmienia sytuację podatkową obdarowanych?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przedmiotem darowizny może być nie tylko cała nieruchomość, ale również udział w nieruchomości. Darowizny co do zasady podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Jeżeli jednak darowizna zostanie dokonana pomiędzy członkami najbliższej rodziny to taka czynność prawna korzysta z całkowitego zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. Mówi o tym art. 4a ustawy. Warunkiem skorzystania z tego zwolnienia jest zawiadomienie o otrzymaniu darowizny właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Jeżeli jednak darowizna dokonywana jest przed notariuszem (a taki wymóg obejmuje darowizny nieruchomości oraz udziały w nieruchomości) to notariusz dokonuje właściwego zgłoszenia.

Należy wskazać, że ustawa o podatku od spadków i darowizn wymienia w art. 4a konieczne warunki do skorzystania ze zwolnienia od podatku. Wśród tych warunków nie ma żadnych zastrzeżeń co do faktu, czy nieruchomość darowana jest wynajmowana. Oznacza to, że okoliczność ta pozostaje bez znaczenia dla możliwości skorzystania z całkowitego zwolnienia od podatku.

Na marginesie dodam, że zgodnie z art. 678 Kodeku cywilnego w razie zbycia rzeczy najętej w czasie trwania najmu nabywca wstępuje w stosunek najmu na miejsce zbywcy. Oznacza to, że po dokonaniu darowizny Pana dzieci staną się stroną umowy najmu jako właściciele nieruchomości (oczywiście w zakresie tych 10%).

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »