Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Udziały w mieszkaniu przekazane dzieciom a obowiązek podatkowy przy jego sprzedaży

Marcin Sądej • Opublikowane: 2018-07-16

W 2007 r. nabyłem wraz z moją mamą i bratem w spadku po zmarłym ojcu mieszkanie. Przeprowadziliśmy postępowanie spadkowe. Wszyscy mieliśmy po 1/3 udziału w tym mieszkaniu. Rok temu mama podzieliła swój udział pomiędzy mnie i brata, przekazując go nam w formie darowizny z zapisem ustanawiającym na jej rzecz prawo dożywotniego użytkowania udziałów. Zatem obecnie mamy z bratem po 1/2 udziału w tym mieszkaniu, a mama ma dożywotnie prawo użytkowania. We trójkę podjęliśmy decyzję o sprzedaży mieszkania. Czy będziemy musieli zapłacić podatek od jego sprzedaży? Jeśli tak, to w jakim wymiarze, tzn. od całości czy może tylko od części, którą mama nam przepisała w zeszłym roku?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – opodatkowaniu podlega odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli zostało dokonane w ciągu 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło ich nabycie. Z uwagi na to, że w opisanym przepisie mowa o nieruchomościach i ich częściach, należy wskazać, że termin pięcioletni będzie liczony osobno dla każdej części.

Zatem w 2007 r. każde z Państwa nabyło udział wynoszący 1/3 w nieruchomości. Sprzedaż przez każde z Państwa tej 1/3 części podlegał opodatkowaniu wyłącznie do dnia 31.12.2012 r. Następnie mama podzieliła swój udział pomiędzy Panów – swoich synów i przekazała go Wam w drodze umowy darowizny. W rezultacie każdy z Panów otrzymał 1/6 część nieruchomości (1/3 : 2). Darowizna miała miejsce w 2017 r., zatem podatek od sprzedaży wyłącznie nabytej 1/6 części nieruchomości należy zapłacić, jeżeli sprzedaż będzie miała miejsce do dnia 31.12.2022 r.

Proszę również pamiętać, że można dokonać sprzedaży nieruchomości wcześniej i przeznaczyć otrzymane środki ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe (zakup nowego lokalu, spłata kredytu hipotecznego, remont istniejącej nieruchomości), co spowoduje zwolnienie od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 131 ustawy PIT. Aby całkowicie zwolnić się od podatku, należy cały otrzymany przychód przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Pomoc finansowa dla syna w Polsce a obowiązek zgłoszenia do urzędu skarbowego

Od roku 2016 wysyłam z Niemiec mojemu synowi na konto w Polsce pieniądze. Jest to za granicą zgłoszone w rozliczeniu podatkowym jako pomoc osobie...

Zapłata za rezygnację z zachowku a podatek

Jako jedyny spadkobierca zamierzam zrzec się prawa do spadku (w tym własnościowego mieszkania) po żyjącej babci na rzecz jej siostry, która się nią...

Odkupienie całości spadku a podatek

W zeszłym roku zmarł mój tata. Wraz z mamą i 4 mojego rodzeństwa zostaliśmy współwłaścicielami domu rodziców (akt dziedziczenia). Niestety mama...

Darowizna od brata bez zgody jego żony a podatek

Mój brat wygrał w lotto znaczną kwotę i chce przekazać mi 300 tys. zł w ramach darowizny bez wiedzy swojej żony. Ona o wygranej nie wie....

Przekazanie przedsiębiorstwa lub jego części osobie najbliższej, optymalne rozwiązania

Prowadzę jednoosobową firmę turystyczną. Jestem VAT-owcem. Rozpocząłem budowę, która nie jest jeszcze skończona, tj. parter z kilkunastoma pokojami...

Jak zgłosić do US nabycie spadku po ojcu i mamie po latach od śmierci?

Nabyłem wraz z siostrą aktem notarialnym spadek po ojcu: 1/2 mieszkania własnościowego oraz 30 tys. zł z konta ojca. Tato zmarł przed 2 miesiącami...

Darowizna od mamy na zakup nieruchomości a zgłoszenie w urzędzie skarbowym

Moja mama chce przekazać mi darowiznę pieniężną: 70 tys. zł i 10 tys. funtów na zakup mieszkania. Rodzice nie mają rozwodu, ale nie mieszkają razem...

Sprzedaż działek nabytych w wyniku podziału spadku a podatek dochodowy, VAT

Od 2001 r. mój brat, jego żona, ja i mój mąż razem do spółki posiadaliśmy ziemię po tacie. W 2016 r. całość została podzielona na 2 części...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »