Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2018-12-12

Moja sprawa dotyczy ulga mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn. W roku 2015 zmarła moja mama. Jesienią tego samego roku otworzyliśmy u notariusza jej testament, na mocy którego zostałem jedynym spadkobiercą. Sporządzony został akt poświadczenia dziedziczenia. Na cały spadek po mamie składał się udział 2/5 we własności domu rodzinnego. Pozostała część należy do mojej żyjącej babci. Problem polega na tym, że nie zgłosiłem tego faktu w urzędzie skarbowym. Z tego, co wiem, utraciłem tym samym ulgę i będę musiał zapłacić podatek od wartości swojej części domu. Czy można coś jeszcze zrobić, by podatku nie zapłacić lub zapłacić mniejszy? Mieszkam w tym domu i jestem w nim zameldowany od przeszło 20 lat.

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

Rzeczywiście ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn [Dz. U. 2017 r., Poz. 833 t.j. z późn. zm.] zwalnia nabycie w drodze dziedziczenia m.in. własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przez zstępnych, od podatku od spadków i darowizn pod warunkiem (art. 4a ust. 1 pkt 1 i ust. 1A ww. ustawy), że zgłosi ów zstępny (np. dziecko) na druku SD-Z2 nabycie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku lub od dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia (za wyjątkiem sytuacji, gdy nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie ww. terminów).

W przypadku niespełnienia warunku zgłoszenia w terminie nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych, również w drodze dziedziczenia po rodzicu, podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej, a tym samym nie korzysta ze zwolnienia. Terminu na złożenie SD-Z2 nie można przywrócić, jest to bowiem termin podatkowego prawa materialnego niepodlegający przywróceniu na wniosek nabywcy, ani też na wniosek innych osób. Konsekwencją powyższego jest także konieczność złożenia zeznania SD-3 i co do zasady zapłacenia podatku, który w decyzji ustali organ. Termin na złożenie SD-3 to miesiąc od dnia powstania obowiązku podatkowego. Pan jest zatem po terminie. Składając SD-3 w takiej sytuacji, należy jednocześnie na piśmie złożyć tzw. czynny żal zgodnie z wymogami ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy [Dz. U. 2017 r., poz. 2226 t.j. z późn. zm. – dalej „K.k.s.”].

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Zgodnie z art. 16 § 1 K.k.s. – nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu. Zawiadomienie nie chroni przed sankcjami karnoskarbowymi związanymi z niezłożeniem zeznania w terminie, jeśli zostanie złożone:

  1. w czasie, kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego;
  2. po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej, w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, chyba że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony.

Pyta Pan, czy można coś jeszcze zrobić, by podatku nie zapłacić lub zapłacić mniejszy. Tak, może Pan sprawdzić, czy spełnia warunki do skorzystania ze zwolnienia z art. 16 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 16 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z tym przepisem – w przypadku nabycia własności (współwłasności) budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego albo udziału w takim prawie, w drodze m.in. dziedziczenia przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej (a Pan mieści się w tej grupie) – nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich czystej wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu. Warto pamiętać, że w przypadku nabycia części (udziału) budynku mieszkalnego lub lokalu albo udziału w spółdzielczym prawie do budynku mieszkalnego lub lokalu ulga przysługuje stosownie do wielkości udziału. Zgodnie z art. 16 ust. 4 i 5: za powierzchnię użytkową budynku (lokalu) w rozumieniu ustawy uważa się powierzchnię mierzoną po wewnętrznej długości ścian pomieszczeń na wszystkich kondygnacjach (podziemnych i naziemnych, z wyjątkiem powierzchni piwnic i klatek schodowych oraz szybów dźwigów); natomiast powierzchnie pomieszczeń lub ich części oraz część kondygnacji o wysokości w świetle od 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50%, a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40 m – powierzchnię tę się pomija.

Przywołana ulga przysługuje osobom, które łącznie spełniają następujące warunki:

1) spełniają wymogi określone w art. 4 ust. 4 tj. np. mają polskie obywatelstwo;

2) nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego;

3) nie przysługuje im spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub wynikające z przydziału spółdzielni mieszkaniowej: prawo do domu jednorodzinnego lub prawo do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego;

4) nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego;

5) będą zamieszkiwać, będąc zameldowanymi na pobyt stały, w nabytym lokalu lub budynku i nie dokonają jego zbycia przez okres 5 lat:

a) od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego – jeżeli w chwili złożenia zeznania lub zawarcia umowy darowizny nabywca mieszka i jest zameldowany na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku,

b) od dnia zamieszkania potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku – jeżeli nabywca zamieszka i dokona zameldowania na pobyt stały w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego.

Zobowiązanie podatkowe obliczy organ w decyzji ustalającej podatek.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Niezgłoszenie odziedziczonego wkładu mieszkaniowego do US

W 2006 r. odziedziczyłam w spadku po mamie 1/2 wkładu mieszkaniowego mieszkania, w którym zamieszkuję wraz z dziećmi. Drugą część...

Spadek po dziadku który mieszkał w Wielkiej Brytanii a podatek

Dwa miesiące temu otrzymałem spadek po dziadku. Dziadek przed śmiercią mieszkał w Wielkiej Brytanii, więc spadek otrzymałem przelewem na konto za...

Podatek za dziedziczenie a odwołanie

Nałożono na mnie podatek za dziedziczenie (nie dotrzymałem terminu 6 miesięcy) – 50 tys. zł. Proszę o pomoc! Czy przysługuje mi...

Samochód od rodziców niezgłoszony w terminie do urzędu skarbowego

Rodzice około roku temu zakupili dla mnie nowy samochód. Darowizna nie została zgłoszona do urzędu skarbowego, cała kwota została przelana w dniu zakupu...

Jaki podatek od spadku po teściowej?

Moja teściowa pozostawiła testament, na mocy którego ja – synowa dziedziczę 3/4 nieruchomości, a 1/4 dziedziczy jej córka. Wcześniej zmarł...

Duże przelewy bankowe między małżonkami z rozdzielnością majątkową

Mam z mężem od 2 lat rozdzielczość majątkową. Dokonywaliśmy pomiędzy naszymi rachunkami (każdy z nas ma swoje konto) wpłat powyżej...

Wspólne konto z partnerem - wypłata na własne konto a podatek

Wraz ze swoim partnerem posiadam wspólne konto walutowe. Wpływy na to konto pochodzą z jego zarobków za granicą. Czy wypłata środków na moje konto...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »