Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa dożywocia a podatek dochodowy

Marcin Sądej • Opublikowane: 2018-05-23

Wraz z żoną posiadamy mieszkanie własnościowe. Chcemy to mieszkanie przepisać dziecku za pomocą umowy dożywocia i w związku z tym mamy pytania dotyczące podatku dochodowego. Podobno nie płaci się podatku dochodowego od takiej transakcji, czy to prawda? Nabyliśmy to mieszkanie dopiero 5 miesięcy temu, czy to coś zmienia, czy w takim wypadku zapłacimy jakiś podatek?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

Przedstawiony przez Pana problem, opierający się na pytaniu, czy umowa dożywocia stanowi odpłatne zbycie nieruchomości i w konsekwencji podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, przez lata stanowił przedmiot wątpliwości. Ostatecznie sprawę rozstrzygnął NSA w uchwale z dnia 17 listopada 2014 r., II FPS 4/14.

Zgodnie z treścią przepisów ustawy PIT opodatkowaniu podlega odpłatne zbycie nieruchomości, jeżeli zostało dokonane w ciągu 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Początkowo organy podatkowe uznawały, że przez odpłatne zbycie należy rozumieć również przekazanie nieruchomości w ramach umowy dożywocia. Umowa taka jest bowiem umową zobowiązującą, wzajemną i jednocześnie ma charakter odpłatny. To z kolei oznacza, że zawarcie ww. umowy w ciągu 5 lat od zakupu (wybudowania) nieruchomości (liczonych, jak wyżej) powoduje powstanie przychodu podatkowego. Wysokość tego przychodu należy ustalić zgodnie z art. 19 ust. 3 ustawy o PIT, czyli na poziomie wartości rynkowej nieruchomości.

Inne stanowisko przedstawiały sądy administracyjne. Sprawa ostatecznie trafiła do NSA, który orzekł, że w przypadku zbycia nieruchomości na podstawie umowy o dożywocie nie jest możliwe określenie przychodu na zasadach wynikających z art. 19 ust. 3 ustawy PIT, ponieważ niezasadne jest także określanie wysokości przychodu w oparciu o cenę rynkową. Ten sposób ustalania przychodu może mieć bowiem zastosowanie dopiero wówczas, gdy wartość nieruchomości wyrażona w cenie określonej w umowie nie odpowiada wartości rynkowej.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Podsumowując, zbycie nieruchomości w zamian za opiekę (umowa dożywocia) nie zobowiązuje dożywotnika do ustalania przychodu, nawet jeżeli ww. zbycie nastąpi przed upływem 5 lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie czy wybudowanie nieruchomości. W rezultacie zbycie nieruchomości nabytej w 2017 r. w ramach umowy dożywocia nie spowoduje konieczności zapłaty podatku.

Proszę jednak pamiętać, że umowa dożywocia podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek podatkowy w takim przypadku ciąży na otrzymującym nieruchomość. Podstawę opodatkowania przy umowie o dożywocie stanowi wartość rynkowa nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego. Stawka podatku wynosi natomiast 2% podstawy opodatkowania. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, a więc z chwilą zawarcia umowy.

Umowa o dożywocie musi być zawarta w formie aktu notarialnego, w związku z czym podatek pobierze notariusz pełniący także rolę płatnika PCC.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Kontrahent zagraniczny a uzyskanie A1 dla pracowników

Prowadzę firmę budowlaną w Polsce. Zatrudniam 6 osób na umowy-zlecenia. Moimi kontrahentami są firmy zagraniczne, a w najbliższym czasie...

Sprzedaż części nieruchomości ze spadku a opłaty

Ponad 5 lat temu otrzymałem w spadku pół domu po rodzicach. Drugą część otrzymał brat. Teraz brat chciałby odkupić moją część, tak aby być...

Przeznaczenie udziałów w spadku na własne cele mieszkaniowe

Ja, moja siostra i tata w 2016 r. otrzymaliśmy w spadku mieszkanie po mamie, każde z nas po 1/3 udziału. Chcemy je teraz sprzedać. Siostra...

Zamiana mieszkania otrzymanego w darowiźnie na inne a podatek

Dokonałem zamiany –  udokumentowanej notarialną umową –  mieszkania własnościowego na inne własnościowe mieszkanie....

Jaki podatek od najmu mieszkania?

Wkrótce zamierzam wyjechać za granicę do pracy i w związku z tym chciałem wynająć swoje mieszkanie. Jaki podatek od najmu mieszkania będzie...

Sprzedaż odziedziczonego mieszkania - jaki podatek do zapłacenia?

W roku 1995 zmarł mój ojciec, który był współwłaścicielem mieszkania spółdzielczego. Po ojcu wyrokiem sądu odziedziczyłem wraz z siostrą...

Posiadanie władzy rodzicielskiej a jej wykonywanie - ulga prorodzinna

Jestem po rozwodzie. Mam dwoje dzieci, na które płacę alimenty. Na sprawie rozwodowej wspólnie z żoną ustaliliśmy, że dzieci pozostaną z nią,...

Zwolnienie z obowiązku posiadania kasy fiskalnej 2018

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą*. Moja firma świadczy usługi tokarskie, ślusarskie i dodatkowo mam wypożyczalnię przyczepek...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »