Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania a ulga na własne cele mieszkaniowe

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-11-20

Dwoje moich pełnoletnich dzieci odziedziczyło po babci własnościowe spółdzielcze prawo do mieszkania, po 50% każde. Przed upływem 5 lat zdecydowały się je sprzedać i za otrzymane środki kupić dwa odrębne mieszkania. Jest już chętny kupiec, który musi wystąpić do banku o kredyt na zakup (potrwa to ok. 2 miesięcy). Mamy też upatrzone mieszkania na rynku wtórnym. Jakie kolejno podejmować kroki prawne, aby skorzystać z ulgi na własne cele mieszkaniowe w ciągu 2 lat od sprzedaży? Czy można zawrzeć umowę przedwstępną zakupu nowych mieszkań przed zawarciem umowy z nabywcą starego? Czy konieczne jest sfinalizowanie sprzedaży w formie aktu notarialnego z przeniesieniem praw do spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i dopiero wtedy zawieranie jakichkolwiek umów ze sprzedającymi, aby nie stracić ulgi? Może wystarczy zawarcie umowy przedwstępnej sprzedaży, a potem umów przedwstępnych zakupu.

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję pani mecenas Kindze za udzielenie wyczerpujących informacji.
Halina
Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa

Nabycie w drodze dziedziczenia ma miejsce w momencie śmierci spadkodawcy, jest tak bowiem spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, tj. właśnie z chwilą śmierci spadkodawcy. Jak Pani wie, sprzedaż odziedziczonych udziałów w nieruchomości (mieszkaniu) przed upływem pięciu lat od końca roku, w którym dokonano nabycia, czyli liczymy od końca roku, w którym zmarła spadkodawczyni, powoduje powstanie przychodu zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2016.2032 t.j. ze zm.). Podatek wynosi tu obecnie 19% podstawy obliczenia podatku, którą stanowi dochód będący różnicą pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości (wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia) a w pewnym uproszczeniu kosztami.

Za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części nabytej w drodze spadku lub darowizny uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły jego wartość, a zostały poczynione w czasie posiadania nieruchomości, oraz kwotę ewentualnie zapłaconego podatku od spadków i darowizn (w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn). By podatku nie zapłacić, można skorzystać ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy, zgodnie z którym – wolne od podatku są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych. Powyższe cele określone zostały w art. 21 ust. 25 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednym z takich celów jest np. nabycie mieszkania.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Pyta Pani w kontekście przywołanego zwolnienia: czy można zawrzeć umowę przedwstępną zakupu nowych mieszkań przed zawarciem umowy z nabywcą starego? Czy konieczne jest sfinalizowanie sprzedaży w formie aktu notarialnego z przeniesieniem praw do spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i dopiero wtedy zawieranie jakichkolwiek umów ze sprzedającymi, aby nie stracić prawa do uzyskania ulgi?

Oczywiście można zawrzeć umowę przedwstępną przed zbyciem posiadanego mieszkania (udziałów). Umowa przedwstępna nie przenosi własności lecz organy podatkowe mogą mieć uzasadnione wątpliwości, czy ewentualna płatność dokonana przy umowie przedwstępnej wchodzi w zwolnienie. Proszę zauważyć, że zwolnienie obejmuje jedynie wydatki poczynione od dnia odpłatnego zbycia. Dla bezproblemowego rozliczenia zwolnienia w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpi odpłatne zbycie, należy zawrzeć umowę przenoszącą własność (czyli nabyć mieszkania), w zwolnienie wejdą kwoty wydatkowane na ten cel od dnia odpłatnego zbycia (a nie przed tym dniem).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Jaką stawkę podatku dochodowego będę musiał zapłacić US sprzedając halę

W roku 1995 kupiłem jako osoba fizyczna wraz z małżonką nieruchomość o pow. 0,6 ha, na której jest hala oraz towarzyszące pomieszczenia. Tę...

Czy muszę płacić podatek od sprzedaży mieszkania?

Moja mama zmarła w ubiegłym roku. W tym roku sprzedałam mieszkanie mamy (dostałam je w spadku). Czy muszę płacić podatek od sprzedaży tego...

Rozliczenie PIT jako samotnie wychowująca matka

Mam pytanie odnośnie rozliczenia PIT za ubiegły rok*. Od prawie 3 lat mam rozdzielność majątkową z mężem. Rozwód uprawomocnił się w tym...

Skorzystanie z ulgi w podatku dochodowym a zmiana planów mieszkaniowych

W 2013 r. sprzedałem działkę i złożyłem PIT-39. Aby skorzystać z ulgi mieszkaniowej wybudowałem dom (2014-2015) na działce, której byłem...

Sprzedaż mieszkania sprzed małżeństwa a skorzystanie z ulgi mieszkaniowej

Otrzymałem 2 lata temu mieszkanie w darowiźnie, będąc kawalerem. Aktualnie jestem żonaty i miesiąc temu sprzedałem to mieszkanie za 250 tys. zł....

Nabycie spadku a pięcioletni okres na zapłatę podatku

Mama zmarła w 2010 roku, zostawiając w spadku działkę (jedyna własność majątkowa mamy). W 2012 roku złożyliśmy do sądu wniosek...

Program dobrowolnych odejść a podatek dochodowy

W ramach program dobrowolnych odejść w 2016 r. otrzymałem odprawę oraz rekompensatę. Od składników odszkodowania został pobrany podatek dochodowy 18%....

Monitoring jako odrębny środek trwały

Czy zakupiony system monitoringu o wartości 8 tys. zł, obejmującego teren części wspólnej wspólnoty można zaliczyć do jej środków trwałych...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »