Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa użyczenia bez opodatkowania

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-01-16

Moja mama jest właścicielką garażu, który stoi pusty i niszczeje, a ponadto wymaga remontu sufitu, aby był bezpieczny. Syn sąsiadki mamy (jeszcze uczeń, ale pełnoletni) kupił samochód i jest zainteresowany korzystaniem z tego garażu. Umówiliśmy się, że dostałby ten garaż do użytkowania bezpłatnie, o ile przystosuje go do bezpiecznego użytkowania (zrobi remont sufitu i dachu). Ja przygotowałam już umowę użyczenia (wolelibyśmy to mieć na piśmie), ale nie chcę, aby ten młody człowiek musiał jakieś podatki płacić, przecież nie ma z czego. Jak z tego wybrnąć?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję pani mecenas Kindze za udzielenie wyczerpujących informacji.
Halina
Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa

Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy (art. 710 Kodeksu cywilnego). Biorący do używania ponosi tylko zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej – nie mieszczą się w tym pojęciu nakłady remontowo-inwestycyjne. Jeżeli poczynił inne wydatki lub nakłady na rzecz, stosuje się odpowiednio przepisy o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia. Tym samym może w konkretnych okolicznościach biorący w używanie może żądać zwrotu uzasadnionych wydatków i nakładów wraz z ustawowymi odsetkami oraz zwolnienia od zobowiązań, które zaciągnął przy prowadzeniu sprawy.

W mojej zatem ocenie nie może być w opisanym przypadku mowy o użyczeniu, bowiem umowa nie ma charakteru bezpłatnego. W opisanej sytuacji mamy świadczenia ekwiwalentne. Z jednej strony ów młody człowiek otrzymuje prawo używania garażu, z drugiej jednak nie jest ono nieodpłatne, bo musi wykonać remont. Pani mama również tu uzyskuje przychód w postaci remontu. Gdyby zatem sprawę rozpatrywać na gruncie nieodpłatnych świadczeń, to mama również takie uzyskuje. Użyczenie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Tu w mojej ocenie powstałby wtedy, w teorii, przychód z różnych źródeł, a wartość nieodpłatnych świadczeń podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W mojej ocenie jednak nie mamy do czynienia z użyczeniem, a zawierana między stronami umowa jest typową umowa najmu rozliczaną barterem. Zgodnie z art. 659 Kodeksu cywilnego przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz, z tym że czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju (tak właśnie jest w opisanym przypadku). Zatem uważam, iż mama Pani będzie osiągać przychód z umowy najmu podlegający opodatkowaniu, podczas gdy żadnego przychodu nie osiąga ów młody człowiek, który czynsz najmu uiszcza w postaci remontu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wydatki na budowę przed sprzedażą mieszkania ze spadku

Czy wydatki poniesione na budowę domu mieszkalnego przed sprzedażą odziedziczonego mieszkania można rozliczyć w PiT-39, czyli po sprzedaży mieszkania?

Podanie kwoty przychodu

Jestem rolnikiem, mam 1,2 ha przeliczeniowego, płacę składki KRUS, poza tym prowadzę działalność pozarolniczą na ryczałcie. Ubiegam się o zasiłek...

Czy podatek muszę zapłacić z góry?

2 wujów i matka są spadkobiercami roszczenia działki, którą zabrało miasto na budowę zakładu w 1951 roku. Rodzina chce przepisać na mnie te...

Wykorzystanie sumy ze sprzedaży nieruchomości na spłatę kredytu

Chcę zbyć nieruchomość, którą nabyłam jako spadek 2 lata temu. Wiem, że obowiązuje mnie podatek. Od 7 lat spłacam kredyt za własne mieszkanie. Czy mogę...

Podatek od zagranicznego odszkodowania za wypadek w pracy

Jestem zatrudniony na umowę o pracę w Holandii. Uległem w pracy wypadkowi. Pracodawca był ubezpieczony i jego ubezpieczyciel wypłacił mi...

Zakup domu po sprzedaży mieszkania a podatek

Trzy lata temu zakupiłam mieszkanie za 250 tys. zł. W zeszłym roku sprzedałam je z zyskiem – za 505 tys. zł. Później kupiłam dom za kwotę...

Doradztwo budowlane rozliczane ryczałtem

Prowadzę jednoosobową firmę budowlaną, rozliczam się z US w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Chciałbym rozpocząć nowe zadanie,...

Uniknięcie lub zmniejszenie podatku przy sprzedaży nieruchomości

Zamierzam sprzedać mieszkanie, które kupiłem w 2011 r. Jak uniknąć zapłaty podatku przy sprzedaży tej nieruchomości ewentualnie, jak obniżyć...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »