Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa użyczenia bez opodatkowania

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-01-16

Moja mama jest właścicielką garażu, który stoi pusty i niszczeje, a ponadto wymaga remontu sufitu, aby był bezpieczny. Syn sąsiadki mamy (jeszcze uczeń, ale pełnoletni) kupił samochód i jest zainteresowany korzystaniem z tego garażu. Umówiliśmy się, że dostałby ten garaż do użytkowania bezpłatnie, o ile przystosuje go do bezpiecznego użytkowania (zrobi remont sufitu i dachu). Ja przygotowałam już umowę użyczenia (wolelibyśmy to mieć na piśmie), ale nie chcę, aby ten młody człowiek musiał jakieś podatki płacić, przecież nie ma z czego. Jak z tego wybrnąć?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena
Opinia kompetentna. W ciągu 24 godzin miałem pełną informację co należy mi się od zakładu pracy i jak mogę to uzyskać. Polecam.
Piotr

Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy (art. 710 Kodeksu cywilnego). Biorący do używania ponosi tylko zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej – nie mieszczą się w tym pojęciu nakłady remontowo-inwestycyjne. Jeżeli poczynił inne wydatki lub nakłady na rzecz, stosuje się odpowiednio przepisy o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia. Tym samym może w konkretnych okolicznościach biorący w używanie może żądać zwrotu uzasadnionych wydatków i nakładów wraz z ustawowymi odsetkami oraz zwolnienia od zobowiązań, które zaciągnął przy prowadzeniu sprawy.

W mojej zatem ocenie nie może być w opisanym przypadku mowy o użyczeniu, bowiem umowa nie ma charakteru bezpłatnego. W opisanej sytuacji mamy świadczenia ekwiwalentne. Z jednej strony ów młody człowiek otrzymuje prawo używania garażu, z drugiej jednak nie jest ono nieodpłatne, bo musi wykonać remont. Pani mama również tu uzyskuje przychód w postaci remontu. Gdyby zatem sprawę rozpatrywać na gruncie nieodpłatnych świadczeń, to mama również takie uzyskuje. Użyczenie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Tu w mojej ocenie powstałby wtedy, w teorii, przychód z różnych źródeł, a wartość nieodpłatnych świadczeń podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W mojej ocenie jednak nie mamy do czynienia z użyczeniem, a zawierana między stronami umowa jest typową umowa najmu rozliczaną barterem. Zgodnie z art. 659 Kodeksu cywilnego przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz, z tym że czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju (tak właśnie jest w opisanym przypadku). Zatem uważam, iż mama Pani będzie osiągać przychód z umowy najmu podlegający opodatkowaniu, podczas gdy żadnego przychodu nie osiąga ów młody człowiek, który czynsz najmu uiszcza w postaci remontu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »