Kategoria: Podatek od spadków i darowizn

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Unikanie podatków spadkowych

Monika Cieszyńska • Opublikowane: 2015-11-16

Sprawa dotyczy nieruchomości, którą dziedziczę po moim ojcu. Jest to dom jednorodzinny, w którym jestem zameldowany od dziecka. Jest jednak nierozwiązana sprawa spadkowa po moim dziadku. Dziadek wybudował w latach 70. 3 domy – dwa ofiarował siostrom mojego taty, trzeci dom zamieszkiwał sam wraz z moim tatą. Po śmierci dziadka nie została przeprowadzona sprawa spadkowa (1979), formalnie dom nie został przepisany na mojego tatę. Zakładam, że z rodziną trudno będzie rozmawiać. Jak postąpić, żeby uniknąć ewentualnych podatków?

Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Szybka odpowiedź :)
Magdalena
Opinia kompetentna. W ciągu 24 godzin miałem pełną informację co należy mi się od zakładu pracy i jak mogę to uzyskać. Polecam.
Piotr
Bardzo dobry serwis, łatwy w obsłudze; szybka, wyczerpująca odpowiedź
Patrycja, 40 lat
Szybka i fachowa opinia prawna z odwołaniem się do konkretnych artykułów Kodeksu Pracy i Kodeksu Cywilnego oraz orzecznictwa Sądu Najwyższego, która pomogła mi podjąć decyzję odnośnie podjęcia nowej pracy podczas okresu wypowiedzenia u dotychczasowego pracodawcy bez obaw, że łamię prawo. 
Iwona, 37 lat
Odpowiedz od Państwa błyskawiczna, rzetelna, fachowa, w punkt. Bardzo mi pomogła! Dzięki niej odważyłam się nie będąc prawnikiem złożyć skutecznie rozwiązać samodzielnie problem prawny, Złożyć pozew i wygrać sprawę !!! Jesteście rewelacyjni !!!
Iwona, 48 lat, recepcjonista w hotelu
Bardzo dziękuję za wyczerpującą opinię
Brygida
Możliwość skorzystania z porady prawnej nia wychodząc z domu w tak krótkim czasie, no i fachowa i wyczerpująca odpowiedź.
Robert, 49 lat, Pracownik fizyczny
Bardzo dziękuję za pomoc. Otrzymałam wyczerpującą odpowiedź na nurtujące mnie pytania. Kontakt był łatwy, szybki i wygodny. 
Katarzyna, 28 lat
Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź
Mirek
Dziękuję za szczegółowe odpowiedzi i przekierowanie to lokalnego prawnika!
Tm, IT, 39 lat
Jestem bardzo zadowolona z udzielonych rad. Porada nie skończyła się jednym e-mail. Na moje wątpliwości czy zapytania otrzymywałam błyskawicznie konkretne odpowiedzi. Zaznaczam ,że sprawa była trudna i złożona. W przyszłości, jeśli zajdzie taka potrzeba na pewno skorzystam z eporady24.pl.
Danuta
Ocena 5 z plusem. Wszystkie zasady określone w regulaminie eporady24 są przejrzyste i konsekwentnie realizowane. Dziękuję Pani Mecenas Katarzynie Bereda za poświęcony czas i skuteczność jej działań. 
Joanna
Już korzystałam i dostałam dokładną odpowiedz
Halina, emeryt/nauczyciel/
Pierwszy raz korzystam z usług doradcy podatkowego, do tego przez kancelarię internetową. Dwa razy zadawałam pytania dodatkowe. Za każdym razem dostałam wyczerpujące i co najważniejsze konkretne odpowiedzi. To że nie musiałam nigdzie iść i się umawiać w bardzo dla mnie pracowitym okresie, było dla mnie idealnym rozwiązaniem.
Małgorzata, 58 lat, pracownik tv
Bardzo dziękuję za dotychczasową współpracę, odpowiedzi były udzielane szybko i wyczerpująco, mimo dużej ilości danych do przeanalizowania i złożoności pytań.
Ewa
Bardzo profesjonalne podejście do mojego problemu i szybka pomoc. 
Kamil, Kamil
Wyczerpująca odpowiedz i możliwość dopytania szczegółów
Andrzej, 72 lata, emeryt
Polecam. Odpowiedzi są wyczerpujące. Moje wątpliwości zostały rozwiane i wiem na czym \"staję\"
Grażyna, nauczyciel, 46 lat
Dziękuję za szybką i kompetentną odpowiedź. Uspokoiła mnie Pani. Miałam z różnych źródeł sprzeczne informacje, szczególnie, że problem dotyczy przełomu roku.
Joanna
Po zadaniu pytania w interesującej mnie sprawie, otrzymałem dość szybko odpowiedź . Odpowiedź jest w mojej ocenie wyczerpująca mam nadzieję, będzie przydatna w wyjaśnianiu sprawy.
Czesław
Informacje prawne o jakie się pytałem zostały mi udzielone w sposób dla mnie bardzo zrozumiały i czytelny :)
Wiesław
Szybko, konkretnie i bez zbędnych zawiłości prawniczego języka. Dziękuję bardzo i serdecznie pozdrawiam.
Anna, nauczycielka, 46 lat
Bardzo dziękuję za udzielenie porady prawnej. Z usługi korzystałam po raz pierwszy i nigdy nie myślałam, że można tak uczciwie podejść do problemu osoby, której się nie zna i nie ma z nią bezpośredniego kontaktu. Na moje zapytanie otrzymałam odpowiedź wyczerpującą faktyczny stan prawny mojej sprawy oraz wskazówki może nie do rozwiązania mojego problemu ale przynajmniej wiem jak spróbować \"ugryźć\" problem. Jestem w pełni usatysfakcjonowana przesłaną poradą prawną tym bardziej, że prawdopodobnie uniknęłam niepotrzebnego szarpania się i związanych z tym kosztów.
Regina, 64 lata
Profesjonalnie i na temat. Polecam.
Wojtek
Dziękuję bardzo za udzielone wyjaśnienia. Odpowiedzi na moje pytania były jasne, szybkie i rzetelne. To najlepszy serwis, jakiego znam.
Ricardo, emeryt, 71 lat
Szybka odpowiedź
Henryk
Dziękuję, wszystko jasne.
Agnieszka, księgowa
Dziękuję bardzo za odpowiedzi na moje pytania - obszerne, poparte podstawą prawną. POLECAM
Bożena, 61 lat, ekonomista
Po opłaceniu usługi nie czekałam zbyt długo na poradę,uzyskałam odpowiedz na której mi bardzo zależało,jeżeli będę kiedykolwiek miała problem na pewno z  skorzystam
Elżbieta
Witam. Odpowiedź szybka. Szkoda że dwie różne osoby pracowały nad sprawą, wycena i porada. Ale jak na moje chaotyczne przedstawienie sytuacji i zadane pytanie, odpowiedź zadowalająca choć nie wyczerpująca lecz poparta podstawą prawną i dająca nadzieję na wyczerpującą pomoc po kolejnym kontakcie. Unikalne podejście, możliwość zadania kolejnych pytań ! 
Anna, sprzedawca, 45 lat

Rozumiem, że wspomniany przez Pana dom jednorodzinny, który chciałby Pan odziedziczyć po ojcu należał do Pana dziadka i miał przypaść Panu ojcu, jednak nie został formalnie przepisany. Niestety, jeśli dziadek nie przepisał przedmiotowej nieruchomości jeszcze za swojego życia na Pana ojca, to aby Pan formalnie stał się jej właścicielem, należy dokonać następujących czynności.

Przede wszystkim należy przeprowadzić postępowanie spadkowe zarówno po dziadku, jak i po ojcu. Postępowanie spadkowe można przeprowadzić w każdym czasie, gdyż prawo do spadku nie podlega przedawnieniu. Po przeprowadzeniu postępowania spadkowego sąd wyda postanowienie, w którym stwierdzi, kto jest spadkobiercą i w jakim udziale. W celu przeprowadzenia postępowania spadkowego należy złożyć do sądu spadku (sądu ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy) wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po danym spadkodawcy. Od wniosku należy uiścić opłatę w wysokości 50 zł. Dowód uiszczenia opłaty należy załączyć do wniosku; opłatę można uiścić przelewem na konto sądu, w kasie sądu lub przez przyklejenie znaków opłaty sądowej.

Warto, by wszyscy spadkobiercy podpisali się na jednym wniosku, gdyż w przeciwnym razie sąd od każdego spadkobiercy pobierze osobną opłatę w wysokości 50 zł. We wniosku oprócz sądu właściwego należy oznaczyć osobę spadkodawcy oraz jako uczestników postępowania wszystkich spadkobierców wraz adresami zamieszkania. We wniosku należy wskazać, czy zmarły zostawił testament oraz czy w skład spadku wchodzi gospodarstwo rolne. Jeśli zmarły nie zostawił testamentu, dziedziczenie odbywać się będzie na podstawie ustawy.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Postępowanie spadkowe po Pana ojcu najprawdopodobniej może zostać przeprowadzone także przed notariuszem.

Do wniosków o stwierdzenie nabycia spadku należy załączyć skrócone odpisy aktów zgonu zmarłych oraz urodzenia spadkobierców (w przypadku kobiet zamężnych – skrócone odpisy aktów małżeństwa).

W skład spadku wchodzą wszystkie prawa i obowiązki majątkowe przysługujące spadkodawcy w chwili jego śmierci.

Następnie, czyli po uprawomocnieniu się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, aby dom przypadł wyłącznie Panu ojcu czy Panu, należy dokonać dział spadku.

Podział spadku, w którego skład wchodzi nieruchomość, musi nastąpić przed sądem albo przed notariuszem. Z reguły sądowy dział spadku jest istotnie tańszy niż przed notariuszem zwłaszcza jeśli współwłaściciele są zgodni co do sposobu działu spadku (tzw. zgodny dział spadku). W przypadku zgody opłata sądowa od wniosku o dział spadku wynosi 300 zł, w przypadku braku zgody - 500 zł.

W Państwa przypadku możliwe sposoby podziału majątku spadkowego to:

  1. przyznanie całej rzeczy jednemu ze współwłaścicieli lub kilku na współwłasność za ich zgodą i zasądzenie od nich spłat na rzecz pozostałych współwłaścicieli,
  2. sprzedaż rzeczy wspólnej (podział cywilny).

Przy zgodnym podziale w zasadzie sąd związany jest bowiem sposobem podziału podanym przez spadkobierców w zgodnym wniosku. Może on od tego odstąpić jedynie wówczas, gdy występuje sprzeczność proponowanego podziału z prawem, zasadami współżycia społecznego albo też podział naruszałby w sposób rażący interesy osób uprawnionych.

Jeśli chodzi o sprawy podatkowe, to kwestia ta wygląda następująco. Z tytułu nabycia spadku po ojcu, jako osoba należąca do pierwszej grupy podatkowej, może Pan skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Warunkiem skorzystania z tego zwolnienia jest zgłoszenie nabycia spadku naczelnikowi urzędu skarbowego w nieprzekraczalnym terminie 6 miesięcy od uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku (lub od zarejestrowania aktu o poświadczenie dziedziczenia, jeśli nabycie spadku następuje przed notariuszem), tj. złożyć zeznanie SD-Z2.

Natomiast w grę może wejść obowiązek podatkowy po dziadku w przypadku jego spadkobierców (czyli dzieci dziadka).

Art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 222, poz. 1629) stanowi, że „do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem 1 stycznia 2007 r., stosuje się przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.”

W związku z powyższym stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (j.t. Dz. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) – w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. – „podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem spadku”.

Z kolei zgodnie z treścią art. 5 i art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn – w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. – „obowiązek podatkowy przy nabyciu w drodze dziedziczenia ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych i powstaje z chwilą przyjęcia spadku”. Natomiast stosownie do art. 6 ust. 4 zd. 1 ustawy „jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia”.

Tym samym spadkobiercy dziadka w terminie 1 miesiąca od uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku winni zgłosić nabycie spadku naczelnikowi urzędu skarbowego. Wysokość podatku wyliczy urząd.

Zgodnie z art. 68 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej „jeżeli podatnik nie złożył deklaracji w terminie przewidzianym w przepisach prawa podatkowego, zobowiązanie podatkowe nie powstanie, pod warunkiem że decyzja ustalająca wysokość tego zobowiązania została doręczona po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy”.

Podsumowując, jeśli chce Pan uregulować swój tytuł prawny do wspomnianej nieruchomości, to należy dokonać wyżej wymienionych czynności i niestety rozliczyć się z urzędem skarbowym, by w przyszłości uniknąć odpowiedzialności karnoskarbowej i obowiązku zapłaty podatku wraz z odsetkami, jeśli organ przed upływem 5 lat zdąży doręczyć decyzję o wymierzeniu podatku. Jeszcze raz podkreślam, Pan jako osoba zaliczana do pierwszej grupy podatkowej może skorzystać ze zwolnienia z tytułu nabycia spadku po ojcu, pod warunkiem że złoży Pan zeznanie SD-Z2 naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku (lub od zarejestrowania aktu o poświadczenie dziedziczenia jeśli nabycie spadku następuje przed notariuszem).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wspólny kredyt a rozdzielność majątkowa

Mamy z mężem ustanowioną rozdzielność majątkową. Wzięliśmy wspólny kredyt na mieszkanie, którego właścicielem jestem tylko ja. Obecnie otrzymałam z urzędu skarbowego prośbę o wyjaśnienie, skąd wzięłam pieniądze na zakup mieszkania. Gdzieś przeczytałam, że taka forma wzięcia kredytu przy ustanowionej rozdzielności, to tak, jakby mąż przekazał mi darowiznę. Ja spłacam kredyt, ja jestem właścicielem mieszkania, ale mąż jest współkredytobiorcą. Czy jest to forma darowizny?

Darowizna niezgłoszona do opodatkowania

Przed ok. 10 laty dostałam od mamy działkę o wartości 15 tys. zł, akt darowizny został sporządzony u notariusza. Mieszkałam w tym okresie za granicą, nie miałam pojęcia, że trzeba tę darowiznę zgłosić do urzędu skarbowego. Wróciłam do Polski i dowiedziałam się całkiem przypadkiem, że miałam taki obowiązek. Co powinnam teraz zrobić, czy zgłosić się do US? Jaka czeka mnie kara za niezgłoszenie darowizny do opodatkowania?

Opodatkowanie darowizny budynku usługowego

Chciałabym przekazać w formie darowizny budynek usługowy mojej córce. Budynek ten został wybudowany w ramach działalności gospodarczej, którą prowadzę. Jakie mogą wystąpić podatki w związku z tą darowizną (budynku wraz z działką budowlaną)?

Jak pogodzić zakupy mieszkań?

Jesteśmy z żoną na emeryturze, mamy dwie dorosłe córki. Chcemy kupić nowe mieszkanie na rynku pierwotnym, które za jakieś 16 lat dostanie wnuczka – i tymczasowo w nim zamieszkać. Czy musimy kupić je na siebie i przekazać w darowiźnie córce, czy możemy za nasze pieniądze kupić je od razu na nią? Co jest tańsze i korzystniejsze? Ponadto chcemy wykupić nasz lokal komunalny (z myślą o drugiej córce). Czy to możliwe? Jak pogodzić te zakupy mieszkań?

Dwa przelewy na konta małżonków

Wspólnie ze swoją narzeczoną w 2006 kupiliśmy w udziałach 50/50 lokal użytkowy. W 2009 wzięliśmy ślub. W 2012 dokonaliśmy rozdzielności majątkowej oraz lokal został przepisany na żonę. W 2015 lokal zostaje sprzedawany. Podczas podpisywania umowy końcowej chcemy, aby pieniądze ze sprzedaży zostały przelane po równo na nasze osobne konta bankowe. Czy tak można i US nie naliczy żadnych podatków?

Sprzedaż mieszkania nabytego w części w drodze darowizny

Razem z małżonką mamy rozdzielność majątkową. W 2011 roku, w czasie trwania rozdzielności oboje w częściach równych nabyliśmy mieszkanie na prawach współwłasności. Obecnie małżonka chce mi podarować swoją część mieszkania. Wiem, że od tej darowizny podatku nie zapłacę, jeśli odpowiednio zgłoszę ją do urzędu skarbowego. Wiem też, że będę mógł zbyć to mieszkanie po pięciu latach kalendarzowych, nie płacąc podatku dochodowego. Czy zwolnienie z podatku dochodowego obejmie tylko moją część własności? Czy po tych pięciu latach posiadania mojej części mieszkania zapłacę podatek dochodowy od części otrzymanej od małżonki?

Przekazanie samochodu w formie darowizny

Żona chce przekazać w formie darowizny samochód (wartość 19 500 zł) dla córki i zięcia w równych częściach po 50%. Żona jest jedynym właścicielem tego samochodu. Posiadamy rozdzielność majątkową. Jak sporządzić umowę darowizny i jakie druki należy wypełnić do US? Nadmieniam, że jest to pierwsza darowizna dla córki oraz zięcia.

Darowizna pieniężna od przyrodniej siostry

Mam otrzymać darowiznę pieniężną od mojej przyrodniej siostry z zagranicy. Czy darowizna podlegać będzie opodatkowaniu?

Zadaj pytanie »