Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uniknięcie podatku od sprzedaży odziedziczonej nieruchomości

Marcin Sądej • Opublikowane: 2018-04-06

Chcemy uniknąć podatku od sprzedaży odziedziczonej nieruchomości. Mama męża zmarła w 2016 roku i mąż razem z bratem odziedziczyli po niej mieszkanie (ojciec nie żyje). Bracia sprzedali odziedziczone w zeszłym roku mieszkanie parę dni temu. Od 3 lat jesteśmy współwłaścicielami mieszkania w Warszawie, które kupiliśmy po połowie z moją siostra i mężem. Chcielibyśmy użyć pieniędzy ze sprzedażny odziedziczonego mieszkania, w całości, by odkupić drugą połowę mieszkania od siostry i szwagra. Ile mamy na to maksymalnie czasu, aby uniknąć zapłaty (19%??) podatku od sprzedaży odziedziczonej nieruchomości? Kiedy mąż musi ten podatek zapłacić?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

Co do zasady opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlega odpłatne zbycie nieruchomości dokonane w ciągu 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. W takim przypadku organ podatkowy pobiera podatek w wysokości 19% od kwoty uzyskanego dochodu (art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy PIT).

Ustawa przewiduje jednak możliwość zwolnienia od zapłaty podatku, w przypadku gdy pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe. Za wydatki poniesione na cele mieszkaniowe uważa się m.in. wydatki poniesione na  nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem (art. 21 ust. 25 ustawy PIT).

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 131 ustawy PIT dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Powyższe oznacza, że środki uzyskane ze sprzedaży należy przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe w ciągu 2 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiła sprzedaż.  Jeżeli zatem mieszkanie zostało sprzedane w 2017 r., to odkupienie udziału w mieszkaniu musi nastąpić maksymalnie do 31.12.2019 r. Jeżeli na odkupienie udziałów w mieszkaniu zostanie przeznaczona cała kwota otrzymanego ze sprzedaży przychodu, podatek z tytułu sprzedaży nieruchomości nie wystąpi.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy odsetki od wyegzekwowanej kwoty zwolnione są z opodatkowania?

Wyrokiem sądu w sprawie cywilnej został mi zasądzony zwrot kwoty ponad 100 tys. zł wraz z odsetkami liczonymi od dnia złożenia pozwu oraz zwrot...

Przekroczenie kwoty wolnej od podatku przy darowiźnie a US

Trzy lata temu podarowałem część (60%) samochodu synowi. Darowizna miała wartość 1700 zł. Syn samochód przerejestrował na siebie. Nie zgłosiłem tego...

Kontrahent zagraniczny a uzyskanie A1 dla pracowników

Prowadzę firmę budowlaną w Polsce. Zatrudniam 6 osób na umowy-zlecenia. Moimi kontrahentami są firmy zagraniczne, a w najbliższym czasie...

Pomyłka w deklaracji PIT-37

Jestem emerytką. W deklaracji PIT-37 za 2016 r. zrobiłam pomyłkę, źle się rozliczyłam, tzn. nie naniosłam z PIT-40 odpisu zdrowotnego, tylko...

Naprawienie niedopatrzenia wobec US

Nie zgłosiłam przed opływem 6 miesięcy spadku po rodzicach, mieszkanie dziedziczymy z bratem po połowie. Termin upłynął 3 miesiące temu. Rodzice...

Lokal wniesiony do jednoosobowej działalności gospodarczej

Nabyłem wraz żoną lokale mieszkalne przeznaczone na wynajem. Chciałbym prowadzić wynajem w ramach działalności gospodarczej, którą zamierzam otworzyć...

Sprzedaż części nieruchomości ze spadku a opłaty

Ponad 5 lat temu otrzymałem w spadku pół domu po rodzicach. Drugą część otrzymał brat. Teraz brat chciałby odkupić moją część, tak aby być...

Sprzedaż nieruchomości, która przypadła małżonkowi po podziale majątku a podatki

W 2007 r. kupiliśmy z mężem mieszkanie na kredyt. W 2014 r. rozwiedliśmy się i dokonaliśmy podziału majątku. Na tej podstawie jedyną...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »