Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Urząd skarbowy nie chce uznać spłaty kredytu ze sprzedaży działki ze spadku i domaga się podatku

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2018-11-12

W styczniu 2012 sprzedałem działkę, której byłem współwłaścicielem. Działka była nabyta w formie spadku. Ponieważ od otrzymania tej działki do dnia sprzedaży nie minęło 5 lat, to musiałbym zapłacić podatek dochodowy 19%. Żeby nie płacić podatku, spłaciłem mój kredyt hipoteczny zaciągnięty wraz z żoną po ślubie (mamy wspólnotę majątkową). Ślub był w 2008 r., a kredyt zaciągnęliśmy w 2010. Spłaciłem ten kredyt, ale urząd skarbowy nie chce uznać spłaty, ponieważ działka i budynek należą tylko do żony (działka była przepisana po naszym ślubie, ale tylko na zonę). Kredyt wziąłem wraz z żoną i ja jestem głównym kredytobiorcą. Czy urząd skarbowy ma rację? Czy mogę coś w tej sprawie zrobić?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję pani mecenas Kindze za udzielenie wyczerpujących informacji.
Halina
Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa

Wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Jak rozumiem, kredyt został zaciągnięty na wzniesienie budynku na działce małżonki. Za wydatki na własne cele mieszkaniowe uznaje się m.in. wydatki poniesione na cele wymienione w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d), tj. na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego oraz wydatki poniesione na (art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a) spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a–c, na budowę własnego budynku mieszkalnego.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. d i e, zgodnie z art. 21 ust. 26 rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach.

 

Kredyt zatem nie został przez Pana zaciągnięty na budowę własnego budynku mieszkalnego, gdyż nie jest Pan jego właścicielem ani współwłaścicielem. Tym samym, w mojej ocenie, nie może Pan skutecznie skorzystać ze zwolnienia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Praca za granicą a podatek od sprzedaży nieruchomości

Chcę sprzedać mieszkanie, które kupiłem dwa lata temu. Nie podlegam prawu podatkowemu w Polsce, ponieważ pracuję za granicą i tam też się...

Apartament we współwłasności wykorzystywany zarobkowo a podatki

Dwa małżeństwa, jedno polskie (żyjące w Polsce), drugie niemieckie i tam mieszkające na stałe, są współwłaścicielami apartamentu (mieszkania)...

Ulga podatkowa a zakup kolejnej nieruchomości

Sprzedałam dom w 2016 r. (była to darowizna z 2015 r.) za kwotę 850 tys. zł. Złożyłam PIT-39 i zobowiązanie, że...

Ustalenie daty nabycia mieszkania - data podpisania umowy, czy data aktu notarialnego?

Która data jest data nabycia mieszkania (w celu ustalenia, czy mieszkanie należy do nas dłużej niż 5 lat) – data podpisania umowy nabycia...

Dochody z pożyczek społecznościowych

Mieszkam za granicą, pracuję, jestem tam zameldowany i tam odprowadzam podatki. W Polsce jednak inwestuje w serwisie pożyczek społecznościowych...

Amortyzacja i VAT przy okresowym wynajmie pokoi

Sprawa dotyczy amortyzacji i VAT przy okresowym wynajmie pokoi. Jestem VAT-owcem i rozliczam się poprzez KPiR. Prowadzę działalność związaną...

Przedawnienie zobowiązania podatkowego z tytułu sprzedaży nieruchomości

Mam pytanie z zakresu prawa podatkowego. W styczniu 2008 r. przekształciłem mieszkanie spółdzielczo-lokatorskie na własnościowe. W maju 2011 r....

Czy sprzedając dwie działki jednego roku zapłacić trzeba wyższy podatek?

Rodzice mojej żony sprzedają w tym roku działkę budowlaną, gdyż chcą wyremontować swój dom. Chcieliby sprzedać także drugą działkę budowlaną,...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »