Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Usługi pośrednictwa dla zespołu muzycznego - czy trzeba założyć działalność gospodarczą?

Marcin Sądej • Opublikowane: 2018-08-01

Czy osoba fizyczna, która zawarła umowę agencyjną z zespołem muzycznym, musi założyć działalność gospodarczą, czy może rozliczać uzyskiwane przychody na podstawie art. 13 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli z umowy-zlecenia? Wówczas zespół pobierałby zaliczki od wypłacanego wynagrodzenia i wystawiał mi na koniec roku PIT-11. W ramach umowy będę starała się pozyskać klientów, czyli zawierać umowy pomiędzy osobą lub firmą, która chce zamówić występ zespołu. Zostałam upoważniona do zawierania takich umów w imieniu zespołu, jak również do pobierania zapłaty w ich imieniu.

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję pani mecenas Kindze za udzielenie wyczerpujących informacji.
Halina
Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa

Nie ma Pani obowiązku zakładania działalności gospodarczej a świadczone usługi pośrednictwa w zawieraniu umów można rozliczać w ramach zlecenia.

Na wstępie wskazać należy, że umowę agencyjną może zawrzeć podmiot prowadzący działalność gospodarczą. Jak bowiem stanowi art. 758 Kodeksu cywilnego (K.c.) – przez umowę agencyjną przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu. Przy czym do zawierania umów w imieniu dającego zlecenie oraz do odbierania dla niego oświadczeń agent jest uprawniony tylko wtedy, gdy ma do tego umocowanie.

Jeżeli sposób wynagrodzenia nie został w umowie określony, agentowi należy się prowizja. Jest to wynagrodzenie, którego wysokość w typowej umowie agencyjnej zależy od liczby lub wartości zawartych umów. Jeżeli wysokość prowizji nie została w umowie określona, należy się ona w wysokości zwyczajowo przyjętej w stosunkach danego rodzaju, w miejscu działalności prowadzonej przez agenta, a w razie niemożności ustalenia prowizji w ten sposób, agentowi należy się prowizja w odpowiedniej wysokości, uwzględniającej wszystkie okoliczności bezpośrednio związane z wykonaniem zleconych mu czynności. Jeżeli podmiot prowadzący działalność gospodarczą zawarł umowę agencyjną podstawą opodatkowania jest kwota uzyskanej prowizji.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Żaden przepis nie wymaga jednak, aby do świadczenia usługi pośrednictwa konieczne było zakładanie własnej działalności gospodarczej. W przypadku świadczenia usług przez osobę fizyczną stosuje się do niej bezpośrednio przepisy o zleceniu. Tak stanowi art. 750 K.c. Można zatem wykonywać usługi pośrednictwa w oparciu o podpisaną umowę-zlecenie.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy PIT – opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. W tym przypadku dochód uzyskiwany z usługi pośrednictwa należy zakwalifikować jako działalność wykonywaną osobiście. Zgodnie z art. 13 pkt 9 lit a) ustawy PIT do takich dochodów zaliczamy przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy-zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej.

Na marginesie pragnę dodać, że o tym, czy w przypadku świadczenia usługi pośrednictwa należy założyć działalność gospodarczą, nie decydują przepisy Kodeksu cywilnego, ale przepisy ustawy PIT. Na podstawie art. 5b ust. 1 ustawy PIT – za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2) są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3) wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zakładam, że czynność pośrednictwa w zawieraniu umów jest wykonywana pod kierownictwem zespołu muzycznego i to oni ponoszą ryzyko gospodarcze związane z tymi czynnościami, a więc ta aktywność nie ma formy działalności gospodarczej. Może zatem Pani świadczyć te usługi w oparciu o umowę-zlecenie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Przeznaczenie udziałów w spadku na własne cele mieszkaniowe

Ja, moja siostra i tata w 2016 r. otrzymaliśmy w spadku mieszkanie po mamie, każde z nas po 1/3 udziału. Chcemy je teraz sprzedać. Siostra...

Czy faktura zaliczkowa jest przychodem w momencie wystawienia?

Czy faktura zaliczkowa jest przychodem w momencie wystawienia? Czy dopiero otrzymanie zaliczki na konto jest przychodem?

Samochód jako środek trwały, użytkowany w firmie i prywatnie, jak rozliczać?

Mam pytanie dotyczące użytkowania samochodu osobowego przez właściciela firmy – osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Samochód...

Usługa wykonana przez płatnika KRUS a rozliczenie z urzędem skarbowym

Jestem płatnikiem KRUS. Dorabiam czasem, układając płytki. Pół roku temu wykonałem usługę, położyłem płytki koledze i wziąłem za to...

Spółka zarejestrowana w Estonii, udziałowcy to Polacy - czy podatki opłacać w Estonii, czy w Polsce?

Spółka zarejestrowana w Estonii, udziałowcy – polscy rezydenci podatkowi. Podstawowa (a praktycznie jedyna) działalność to zawieranie...

Czy fiskus podważy darowizny w rodzinie prowadzące do zamiany nieruchomości?

Dwa lata temu otrzymałem od ojca w darowiźnie działkę rolną, natomiast moja siostra budowlaną (tym samym aktem notarialnym). Siostra nie planuje budowy,...

Zwolnienie z obowiązku posiadania kasy fiskalnej 2018

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą*. Moja firma świadczy usługi tokarskie, ślusarskie i dodatkowo mam wypożyczalnię przyczepek...

Odszkodowanie za wywłaszczenie a podatek dochodowy

W latach 70-tych moi rodzice nabyli wspólnie działkę, którą cały czas użytkowali. Po śmierci ojca wystąpiłam do sądu o stwierdzenie nabycia spadku...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »