Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uzasadnienie czynnego żalu

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-11-01

Otrzymałam darowiznę (pieniądze od mamy). Minął termin 6 miesięcy do zgłoszenia tego faktu. Zwyczajnie o tym zapomniałam przez problemy rodzinne. Jakie mogę podać uzasadnienie czynnego żalu? Co robić?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata

Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. darowizny. Obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze darowizny m.in. z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia. Nabywca może skorzystać ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn jeśli spełni warunki przewidziane w art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, zgodnie z którym zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. zstępnych (w tym zatem dzieci), jeżeli w przypadku pieniężnej darowizny dokonanej nie w formie aktu notarialnego:

  1. obdarowani zgłoszą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego nabycie w terminie 6 miesięcy od dnia spełnienia przyrzeczonego świadczenia (SD-Z2) i
  2. gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny są środki pieniężne (i wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę 9.637 zł) udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

W przypadku niespełnienia warunków zwolnienia, tj. niezłożenia w terminie SD-Z2 lub niepotwierdzenia otrzymania w ww. sposób (tj. np. dowodem otrzymania przelewu), nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlegać będzie opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej. Termin 6 miesięcy na zgłoszenie jest nieprzywracany jako termin prawa materialnego. Po jego upływie należy złożyć SD-3 i w efekcie zapłacić podatek, czynny żal nie powoduje, że można złożyć SD-Z2 i skorzystać ze zwolnienia. Uniemożliwia jedynie tu nałożenie grzywny. Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu. Nie trzeba zatem w żaden szczególny sposób, w tak prostym jak opisany przypadku, uzasadniać żalu, a jedynie wyjaśnić, jak doszło do niezłożenia SD-3 w terminie (i jednocześnie niezłożenia SD-Z2), podatnicy na ogół wskazują na słabą pamięć czy nieznajomość prawa lub traumatyczne wydarzenia z adekwatnego okresu.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Skorzystanie z ulgi podatkowej przy otrzymaniu mieszkania ze spadku

Jestem właścicielem mieszkania. W październiku otrzymałem w spadku mieszkanie od osoby, nad którą sprawowałem opiekę ponad 2 lata (umowa...

Crowdfunding a podatki

Moim znajomym spłonął dom, stracili większość dobytku. Z grupą przyjaciół chcielibyśmy im pomóc i zorganizować zbiórkę na jednym...

Zgłoszenie spadku do US po obojgu rodzicach

Chodzi o złożenie formularza SD-Z2 w celu zgłoszenia spadku po obojgu rodzicach. Tata zmarł 4 lata temu, a mama 2 miesiące temu. Oba...

Darowizna dla syna a podatek

W najbliższym czasie mam zamiar przekazać darowiznę dla mojego syna na zakup mieszkania. Dodatkowo chciałbym przekazać drugą darowiznę dla tego samego syna....

Pomoc finansowa rodzeństwu w Polsce a podatek

Jestem obywatelem duńskim. Chciałabym pomóc finansowo mojemu rodzeństwu w Polsce. Czy rodzeństwo będzie musiało zapłacić podatek od darowizny, mimo...

Zakup samochodu dla żony przy rozdzielności majątkowej a US

Mamy z żoną rozdzielność majątkową. Chciałbym jej kupić samochód o wartości ok. 200 tys. zł. To ja będę płacił za auto z własnej...

Dopisanie do lokaty a podatek od darowizn

Kilka miesięcy temu moja mama dopisała mnie do lokaty, którą posiadała wspólnie z moim ojcem, a więc było nas troje współwłaścicieli Jakiś...

Darowizna pieniędzy dla dziadka a podatki

Mój syn mieszka w USA, ma obywatelstwo polskie i amerykańskie, zamierza wkrótce darować przez swój amerykański bank 14 tys. dolarów na konto...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »