Indywidualne Porady Prawne
Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-08-31
Czy mogę zastosować VAT 8% na usługi związane z wykonywaniem nagrobków dla osób fizycznych? To PKD 2370Z.
»Wybrane opinie klientów
Klasyfikacja PKD nie ma żadnego związku z opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług określonych czynności, nie ma też związku ze stawkami tego podatku. Klasyfikacją, która może mieć w VAT znaczenie, jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług. Zgodnie z art. 5a ustawy o podatku od towarów i usług „towary lub usługi będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne”. Zgodnie z art. 146a pkt 2 ustawy „stawka podatku, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, do dnia 31 grudnia 2016 r., wynosi 8%”.
W pozycji 180 załącznika nr 3 wymieniono usługi klasyfikowane do PKWiU 96.03, tj. usługi pogrzebowe i pokrewne, wraz z dostawą trumien, urn i utensyliów pogrzebowych dostarczanych wraz z trumną lub urną.
Jak widać wyraźnie, stawką obniżoną uprzywilejowana jest usługa (kompleksowa usługa pogrzebowa) i sama sprzedaż nagrobka jako towaru nie podlega opodatkowaniu stawką 8%, tylko podstawową 23%. Inaczej jest w przypadku świadczenia kompleksowej usługi, które elementem jest nagrobek, w takiej sytuacji w określonych okolicznościach faktycznych (a dokładnie w zależności od nich) dopuszcza się klasyfikowanie usługi, w której skład wchodzi montaż nagrobka do klasyfikacji PKWiU 96.03 i stosowanie stawki obniżonej.
Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>
Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>
Potwierdzają to interpretacje indywidualne, przykładowo pismo z dnia 2 lipca 2014 r. Izby Skarbowej w Poznaniu [ILPP1/443-299/14-2/HW], gdzie czytamy:
„W poz. 180 załącznika nr 3 do ustawy wymieniono klasyfikowane pod symbolem PKWiU 96.03 – usługi pogrzebowe i pokrewne, wraz z dostawą trumien, urn i utensyliów pogrzebowych dostarczanych wraz z trumną lub urną. Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca prowadzi sprzedaż wyprodukowanych przez siebie nagrobków z granitu lub kamienia pokrewnego z materiałów zakupionych wraz z ich montażem na cmentarzach i odsprzedaż zakupionych gotowych nagrobków. Wykonuje również renowacje nagrobków już istniejących. Wszystkie ww. usługi wchodzą w skład usług pogrzebowych i pokrewnych, zakwalifikowanych do PKWiU 96.03 (pogrzeby i działalność pokrewna). Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy należy stwierdzić, że ww. usługi, które świadczy Wnioskodawca, zaklasyfikowane do grupowania PKWiU 96.03, podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT stawką podatku w wysokości 8% na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy w związku z art. 146a pkt 2 i w związku z poz. 180 załącznika nr 3 do ustawy”.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.
Indywidualne Porady Prawne
Podobne materiały
Spółka jawna sprzedaje zabudowaną nieruchomość, która nie została oddana do użytku, jest w stanie surowym otwartym). Działka została nabyta przez spółkę przed wejściem do UE w 2003 r. bez VAT. Budowę rozpoczęto w 2011 r. Jakie będą skutki podatkowe sprzedaży tej nieruchomości? Czy teraz firma, sprzedając tę zabudowaną nieruchomość, musi naliczyć VAT 23% i czy od tej czynności będzie do zapłaty podatek dochodowy (mimo upływu 5 lat od zakupu działki)?
Prowadzę jednoosobową firmę. Od kilku miesięcy nie składałem deklaracji VAT, nie płaciłem podatku VAT i dochodowego. Jakie poniosę konsekwencje? Nadmieniam, że chcę naprawić ten błąd.
Wynajmuję firmie pomieszczenia magazynowe i wystawiam faktury VAT. Najemca od kilku miesięcy nie płaci najmu, a ja jestem zobowiązana wystawiać faktury. Czy muszę płacić VAT?
Kilka miesięcy tego podjąłem się rozbiórki budynku gospodarczego moich rodziców ze względów bezpieczeństwa, bo budynek groził zawaleniem. Budynek gospodarczy graniczył z naszym i domem sąsiadów. Okazało się, że po 4 miesiącach po mojej rozbiórce przy dużym wietrze ściana spadła. Sąsiad po rozmowie ze mną podjął decyzję, że zrobimy tę ścianę w płytach osb i on się wszystkim zajmie, nie mam się martwić. Moją żona na tę chwilę uregulowała wszystkie płatności. Ale problem polega w tym, że naliczono sobie za usługę ładowacza razem z operatorem 1400 zł, nikt tego ze mną nie uzgadniał. Poprosiłem o fakturę za tę usługę. Najpierw była cisza, a gdy spytałem o fakturę ponownie, to otrzymałem odpowiedź, że muszę 23% VAT dopłacić i mi wystawi. Co mam teraz robić? Nie zamawiałem takiej usługi, a wygląda na to, że muszę za nią zapłacić.
W 2010 r., pozostając z małżonkiem we wspólnocie majątkowej, kupiliśmy od gminy na przetargu działkę budowlaną, transakcja była opodatkowana podatkiem VAT, kupiliśmy działkę do użytku prywatnego i nie odliczaliśmy podatku VAT, zapłaciliśmy kwotę brutto. Na działce nie prowadziliśmy żadnych robót budowlanych. Mamy zamiar w 2016 r. odsprzedać działkę córce, która wtedy powróci z zagranicy, nie będzie to darowizna, gdyż córka nam zapłaci. Ja jestem z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej płatnikiem VAT. Czy od sprzedaży będziemy musieli odprowadzić podatek VAT? Czy powstanie obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o podatku dochodowym? Czy podstawą wyceny może być kwota, jaką zapłaciliśmy gminie, ewentualnie powiększona o inflację? Córka niedawno zbyła nieruchomość, przeznaczając uzyskaną kwotę na cele mieszkaniowe. Czy zakup przez nią działki budowlanej od nas będzie uznane za realizację celów mieszkaniowych?
Czy spółka z o.o. może wystawić bez konsekwencji fakturę VAT zanim dostarczy towar? Chodzi między innymi o przypadek, gdy odbiorca prosi o wystawienie faktury, chociaż towar otrzyma za 1,5 miesiąca, ale chciałby zamknąć rok wydatkami. Oto przykłady: 1. Klient złożył zamówienie w grudniu, faktura została wystawiona także w grudniu, a towar został dostarczony już w nowym roku w marcu. 2. Klient złożył zamówienie w lipcu, faktura została wystawiona również w lipcu, a towar dostarczono we wrześniu. Terminy płatności 60 dni.
Planuję zakupić lokal, stan deweloperski pod wynajem. Nie prowadzę działalności gospodarczej. Planuję się zgłosić do US jako podatnik VAT-u, nie rejestrując działalności. Będę wystawiać za wynajem faktury VAT, odprowadzać podatek VAT i opłacać podatek dochodowy ryczałtowo 8,5%. Czy w tej sytuacji istnieje możliwość ubiegania się o zwrot podatku VAT od zakupionego lokalu?
Jestem na samozatrudnieniu i świadczę usługi głównie jako kierowca. Najczęściej dostaję zlecenia przewozu osób autokarem w turystyce. Autokar należy do innego przedsiębiorcy. Kursy mam krajowe i zagraniczne. Ze zleceniodawcą łączy mnie umowa o świadczenie usług jako kierowca z podaną stawką za 1 km. Po wykonaniu zadania wystawiam fakturę VAT. Jaka stawka VAT jest w tej sytuacji prawidłowa? Transport ma PKD 49.39, więc 8%, bo jest to przewóz osób, czy jednak powinno być 23% – jak przewóz rzeczy w transporcie ciężarowym?
Ostatnio dodane
Warto poczytać
Zapytaj prawnika