Kategoria: Kontrola podatkowa i skarbowa

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wezwanie Urzedu Skarbowego do złożenia wyjaśnień w sprawie samochodu

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-10-03

Mój tata sprowadził samochód z zagranicy. Zapisał go na mnie, a potem sprzedał. Przyszło do mnie wezwanie do US. Stwierdziłam w urzędzie, że nic nie wiem, bym była właścicielem samochodu (nie skojarzyłam tego faktu). Czy mogę jeszcze jakoś zmienić zeznania, odkręcić je?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena
Opinia kompetentna. W ciągu 24 godzin miałem pełną informację co należy mi się od zakładu pracy i jak mogę to uzyskać. Polecam.
Piotr

Jest tu pewien problem, nie wiem bowiem, w jakim trybie była Pani przesłuchiwana, jako świadek czy jako strona, a od tego zależą niektóre uprawnienia. Zakładam, że potwierdziła Pani, że „nic nie wie” pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania (powinna Pani zostać o tym pouczona). Teraz chce Pani zmienić te zeznania/wyjaśnienia, uczyniła to Pani pisemnie, co mimo braku hierarchii dowodów ma mniejszą moc dowodową. By zatem „odkręcić” sprawę, winna Pani na podstawie art. 180 § Ordynacji podatkowej złożyć je organowi, on je odbierze na Pani wniosek, oświadczenie złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania. Organ oba te dowody ocenia swobodnie, więc może nie dać wiary żadnemu z nich, ale ocenia je w połączeniu z innymi (np. umową), więc zwiększa Pani szanse dowiedzenie okoliczności, na których Pani zależy.

Problemem jest to, że dwa razy pod rygorem odpowiedzialności karnej potwierdza Pani co innego, więc raz przynajmniej potwierdza Pani nieprawdę. Nie sądzę, by akurat w takiej sprawie chciano wyciągnąć wobec Pani konsekwencje, nie można tego jednak wykluczyć.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »