Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podwójnym opodatkowaniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wierzytelność podatkowa

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2012-06-15

Mój problem dotyczy wierzytelności podatkowej. W 2010 r. miałam firmę zarejestrowaną w Norwegii. Musiałam zamknąć firmę, ale nie uregulowałam całego podatku dochodowego. Co mi grozi z tego tytułu w Polsce?

 

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zakładam, iż:

  • ma Pani miejsce zamieszkania w Polsce oraz
  • pyta Pani o podatek norweski.

 

Krótko mówiąc – grozi Pani egzekucja komornicza.

 

Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Norwegii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz protokół do tej konwencji zostały podpisane w Warszawie dnia 9 września 2009 roku (Dz. U. z dnia 23 lipca 2010 r.). Artykuł 26 konwencji stanowi o zasadach pomocy w poborze podatków.

 

Zgodnie z powyższym artykułem Polska i Norwegia będą udzielały sobie wzajemnie pomocy w egzekucji ich wierzytelności podatkowych. Jak ma wyglądać taka pomoc, właściwe organy umawiających się państw mogą określić w drodze wzajemnego porozumienia.

 

Wierzytelność podatkowa to kwota należna z tytułu podatków bez względu na ich rodzaj i nazwę, nakładanych w imieniu umawiających się państw lub ich jednostek terytorialnych albo organów władzy lokalnej, o ile takie opodatkowanie nie jest sprzeczne z wyżej wymienioną konwencją lub jakimkolwiek innym międzynarodowym porozumieniem, którego stronami są Polska i Norwegia, łącznie z odsetkami, karami administracyjnymi i kosztami egzekucji lub środków zabezpieczających związanych z taką kwotą.

 

Niemniej jednak postępowanie dotyczące istnienia, wymagalności lub kwoty wierzytelności podatkowej Norwegii może być prowadzone jedynie przed sądami lub organami administracyjnymi Norwegii.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podwójnym opodatkowaniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »