Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Błędnie wypełniony PIT-37

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-10-17

Jestem matką samotnie wychowującą dziecko. W rozliczeniu podatkowym za ubiegły rok zaznaczyłam błędnie, że rozliczam się sama, a powinnam zaznaczyć, że wspólnie z dzieckiem. W czerwcu dostałam wezwanie z urzędu skarbowego do zapłaty zaległego podatku w związku z błędnym wypełnieniem PIT-37 na kwotę prawie 3000 zł, gdyż uzyskałam za wysokie przychody. Zadzwoniłam z wyjaśnieniem do urzędu skarbowego i polecono mi złożyć korektę. Przy korekcie, kiedy zaznaczyłam prawidłowo – dla osób samotnie wychowujących dziecko – wyszło, że urząd skarbowy powinien mi zwrócić 550 zł. Od czerwca była cisza aż do sierpnia, kiedy to zadzwoniła pani z urzędu i powiedziała, że nie mogą uznać mojej korekty, bo nie można zmienić podatku po terminie, który upłynął 30 kwietnia. Moje pytanie: czy faktycznie nie mam prawa do złożenia korekty PIT-37 po 30 kwietnia i czy muszę zapłacić dodatkowy podatek?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

Rozliczenie, jakiego chciałaby Pani dokonać, jest możliwe jedynie na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym. Niestety, zgodnie z art. 6 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sposób opodatkowania, o którym mowa w art. 6 ust. 2 i 4 (czyli wspólnie z małżonkiem lub dla samotnie wychowujących dziecko), nie ma zastosowania do podatników, którzy ów wniosek, wyrażony w zeznaniu podatkowym złożą po terminie, o którym mowa w art. 45 ust. 1, czyli po dniu 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Orzecznictwo potwierdza powyższą wykładnię. W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 20 stycznia 2015 r. [sygn. I SA/Gd 1313/14] sąd uznał, że:

„Wniosek realizujący prawo do preferencji podatkowych dla osoby samotnie wychowującej dzieci należy złożyć w zeznaniu podatkowym, przed 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Ww. termin jest terminem prawa materialnego i nie podlega przywróceniu. Ustawa z 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje możliwości złożenia tego wniosku w innym czasie i formie” [LEX nr 1668130]. Analogicznie wskazuje Izba Skarbowa w Warszawie w piśmie z dnia 24 kwietnia 2008 r. [sygn. IPPB1/415-223/08-2/ES]: „Termin do złożenia wniosku o zastosowanie opodatkowania dochodów uzyskanych za dany rok podatkowy w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci jest terminem prawa materialnego, a podatnikowi, który w ustawowym terminie złożył zeznanie podatkowe o wysokości osiągniętego w danym roku podatkowym dochodu, rozliczając się w sposób indywidualny, nie przysługuje prawo do złożenia korekty zeznania podatkowego w tym zakresie”.

Reasumując, nie może Pani skorygować zeznania, tak by rozliczyć się jako matka samotnie wychowująca dziecko, co powoduje, że musi się Pani rozliczyć indywidualnie, to zaś zaowocuje większym zobowiązaniem podatkowym (obecnie już zaległością podatkową do zapłaty wraz z odsetkami).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Rozszerzenie wspólności majątkowej nie wpływa na podatek

Przed małżeństwem nabyłem działkę budowlaną. Po zawarciu małżeństwa wspólnie z żoną wybudowaliśmy dom jednorodzinny. W 2011 r....

Wydatki na własne cele mieszkaniowe poniesione za granicą

Jak mogę uniknąć podatku 19% od odziedziczonej nieruchomości przy jej sprzedaży przed upływem 5 lat od nabycia spadku? Dodam, że ewentualne inwestycje we...

Jak skorzystać z ulgi prorodzinnej?

Jestem matką samotnie wychowującą dwoje dzieci, poza tym jestem prawnym opiekunem ubezwłasnowolnionej siostry. Siostra otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny oraz...

Przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży mieszkania na spłatę kredytu a podatek

Mama przed śmiercią zaciągnęła dla mnie kredyt na mieszkanie, w którym zamieszkałam z dziećmi. Po śmierci mamy odziedziczyliśmy razem...

Podważenie wydatków na cele mieszkaniowe przez Urząd Skarbowy

W lutym sprzedałem mieszkanie i w tym samym roku (w kwietniu) za pieniądze uzyskane ze sprzedaży kupiłem dom. Od kwoty ze sprzedaży mieszkania...

Podatek od sprzedaży mieszkania 3 lata po zakupie

Trzy lata temu kupiłem mieszkanie i teraz chcę je sprzedać. Czy to prawda, że od całości kwoty transakcji będę musiał zapłacić podatek dochodowy,...

Ulga prorodzinna dla emerytów

Jesteśmy z mężem emerytami. Nasz dochód za ubiegły rok wyniósł ok. 42 tys. zł. Mamy syna, 21 lat, studenta drugiego roku uczelni wojskowej –...

Przelew przed śmiercią matki a podatek

Byłem upoważniony do konta mamy. Zrobiła mi przelew tytułem „przelew własny”, następnego dnia zmarła. Czy tę kwotę przelaną muszę...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »