Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wpłata pieniędzy na konto pewnej firmy i zwrot a rozliczenie z US

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-10-18

Jeśli dokonałam wpłaty 6000 zł na konto pewnej firmy i za miesiąc dokładnie pieniądze te zostały mi zwrócone na konto bankowe, to czy trzeba to rozliczać w US?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat
Po raz drugi zwracam się do eksperta i uzyskuję satysfakcjonującą odpowiedź
Beata, 58 lat
Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub

Wszystko zależy od powodów takiej wpłaty oraz kwestii tego, czy mamy tu do czynienia z omyłkową wpłatą, pożyczką, depozytem oraz czy należy się Pani jakakolwiek forma wynagrodzenia za korzystanie z Pani środków.

 

Przy scenariuszu z ?omyłkową wpłatą?, którą zwraca wskazana firma, nie ciążą w mojej ocenie na Pani jakiekolwiek obowiązki podatkowe ani obowiązki ujmowania takiego zdarzenia w rozliczeniach podatkowych. Po stronie natomiast otrzymującego przelew sprawa jest bardziej skomplikowana. Zgodnie z treścią art. 845 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny możemy mieć tu do czynienia z depozytem nieprawidłowym, jest to sytuacja, w której m.in. z przepisów szczególnych albo z umowy lub okoliczności wynika, że przechowawca może rozporządzać oddanymi na przechowanie pieniędzmi lub innymi rzeczami oznaczonymi tylko co do gatunku. W praktyce pod ww. normę klasyfikowany jest przez organy podatkowe taki stan faktyczny,w którym wpływają, bez tytułu prawnego, środki pieniężne na rachunek bankowy jakiegokolwiek podmiotu i nie są natychmiast zwracane. Podstawową konsekwencją podatkową powstania depozytu nieprawidłowego jest podleganie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości tego depozytu (jest 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na złożenie deklaracji PCC). Podatek wzrasta jednak do 20%, gdy przed organem podatkowym w toku czynności sprawdzających, kontroli podatkowej, postępowania podatkowego lub kontroli celno-skarbowej podatnik powołuje się na fakt zawarcia umowy depozytu nieprawidłowego, a należny podatek od tych czynności nie został zapłacony.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »