Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wspólny zakup mieszkania, ale zapłata tylko z konta partnera

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2014-12-18

Razem ze swoją dziewczyną chcemy kupić mieszkanie na rynku wtórnym. Chcemy oboje być współwłaścicielami tego mieszkania. Zapłata za mieszkanie byłaby dokonana jednak w całości z mojego konta. Czy w tym przypadku moja dziewczyna będzie musiała zapłacić podatek? Jeśli tak, to czy istnieje sposób, żeby podatku nie płacić?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

Jeśli to Pan finansuje zakup własnymi środkami, a nabędziecie Państwo mieszkanie jako współwłasność, rzeczywiście fiskus może potraktować to jako darowiznę dla Pana dziewczyny w wysokości połowy ceny nabycia. Spowodowałoby to konieczność zapłaty przez nią bardzo wysokiego podatku, bowiem jako osoba niespokrewniona musiałaby zapłacić (w pewnym uproszczeniu), po odliczeniu od wartości nabytego udziału kwoty wolnej dla III grupy 4902 zł, podatek w wysokości 2877 zł 90 gr plus 20% od każdej złotówki powyżej 20 556 zł.

Wyjściem z sytuacji jest, zakładając, że dziewczyna musi być współwłaścicielem, by udział nabyła za własne środki. Gdyby darował jej Pan pieniądze, sytuacja byłaby tak niekorzystna jak wyżej opisano, proponowałbym zatem (aczkolwiek skutek ekonomiczny dla dziewczyny jest inny), by udzielił jej Pan pożyczki przed zakupem, tak by do aktu notarialnego oświadczyła, iż finansuje zakup w swojej części środkami własnymi. W takiej sytuacji zapłaci ona jako biorąca pożyczkę podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2%. Na tę chwilę sytuacja będzie rozwiązana, pytanie otwarte jest, co zrobić z pożyczka i ewentualnymi odsetkami później. Normalnie, gdy pożyczka podlega zwrotowi z odsetkami, Pan płaci podatek dochodowy od tych odsetek, gdy zwracana jest tylko kwota pożyczki od umorzonych odsetek, podatek płaci pożyczkodawca. Nieodpłatne zwolnienie z długu spowoduje w przyszłości taką samą konsekwencję jak teraz darowizna, czyli wysoki podatek, chyba że zwolnienia dokona Pan, gdy będziecie (o ile tak się stanie) Państwo małżeństwem, wtedy będzie mogła Pana żona (obecna dziewczyna) skorzystać ze zwolnienia z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Dziedziczenie domu

Odziedziczyłem po wujku dom (testament). Jestem jednak współwłaścicielem (25%) mieszkania własnościowego. Chciałbym skorzystać z ulgi do 110 m 2...

Jak uniknąć podatku od darowizny mieszkania?

Mąż w drodze darowizny otrzymał mieszkanie od swoich rodziców. Chcielibyśmy oddać je mojemu bratu. Jakie jest korzystne dla mnie rozwiązanie, które...

Przekazanie po intercyzie darowizny na rzecz żony

Wraz z mężem nabyłam w 1984 r. mieszkanie. Dwa lata temu podpisaliśmy intercyzę. Obecnie mąż chce w ramach darowizny przekazać mi swoją...

Zakup połowy domu od teściowej a podatek

Żona po ślubie sprzedała swoje (wyłącznie) mieszkanie panieńskie za kwotę 90 tys. zł i zadeklarowała zakup kolejnej nieruchomości, by uniknąć...

Co nie podlega podatkowi od darowizn?

Czy przelewy, które otrzymuję od siostry, muszą być opodatkowane? Czy dotyczy to kwot powyżej 10 tys. zł z ostatniego roku? Jak obliczyć kwotę,...

Podwójne obywatelstwo a zwolnienie podatkowe

Posiadam podwójne obywatelstwo (USA i Polska). Rok temu sprzedałam mieszkanie odziedziczone kilka miesięcy wcześniej po rodzicach. Wystąpiłam...

Przedawnienie prawa do wydania decyzji ustalającej podatek od spadków i darowizn

W 1990 roku otrzymałam spadek po mamie – część domu. W 2007 roku dowiedziałam się, że w masę spadkową po mamie wchodziła również...

Podatek spadkowy wyliczony przez urząd skarbowy

Mój teść zmarł w 2002 r. Jedynym spadkobiercą została żona. Sąd wydał postanowienie o przyznaniu jej działki w lutym 2008 r. (wtedy się...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »