Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wycofanie nieruchomości ze spółki i przekazanie jej wspólnikom

Marcin Sądej • Opublikowane: 2018-01-29

Wspólnicy spółki cywilnej chcą uchwałą spółki i aktem notarialnym wycofać z działalności gospodarczej nieruchomość i przekazać ją nieodpłatnie na potrzeby własne wspólników. VAT-u nie zapłacą. Czy zapłacą podatek od czynności cywilnoprawnej?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata

Jak słusznie Pan zauważył, nieodpłatne przekazanie nieruchomości z majątku spółki cywilnej do majątków prywatnych wspólników, na skutek czego staną się oni współwłaścicielami udziałowymi, nie powoduje powstania obowiązku zapłaty z tego tytułu podatku od towarów i usług. Oczywiście teza ta jest prawdziwa pod warunkiem, że przy nabyciu nieruchomości nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego.

Jeżeli chodzi natomiast o podatek od czynności cywilnoprawnych wskazać należy, że podatek od czynności cywilnoprawnych jest daniną, którą opodatkowane są wyłącznie czynności wymieniowe przez ustawodawcę w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Jest to konsekwencją tego, że zamieszczony w takich przepisach katalog ma charakter zamknięty.

W powołanej regulacji nie odnajdziemy pozycji, która uzasadniałaby objęcie opodatkowaniem czynności nieodpłatnego przekazania rzeczy ze spółki cywilnej na potrzeby osobiste wspólników. Zatem czynność taka nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Należy jednak pamiętać, że obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych może wystąpić w momencie zniesienia współwłasności pomiędzy wspólnikami. Czynność ta – zależnie od tego, czy zniesienie współwłasności nastąpi odpłatnie czy nieodpłatnie – podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (według stawki 2%) albo podatkiem od spadków i darowizn.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Sprzedaż tras narciarskich a PCC

Przedsiębiorca (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą), aktywny vatowiec, zamierza kupić na potrzeby tej działalności nieruchomość gruntową...

Konsekwencje niezapłaconego podatku za sprzedane mieszkanie

W 2010 r. sprzedałam z siostrą za 80 tys. zł mieszkanie odziedziczone po zmarłej rok wcześniej mamie. Podatek do zapłaty wynosił 18 tys. zł. Od 2007 r....

Wystąpienie ze spółki cywilnej poprzez darowanie udziałów - koszty i podatki

Wraz z mężem jesteśmy wspólnikami spółki cywilnej, w której mamy po 50% udziałów. Spółka jest właścicielem nieruchomości komercyjnej,...

Pożyczenie pieniędzy od znajomego a zgłoszenie do urzędu skarbowego

Pożyczyłam pieniądze od znajomej osoby. Niestety nie zgłosiłam pożyczki do urzędu skarbowego i nie odprowadziłam podatku. Teraz już wiem, że powinnam...

Podatek od kupna działek

Trzy miesiące temu zakupiliśmy z bratem dwie sąsiadujące ze sobą działki. Jedna z nich jest działką rolną, a druga budowlaną. Umowa kupna...

Zakłady sportowe za granicą a rozliczenie z US

Mam zamiar wyjechać na około 1-2 miesiące za granicę, do Anglii. Podczas pobytu zamierzam brać udział w zagranicznych zakładach sportowych (typu bet365,...

Umorzony dług za mieszkanie jako przychód

W zeszłym roku umorzono mi dług za mieszkanie. Agencja mieszkaniowa go opodatkowała i wystawiła mi PIT (kwota 15 tys. zł). Ten umorzony dług traktowany...

Pożyczka dla syna a zgłoszenie do urzędu skarbowego

Udzieliłam synowi pożyczki w wysokości 60 000 zł. Pan w banku doradził mi, żeby wpisać to jako pożyczkę, a nie darowiznę, bo wtedy nie...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »