Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wydatki na budowę przed sprzedażą mieszkania ze spadku

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-12-07

Czy wydatki poniesione na budowę domu mieszkalnego przed sprzedażą odziedziczonego mieszkania można rozliczyć w PiT-39, czyli po sprzedaży mieszkania?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Do zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych nie można zaliczyć wydatków poniesionych przed dniem sprzedaży mieszkania.

Zgodnie z przywołanym przepisem wolne od podatku dochodowego są m.in. dochody z odpłatnego zbycia mieszkania (w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych), jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia mieszkania został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe o których mowa w art. 21 ust. 25 ustawy.

Jest to w pewnym sensie logiczne, bowiem zwolnieniu podlega przychód uzyskany ze zbycia mieszkania, który został wydatkowany na cel mieszkaniowy, a trudno wydatkować przychód ze sprzedaży mieszkania przed jego osiągnięciem, tj. przed dniem odpłatnego zbycia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Jak skorzystać z ulgi prorodzinnej?

Jestem matką samotnie wychowującą dwoje dzieci, poza tym jestem prawnym opiekunem ubezwłasnowolnionej siostry. Siostra otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny oraz...

Wykazanie z opóźnieniem dochodu za wykonanie dzieła

Pewna osoba otrzymała ode mnie pieniądze bez żadnej umowy za wykonanie dla mnie pewnego dzieła. Było to w listopadzie 2015 r.* W jaki sposób ta...

Jak opłacać ryczałt za wynajem mieszkania?

Jak rozliczyć podatek od najmu? Mieszkanie jest moje. Lokator wpłaca mi jednym przelewem 1000 zł. Kwota ta jest sumą czynszu administracyjnego (800 zł), który...

Dochód z najmu tylko dla jednego współwłaściciela

Mamy pytanie odnośnie najmu. Synowie po śmierci ojca odziedziczyli budynek, z którego po remoncie uzyskano 4 mieszkania. Nie dokonali podziału,...

Powołanie prokurenta w spółce z o.o. a koszty uzyskania przychodu

W spółce z o.o. ma zostać powołany prokurent. Nie miałby być zatrudniony na umowę o pracę, ale za pełnienie funkcji zarząd określiłby dla...

Prawidłowe wydatkowanie przychodu na własne cele mieszkaniowe

Za kwotę 125 tys. zł dwa lata temu sprzedałem część domu otrzymanego w spadku po rodzicu. Złożyłem PIT-39. Przed upływem dwóch lat zakupiłem...

Sprzedaż mieszkania kupionego na rynku pierwotnym

Syn mój kupił w 2012 r. na rynku pierwotnym (deweloper) mieszkanie za kwotę 260 tys. zł. Teraz chce to mieszkanie sprzedać. Czy będzie musiał płacić...

Umowa użyczenia bez opodatkowania

Moja mama jest właścicielką garażu, który stoi pusty i niszczeje, a ponadto wymaga remontu sufitu, aby był bezpieczny. Syn sąsiadki mamy (jeszcze...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »