Indywidualne Porady Prawne
Aleksander Słysz • Opublikowane: 2015-07-03
Otrzymałam mieszkanie w spadku. Chcę przekazać w darowiźnie po 1/3 dwóm córkom. Prawdopodobnie mieszkanie będzie sprzedane przed upływem pięciu lat. Część pieniędzy zostanie przez każdą z nas przeznaczona na własne cele mieszkaniowe. Od pozostałych pieniędzy ze sprzedaży mieszkania (nie przekazanych na własne cele mieszkaniowe) musimy zapłacić podatek dochodowy. Czy mogę tak postąpić?
Zarówno przekazanie córkom mieszkania w darowiźnie, jak i sprzedaż mieszkania, a także skorzystanie przez córki i Panią z ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych związanej z realizacją własnych celów mieszkaniowych to optymalne podatkowo rozwiązanie. Prostsze rozwiązanie, czyli sprzedaż przez Panią mieszkania i darowizna środków pieniężnych córkom (przy zachowaniu warunków dla zwolnienia od podatku od spadków i darowizn) jest wygodniejsze dla córek, bowiem mogą przeznaczyć środki na dowolny cel, lecz dla Pani mniej korzystne, bowiem proporcjonalnie względem części darowanej córkom będzie Pani musiała zapłacić 19% podatek dochodowym, albowiem nie skorzysta Pani ze zwolnienia związanego z wydatkami na własne cele mieszkaniowe. Z tego powodu zaproponowany scenariusz uznaję za korzystny.
Darowizna udziału w nieruchomości córkom korzystać będzie ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, a jako iż nabycie następować tu będzie na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego córki nie będą mieć obowiązku zgłoszenia nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.
Przychodem, który podlega ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w odrębnym źródle jakim jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jest odpłatne zbycie nie następujące w wykonaniu działalności gospodarczej i dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Prawdą zatem jest, iż sprzedaż przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie w konsekwencji może powodować powstanie zobowiązania podatkowego. By 19% podatku od podstawy opodatkowania (podstawą obliczenia podatku jest tu dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem – wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia – z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonych zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw) uniknąć można skorzystać z ulgi. Z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zgodnie z którym wolne od podatku są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych. Wydatkami poniesionymi na własne cele mieszkaniowe są zarówno wydatki poniesione na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, jak i wydatki na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, na cele określone w art. 21 ust. 25 pkt 1 (czyli m.in. nabycie budynku mieszkalnego).
Reasumując, wydatkowanie całej kwoty przychodu (wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia) na własny cel mieszkaniowy, w przywołanym terminie dwuletnim, pozwoli w ogóle nie zapłacić podatku. Wydatkowanie jedynie części przychodu na własny cel mieszkaniowy powoduje opodatkowanie części przychodu, lecz nie części obliczanej proporcjonalnie a zgodnie z mechanizmem zwolnienia: iloczyn dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych. Sprzedaż należy rozliczyć na druku PIT-39 (gdzie wskazuje się również zwolnienie) składanym do końca kwietnia roku następującego po roku, w którym dokonano sprzedaży.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika