Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wydatki na własne cele mieszkaniowe, remont

Wioleta Biel • Opublikowane: 2016-05-23

W 2007 r. odziedziczyłam po bracie 2/3 jego mieszkania; 1/3 odziedziczył mój ojciec. W 2014 r. zmarł mój ojciec i ja w spadku nabyłam tę jego 1/3, tak więc stałam się właścicielką mieszkania. W lutym 2016 r. sprzedałam to mieszkanie za 80 tys. zł. Ponieważ nie upłynął okres 5-ciu lat od nabycia spadku po ojcu, jestem zobowiązania do zapłaty podatku. Chciałabym się dowiedzieć, ile wyniesie podatek od 20 tys. zł, bo taka była wartość jego część spadku i na jakim formularzu trzeba to wypełnić. Czy mogę sobie remontować drugie mieszkanie nabyte po ojcu w ramach tej 1/3 spadku i w jakiej kwocie mogę nabyć towary do remontu, aby nie płacić podatku od 20 tys. zł?

Wioleta Biel

»Wybrane opinie klientów

Po raz drugi zwracam się do eksperta i uzyskuję satysfakcjonującą odpowiedź
Beata, 58 lat
Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena

W kwestii sprzedaży nieruchomości w części 1/3 nabytej w 2014 w drodze spadku, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT nie minął okres 5 lat, który uprawnia podatnika do skorzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego.

Z informacji przekazanych rozumiem, iż 1/3 mieszkania została wyceniona na 20 tys. zł. W takim przypadku będzie Pani zobowiązana do zapłatę 19% podatku dochodowego zgodnie z art. 30e ustawy o PIT. Podstawą opodatkowania będzie przychód (20 tys. zł) pomniejszony o koszty uzyskania przychodów (np. taksa notarialna lub koszty nakładów remontowych, jeśli przed sprzedażą Pani remontowało to mieszkanie w części odpowiadającej 1/3 mieszkania).

Przykład:

20 000 zł przychodu,

1000 zł kosztu w postaci taksy notarialnej (kwota abstrakcyjna),

19 000 zł – dochód podlegający opodatkowaniu stawką 19%

podatek do zapłacenia 19 000 zł x 19% = 3610 zł

Jeżeli zbycie następuje w tym roku, będzie Pani zobowiązania rozliczyć podatek dochodowy do końca kwietnia przyszłego roku na formularzu PIT 39.

Jeżeli jednak planuje Pani nakłady inwestycyjne (remont, ulepszenie) w swoim drugim mieszkaniu, to ma Pani prawo do skorzystania z ulgi na własne cele mieszkaniowe przewidzianej w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT.

Oznacza to, że jeżeli Pani deklaruje w PIT 39 (tu istnieje obowiązek jego złożenia), iż w ciągu następnych 2 lat od zbycia nieruchomości wyda Pani te 20 tys. zł na wskazany remont własnego mieszkania, podatek od zbycia w części 1/3 mieszkania nie pojawi się. Jeżeli jednak okaże się przez te 2 lata, że 20 tys. zł nie zostały spożytkowane na remont własnego mieszkania albo nie posiada Pani dowodów w postaci faktur i rachunków związanych z zakupem materiałów (usług remontowych), będzie Pani zobowiązana do złożenia korekty PIT 39.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »