Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wydatki na własne cele mieszkaniowe, remont

Wioleta Biel • Opublikowane: 2016-05-23

W 2007 r. odziedziczyłam po bracie 2/3 jego mieszkania; 1/3 odziedziczył mój ojciec. W 2014 r. zmarł mój ojciec i ja w spadku nabyłam tę jego 1/3, tak więc stałam się właścicielką mieszkania. W lutym 2016 r. sprzedałam to mieszkanie za 80 tys. zł. Ponieważ nie upłynął okres 5-ciu lat od nabycia spadku po ojcu, jestem zobowiązania do zapłaty podatku. Chciałabym się dowiedzieć, ile wyniesie podatek od 20 tys. zł, bo taka była wartość jego część spadku i na jakim formularzu trzeba to wypełnić. Czy mogę sobie remontować drugie mieszkanie nabyte po ojcu w ramach tej 1/3 spadku i w jakiej kwocie mogę nabyć towary do remontu, aby nie płacić podatku od 20 tys. zł?

Wioleta Biel

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata

W kwestii sprzedaży nieruchomości w części 1/3 nabytej w 2014 w drodze spadku, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT nie minął okres 5 lat, który uprawnia podatnika do skorzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego.

Z informacji przekazanych rozumiem, iż 1/3 mieszkania została wyceniona na 20 tys. zł. W takim przypadku będzie Pani zobowiązana do zapłatę 19% podatku dochodowego zgodnie z art. 30e ustawy o PIT. Podstawą opodatkowania będzie przychód (20 tys. zł) pomniejszony o koszty uzyskania przychodów (np. taksa notarialna lub koszty nakładów remontowych, jeśli przed sprzedażą Pani remontowało to mieszkanie w części odpowiadającej 1/3 mieszkania).

Przykład:

20 000 zł przychodu,

1000 zł kosztu w postaci taksy notarialnej (kwota abstrakcyjna),

19 000 zł – dochód podlegający opodatkowaniu stawką 19%

podatek do zapłacenia 19 000 zł x 19% = 3610 zł

Jeżeli zbycie następuje w tym roku, będzie Pani zobowiązania rozliczyć podatek dochodowy do końca kwietnia przyszłego roku na formularzu PIT 39.

Jeżeli jednak planuje Pani nakłady inwestycyjne (remont, ulepszenie) w swoim drugim mieszkaniu, to ma Pani prawo do skorzystania z ulgi na własne cele mieszkaniowe przewidzianej w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT.

Oznacza to, że jeżeli Pani deklaruje w PIT 39 (tu istnieje obowiązek jego złożenia), iż w ciągu następnych 2 lat od zbycia nieruchomości wyda Pani te 20 tys. zł na wskazany remont własnego mieszkania, podatek od zbycia w części 1/3 mieszkania nie pojawi się. Jeżeli jednak okaże się przez te 2 lata, że 20 tys. zł nie zostały spożytkowane na remont własnego mieszkania albo nie posiada Pani dowodów w postaci faktur i rachunków związanych z zakupem materiałów (usług remontowych), będzie Pani zobowiązana do złożenia korekty PIT 39.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Ulga podatkowa dla rodzica samotnie wychowującego dziecko

Moje pytanie dotyczy ulgi od podatku dla rodzica samotnie wychowującego dziecko. Jeżeli moja 20-letnia córka (do tej pory studentka biologii) podejmie studia...

Sprzedaż nieruchomości i zakup działki siedliskowej, czy będzie ulga w PIT?

Cztery lata temu wykupiłam strych od wspólnoty za 30 tys. zł, dzisiaj chciałabym go sprzedać ze znacznym zyskiem, mimo że 5-letni okres zwalniający...

Mieszkanie otrzymane w wyniku podziału majątku a podatek

Jesteśmy po rozwodzie i chcemy zrobić podział majątku. Były mąż chce darować mi mieszkanie, a ja będę spłacać kredyt. Czy zapłacę podatek?

Brak oświadczenia o opodatkowaniu dochodów z najmu przez oboje małżonków

Od pewnego czasu oboje z małżonką wynajmujemy mieszkanie, które jest naszą wspólną własnością. Na początku wynajmu złożyłem deklarację, że...

Rozszerzenie wspólności majątkowej nie wpływa na podatek

Przed małżeństwem nabyłem działkę budowlaną. Po zawarciu małżeństwa wspólnie z żoną wybudowaliśmy dom jednorodzinny. W 2011 r....

Sprzedaż nieruchomości po zamknięciu działalności

We 2013 r. roku zakończyłam działalność hotelarską. Pozostał po niej budynek ,który wybudowałam w czasie trwania działalności. Projekt budynku...

Spłata kredytu zaciągniętego na zbywaną nieruchomość

W 2010 roku złożyłam PIT-39. Dotyczy sprzedaży mieszkania nabytego i sprzedanego w 2009 roku. Do wydatków na cele mieszkaniowe zaliczyłam spłatę...

Pożyczka od osoby prywatnej zaciągnięta na własne cele mieszkaniowe

Po śmierci mojej żony, w roku 2009 córka kupiła za pożyczone ode mnie pieniądze (80 tys. zł) mieszkanie. Rok później sprzedaliśmy mieszkanie,...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »