Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wyjazd na wakacje z celem służbowym a odliczenie kilometrówki

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-10-11

W wakacje wybieramy się z rodziną na wakacje nad morze. Podczas tego wyjazdu chcę używać prywatnego pojazdu do prowadzonej działalności. Czy w takim przypadku mogę swobodnie korzystać z całej kilometrówki, czy mogę wykorzystać jej tylko połowę? Wyjazd jest typowym wyjazdem wakacyjnym z rodziną, ale korzystając z okazji, chcę uzyskane materiały wykorzystać w swojej działalności i na nich zarobić.

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

Nie istnieje przepis szczególny odnoszący się do takiej sytuacji. Zasadą w podatku dochodowym od osób fizycznych jest (art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), że do kosztów uzyskania przychodów nie zaliczamy poniesionych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem art. 23 ust. 1 pkt 36 (dotyczy wydatków na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów), z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; w celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Przypomnę, że zasadą ogólną jest, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Przebieg pojazdu, o którym mowa w ust. 1 pkt 36 i 46, powinien być, z wyłączeniem ryczałtu pieniężnego, udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu potwierdzonej przez podatnika na koniec każdego miesiąca. Do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu obowiązana jest osoba używająca tego pojazdu. W razie braku tej ewidencji wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu używania samochodów na potrzeby podatnika nie stanowią kosztu uzyskania przychodów. Ewidencja przebiegu pojazdu, o której mowa w art. 23 ust. 5, powinna zawierać zgodnie z art. 23 ust. 7 co najmniej następujące dane: nazwisko, imię i adres zamieszkania osoby używającej pojazdu, numer rejestracyjny pojazdu i pojemność silnika, kolejny numer wpisu, datę i cel wyjazdu, opis trasy (skąd - dokąd), liczbę faktycznie przejechanych kilometrów, stawkę za 1 km przebiegu, kwotę wynikającą z przemnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za 1 km przebiegu oraz podpis podatnika (pracodawcy) i jego dane.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jak Pan zatem widzi, by można było mówić, w uproszczeniu, o opisanym przejeździe jako źródle kosztów musi istnieć związek przyczynowo skutkowy pomiędzy wyjazdem, wydatkami a osiągnięciem przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Nie widzę osobiście jakichkolwiek podstaw do przyjęcia „połowy kilometrówki”, w mojej ocenie w opisanej sytuacji w ogóle nie może być mowy o rozliczeniu wyjazdu w ramach działalności gospodarczej gdy tylko „przy okazji” wykorzystany zostanie ww samochód do działalności gospodarczej. Nie ma możliwości wyodrębnienia tejże części a cel wyjazdu w żadnym wypadku nie wiąże się w mojej ocenie z osiągnięciem przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Inaczej byłoby, gdyby podstawowym celem wyjazdu było zdarzenie związane z działalnością gospodarczą, np. dojazd do klienta, a na trasie tego dojazdu znajdowała się miejscowość, gdzie chcecie Państwo spędzić wakacje, w mojej ocenie w takiej sytuacji można by zastanawiać się na 100% zaliczeniem wyjazdu „do kilometrówki” (podobnie jak np. podwóz dziecka do szkoły w drodze do kontrahenta, bez konieczności zmiany trasy). Istnieje jeszcze trzecia opcja, która dla fiskusa również może być problematyczna, aczkolwiek według mnie jest w pełni dopuszczalna, wpisanie w kilometrówce w 100% wyjazdów z miejsca spędzania urlopu do miejsc, w których swe czynności związane z prowadzeniem działalności chce Pan wykonywać (przykładowo dojazd do Gdańska jest prywatny, ale wyjazd z Gdańska do Rewala w celu zrobienia zdjęć na firmową stronę, to wyjazd „służbowy” na trasie Gdańsk–Rewal–Gdańsk).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Darowizna firmowej nieruchomości córce i późniejszy najem

Jako osoba fizyczna prowadzę działalność gospodarczą. Posiadam nieruchomość, którą chciałbym przekazać córce w formie darowizny. Nieruchomość ta...

Rozliczenie działalności na giełdzie u zagranicznego brokera

W poprzednim roku zamknąłem konto na minusie u mojego amerykańskiego brokera on-line. Moja działalność na giełdzie papierów wartościowych ograniczała...

Dochód ze sprzedaży mieszkania męża spożytkowany na cele mieszkaniowe żony, co z ulgą?

Pobraliśmy się w 2013 r., a rok później kupiłam działkę na siebie (bo pieniądze pochodziły z darowizny od rodziców). Mąż w 2015...

Czy muszę zapłacić podatek od sprzedaży domu ze spadku?

W 2010 r. zmarła moja mama. Akt poświadczenia dziedziczenia określa, że mąż i 3 dzieci otrzymali równe udziały po 1/4. W skład spadku wchodził...

Użyczenie lokali rodzinie w celu najmu

Z powodu osiągania dochodu z najmu domu i mieszkania nie mogę otrzymać świadczeń na odpowiednim poziomie w Niemczech. Dlatego chciałbym...

Czy muszę płacić podatek od sprzedaży mieszkania?

Moja mama zmarła w ubiegłym roku. W tym roku sprzedałam mieszkanie mamy (dostałam je w spadku). Czy muszę płacić podatek od sprzedaży tego...

Rozliczenie PIT jako samotnie wychowująca matka

Mam pytanie odnośnie rozliczenia PIT za ubiegły rok*. Od prawie 3 lat mam rozdzielność majątkową z mężem. Rozwód uprawomocnił się w tym...

Rozliczenie PIT jako matka samotnie wychowująca dziecko

Jestem panną. Dwa lata temu urodziłam córkę. Z ojcem dziecka jesteśmy zameldowani pod tym samym adresem. Ojciec dziecka już od ponad roku nie ma pracy....

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »