Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wykazanie z opóźnieniem dochodu za wykonanie dzieła

Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 2016-11-17

Pewna osoba otrzymała ode mnie pieniądze bez żadnej umowy za wykonanie dla mnie pewnego dzieła. Było to w listopadzie 2015 r.* W jaki sposób ta osoba powinna rozliczyć się z tego zarobku z urzędem skarbowym? Czy ma w zeznaniu rocznym wykazać tę kwotę?

»Wybrane opinie klientów

Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena
Opinia kompetentna. W ciągu 24 godzin miałem pełną informację co należy mi się od zakładu pracy i jak mogę to uzyskać. Polecam.
Piotr

Teoretycznie to Pan powinien obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy, pobrać ją i przekazać do urzędu skarbowego, a następnie w bieżącym roku przekazać tej osobie PIT-11 (informację o dochodach) – ale jest na to za późno. A skoro nic takiego nie miało miejsca, ta osoba musi poradzić sobie z tym sama.

Osoba ta powinna wykazać otrzymaną kwotę w zeznaniu rocznym za 2015 r. jako swój przychód w pozycji 85 – z innych źródeł niewymienionych w pkt 1-8 (przy PIT-36) lub w poz. 59 – inne źródła niewymienione w pkt 1-4 (przy PIT-37), bez kosztów uzyskania przychodu oraz bez żadnej pobranej (wpłaconej) zaliczki na podatek z tego tytułu.

Urząd skarbowy nie będzie wnikał, z jakiego tytułu jest to kwota. Zostanie ona dodana do innych przychodów i opodatkowana łącznie z nimi.

Zeznanie roczne składa się do 30 kwietnia 2016 r. we właściwym dla swego miejsca zamieszkania US.

Dzięki temu ani Pan, ani ta osoba nie poniesie ujemnych konsekwencji niedochowania przez Pana obowiązków w zakresie obliczenia, potrącenia i pobrania zaliczki. Wobec takiego rozwoju sytuacji Pan nie musi i nie powinien wystawiać tej osobie żadnego dokumentu.

* stan prawny na dzień 10 marzec 2016 r.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »