Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wymiar podatku dochodowego przy sprzedaży mieszkania kupionego w kredycie hipotecznym

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-09-06

Sprzedaję obecnie mieszkanie kupione w kredycie hipotecznym w 2005 roku. Do chwili obecnej korzystałem z ulgi odsetkowej. Jaki wymiar podatku dochodowego powinienem zapłacić i na jakim formularzu to zgłosić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu podlegającym opodatkowaniu (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) jest odpłatne zbycie:

 

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

    – jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

 

Zatem sprzedaż, która nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i została/zostanie dokonana po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, nie powoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nie ma konieczności jakiegokolwiek deklarowania takiej kwoty czy składania do US PIT-39, fiskus dowie się o przychodzie, gdyż informacje z aktu notarialnego otrzyma od notariusza, który z mocy prawa jest obowiązany je przekazać (informację zawierającą treść aktów notarialnych lub dane z tych aktów).

 

Dodatkowo zauważę, że doktryna jest wyjątkowo zgodna, iż regulacje dotyczące ulgi odsetkowej nie przewidują utraty zwolnienia w przypadku sprzedaży mieszkania (tak np. K. Różycki, QA 251937, Lex/el).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Niezgłoszenie w terminie oświadczenia o wyborze ryczałtu za najem

Nie zgłosiłem na czas, czyli do 20 stycznia, informacji o wyborze formy opodatkowania. Jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej...

Nieodpłatne użyczenie lokalu na działalność gospodarczą a podatek

Mój pytanie dotyczy nieodpłatnego użyczenia lokalu na cele działalności gospodarczej. Obecnie mieszkam z teściami w ich domu. Chciałbym, żeby...

Jaką stawkę podatku dochodowego będę musiał zapłacić US sprzedając halę

W roku 1995 kupiłem jako osoba fizyczna wraz z małżonką nieruchomość o pow. 0,6 ha, na której jest hala oraz towarzyszące pomieszczenia. Tę...

Czy spłata kredytu jest wydatkiem na cele mieszkaniowe?

Moja matka wspólnie z rodzeństwem sprzedaje dom po rodzicach (jest właścicielką 1/3 domu). Aby nie zapłacić podatku, matka chce podarować mi swoją...

Rozliczenie najmu mieszkania przez małżonków

Sprawa dotyczy rozliczenia najmu mieszkania przez małżonków. Wynajmuję wraz z żoną mieszkanie będące naszą współwłasnością i podpisaliśmy...

Opodatkowanie wynagrodzenia niewypłaconego zmarłemu

Sprawa dotyczy opodatkowania wynagrodzenia niewypłaconego zmarłemu. Moja mama świadczyła usługi dla sądu – była biegłą sądową. Niedawno zmarła....

Rozliczenie działalności na giełdzie u zagranicznego brokera

W poprzednim roku zamknąłem konto na minusie u mojego amerykańskiego brokera on-line. Moja działalność na giełdzie papierów wartościowych ograniczała...

Użyczenie lokali rodzinie w celu najmu

Z powodu osiągania dochodu z najmu domu i mieszkania nie mogę otrzymać świadczeń na odpowiednim poziomie w Niemczech. Dlatego chciałbym...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »