Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypłata udziałowcom spółki z o.o. dywidendy a podatek

Marcin Sądej • Opublikowane: 2018-11-16

Czy wypłata udziałowcom spółki z o.o. dywidendy z kapitału zapasowego może powodować powstanie obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych (CIT)?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W pierwszej kolejności wskazać należy, że zgodnie z art. 192 KSH możliwe jest wypłacenie zysku z kapitału zapasowego.

Nie sprecyzował Pan tej kwestii w opisie sytuacji, ale zakładam, że chodzi o sytuację, w której jedna spółka z o.o. będąca udziałowcem innej spółki z o.o. otrzymuje dywidendę (jeżeli bowiem spółka z o.o. wypłaca dywidendę osobom fizycznym to po stronie wypłacającej spółki nie powstanie podatek CIT).

Dywidendy stanowią dla spółki dochody z udziału w zyskach osób prawnych. Dywidendy są opodatkowane podatkiem 19% CIT i dotyczą wyłącznie kwot faktycznie otrzymanych (a nie jedynie należnych lecz niewypłaconych). Opodatkowanie w formie ryczałtowej powoduje, że tych przychodów nie łączy się z dochodami (przychodami) opodatkowanymi na zasadach ogólnych. Ich podstawą opodatkowania jest przychód bez pomniejszania o koszty jego uzyskania. Podatek pobiera spółka wypłacająca, która odprowadza ten podatek do US oraz przesyła odbiorcy dywidendy informację CIT-7. Kwoty otrzymanej dywidendy nie uwzględnia się potem w rocznym zeznaniu CIT-8 (ponieważ kwota ta została już raz opodatkowana i podatek został pobrany przez płatnika).

W zakresie otrzymywania dywidendy przez jedną spółkę handlową od drugiej spółki handlowej istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku od dywidendy, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy CIT.

Dywidenda wypłacona przez polską spółkę może być zwolniona z podatku, jeżeli spółka ją uzyskująca:

1) Podlega w Polsce lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Konfederacji Szwajcarskiej, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

2) Posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów w kapitale spółki wypłacającej dywidendę co najmniej przez nieprzerwany okres dwóch lat. Okres ten może jednak upływać po dniu uzyskania wskazanych przychodów.

3) Nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Dodatkową, formalną przesłanką zastosowania zwolnienia jest:

1) posiadanie przez spółkę wypłacającą certyfikatu rezydencji podatkowej podatnika (tj. udziałowca, akcjonariusza – w praktyce, w przypadku wypłat pomiędzy polskimi rezydentami podatkowymi, warunek posiadania certyfikatu rezydencji podatkowej nie jest egzekwowany), oraz

2) pisemne oświadczenie wspólnika potwierdzającego, że nie korzysta on ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na źródło ich osiągania.

Podsumowując należy stwierdzić, że co do zasady, jeżeli spółka z .o.o. otrzymuje dywidendę od innej spółki z o.o. powstaje przychód z udziału w zyskach osób prawnych. Przy spełnieniu warunków ustawowych istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia dywidendy od podatku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Dotacja na klub sportowy a wliczenie w koszty firmy

Prowadzę działalność gospodarczą. Chciałbym dokonać dotacji na klub sportowy. Czy można taką dotację wliczyć w koszty firmy?

 

Przekazanie żonie zamortyzowanego samochodu

Prowadzę działalność gospodarczą, posiadam zamortyzowany samochód, który chcę darowizną przekazać żonie. Samochód był nabyty po zawarciu małżeństwa....

 

Jak rozliczyć wspólny kredyt na mieszkanie z byłym partnerem?

Razem z partnerem wzięłam kredyt na mieszkanie, oboje jesteśmy współwłaścicielami 50/50. Chcę się z nim rozstać, natomiast on chce zostać...

 

Podatek od środków transportowych a zmiana siedziby firmy

Mam pytania odnośnie rejestracji pojazdów i miejsca opłaty podatku od środków transportu. Prowadzę spółkę jawną zajmującą się transportem. Jest...

 

Kupno od mamy nieruchomości z ustanowieniem dożywocia a podatek

Trzy lata temu moja mama została obdarowana przez swoją mamę nieruchomością (stary dom i ogród). Chciałabym na tej nieruchomości się pobudować, ale...

 

Dochód ze sprzedaży drewna wspólnoty

Na walnym zebraniu członkowie leśnej wspólnoty gruntowej uchwalili wypłatę dla wszystkich członków niezależnie od udziałów jako wypłatę dochodów ze...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »