Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypłata świadczenia z polisy na życie

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2013-05-07

Mamy syna, któremu wiele lat temu założyliśmy polisę na życie („Junior”). Syn ma już 22 lata i niebawem otrzyma wypłatę świadczenia z polisy na życie. Pieniądze zostaną przelane na rachunek syna. Czy musi on złożyć roczne zeznanie podatkowe i zapłacić podatek? Syn nie osiąga innych dochodów.

 

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena
Opinia kompetentna. W ciągu 24 godzin miałem pełną informację co należy mi się od zakładu pracy i jak mogę to uzyskać. Polecam.
Piotr

Poniżej wyjaśniam Pana wątpliwości związane z wypłatą świadczenia z polisy na życie.

 

Jak się domyślam, pyta Pan o podatek dochodowy od osób fizycznych. Na mocy art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem:

 

  1. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30c,
  2. dochodu, o którym mowa w art. 24 ust. 15, tj. dochodu z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia zawartą na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej, w przypadku ubezpieczeń związanych z funduszami kapitałowymi (dochodem w takim przypadku jest różnica między wypłaconą kwotą świadczenia a sumą składek wpłaconych do zakładu ubezpieczeń, które zostały przekazane na fundusz kapitałowy).

 

Mamy tu do czynienia z ubezpieczeniem osobowym. Art. 829 § 1 pkt 1 Kodeksu cywilnego jasno wskazuje, że ubezpieczenie osobowe może w szczególności dotyczyć przy ubezpieczeniu na życie – śmierci osoby ubezpieczonej lub dożycia przez nią oznaczonego wieku.

 

Zatem wypłata świadczenia z polisy na życie (bez wypłaty funduszu kapitałowego) z tytułu dożycia przez ubezpieczonego oznaczonego wieku wolna jest od podatku dochodowego od osób fizycznych.

 

Nie wykazuje się tego w zeznaniu rocznym PIT. Jeśli wypłata świadczenia z polisy na życie to jedyny dochód, nie składa się w ogóle zeznania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »