Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypłata świadczenia z polisy na życie

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2013-05-07

Mamy syna, któremu wiele lat temu założyliśmy polisę na życie („Junior”). Syn ma już 22 lata i niebawem otrzyma wypłatę świadczenia z polisy na życie. Pieniądze zostaną przelane na rachunek syna. Czy musi on złożyć roczne zeznanie podatkowe i zapłacić podatek? Syn nie osiąga innych dochodów.

 

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat
Po raz drugi zwracam się do eksperta i uzyskuję satysfakcjonującą odpowiedź
Beata, 58 lat
Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa

Poniżej wyjaśniam Pana wątpliwości związane z wypłatą świadczenia z polisy na życie.

 

Jak się domyślam, pyta Pan o podatek dochodowy od osób fizycznych. Na mocy art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem:

 

  1. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30c,
  2. dochodu, o którym mowa w art. 24 ust. 15, tj. dochodu z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia zawartą na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej, w przypadku ubezpieczeń związanych z funduszami kapitałowymi (dochodem w takim przypadku jest różnica między wypłaconą kwotą świadczenia a sumą składek wpłaconych do zakładu ubezpieczeń, które zostały przekazane na fundusz kapitałowy).

 

Mamy tu do czynienia z ubezpieczeniem osobowym. Art. 829 § 1 pkt 1 Kodeksu cywilnego jasno wskazuje, że ubezpieczenie osobowe może w szczególności dotyczyć przy ubezpieczeniu na życie – śmierci osoby ubezpieczonej lub dożycia przez nią oznaczonego wieku.

 

Zatem wypłata świadczenia z polisy na życie (bez wypłaty funduszu kapitałowego) z tytułu dożycia przez ubezpieczonego oznaczonego wieku wolna jest od podatku dochodowego od osób fizycznych.

 

Nie wykazuje się tego w zeznaniu rocznym PIT. Jeśli wypłata świadczenia z polisy na życie to jedyny dochód, nie składa się w ogóle zeznania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zbycie niedawno otrzymanej działki i zakup nowego gruntu – kwestia podatków

W maju tego roku jako darowiznę otrzymałem działkę budowlaną. Czy przed upływem 5 lat od otrzymania gruntu mogę go sprzedać bez konieczności płacenia...

Możliwość opodatkowania ryczałtem

Zajmuję się handlem i rozliczam się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Takie opodatkowanie nie dotyczy podatników działających w zakresie handlu...

Pieniądze od byłej żony a podatki

Razem z byłą żoną prowadziliśmy firmę. Po rozwodzie na mocy ugody notarialnej żona zobowiązała się dobrowolnie – do czasu spłaty mojej części...

Przychody z tytułu wynajmu nieruchomości

Prowadzę działalność gospodarczą (usługi prawnicze). Chcę kupić od dewelopera apartament nad morzem. Cena zawiera podatek VAT – podobno urząd...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »