Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wystąpienie dwóch wspólników ze spółki z o.o. a podatek PCC

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-10-09

Spółka z o.o. podjęła uchwałę o wystąpieniu 2 wspólników ze spółki i odkupiła od nich udziały. Czy spółka musi zapłacić podatek PCC? W jakich terminach? Jakie też inne zobowiązania podatkowe ciążą na spółce z tego powodu?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat
Po raz drugi zwracam się do eksperta i uzyskuję satysfakcjonującą odpowiedź
Beata, 58 lat
Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa

Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych reguluje opodatkowanie tym podatkiem m.in. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych oraz umowy spółki oraz zmiany tej umowy jeżeli powoduje ona podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Przepisy ustawy o umowie spółki i jej zmianie stosuje się odpowiednio do aktów założycielskich spółek, statutów spółek i ich zmiany. W przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się przy spółce kapitałowej, podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty. Stawka podatku wynosi od umowy sprzedaży udziałów 1% (art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. b) u.CIT), podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa, a nabywca musi bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika.

 

Nie wskazuje Pani na to w treści opisu stanu faktycznego, pozwolę sobie jednak zauważyć, iż część doktryny uważa, że nabycie własnych udziałów przez spółkę w celu ich umorzenia nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, gdyż nie jest to czynność prawna wymieniona w art. 1 ustawy o PCC i nie stanowi umowy sprzedaży w rozumieniu cywilnoprawnym. W doktrynie wskazuje się np., że „instytucja umorzenia udziału w spółce w drodze jego nabycia przez spółkę jest ściśle związana ze stosunkiem uczestnictwa w spółce i musi wynikać z umowy spółki. Jest to norma o charakterze lex specialis w stosunku do przepisów k.c. Wobec powyższego, nabycie udziałów przez spółkę w celu ich umorzenia za wynagrodzeniem, jako szczególny rodzaj umowy niewymienionej w katalogu przedmiotów podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlega temu podatkowi” (D. Strzelec, Umowa sprzedaży o szczególnym przedmiocie – konsekwencje w PCC). Przejście udziałów na spółkę nie powoduje samo w sobie powstania innego zobowiązania podatkowego ciążącego na spółce z tytułu nabycia własnych udziałów, ale może spowodować powstanie przychodu, np. tak uznają niekiedy organy podatkowe, gdy cena nabycia udziałów odbiega od wartości rynkowej, to różnica stanowi podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych przychód z tytułu otrzymanych częściowo odpłatnie praw. Na bazie przedstawionego stanu faktycznego nie można jednak tego ocenić.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy przechowanie pieniędzy na koncie podlega opodatkowaniu?

Odziedziczyłem w spadku mieszkanie po ojcu, które sprzedałem przed upływem 10 lat. Złożyłem sprawozdanie dotyczące podatku od spadków i darowizn....

Umowa pożyczki zawarta poza granicami kraju a podatek

Od ponad 20 lat przebywam i pracuję za granicą. Niestety wiele lat pracowałam „na czarno”. W Polsce nie posiadam żadnych interesów...

Działalność w Wielkiej Brytanii a rozliczanie zleceń z Polski

Mieszkam i pracuję jako self-employed w Wielkiej Brytanii (jednoosobowa działalność gospodarcza). Wykonuję zlecenia z wielu krajów, w tym...

Wpłata pieniędzy firmowych na prywatne konto

Moim zadaniem w pracy jest wpłata gotówki (utarg dzienny) na konto firmy. Problem w tym, że pracodawca życzy sobie, abym wpłacał pieniądze najpierw...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »