Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wystawienie faktury korygującej

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2014-05-29

Sprzedaliśmy (faktura VAT) ciągnik rolniczy klientowi, który zarejestrował ciągnik w wydziale komunikacji. Następnie klient oddał nam ciągnik, a my wystawiliśmy fakturę korygującą. Jednakże wydział komunikacji żąda od klienta nie faktury korygującej, lecz umowy kupna-sprzedaży do przyjęcia zgłoszenia o zbyciu pojazdu (klient nie jest płatnikiem VAT i nie może nam wystawić faktury). Według nas faktura korygująca to pewien rodzaj umowy kupna-sprzedaży. Kto ma rację?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Racji nie mają ani Państwo, ani urzędnicy. Faktura korygująca nie jest umową sprzedaży, tak jak i zwrot towaru nie jest umową sprzedaży.

 

Zgodnie z Kodeksem cywilnym przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Umowa sprzedaży zatem ma charakter umowy konsensualnej.

 

Można w różny sposób analizować przedstawioną sytuację; nie przedkładają Państwo umowy, stąd trudno domyślać się, jaka jest podstawa zwrotu i w jakim terminie mógł on nastąpić.

 

Niemniej jednak znana jest prawu cywilnemu instytucja sprzedaży na próbę albo z zastrzeżeniem zbadania rzeczy przez kupującego. Jest to umowa zawierana na ogół pod warunkiem, zatem w przypadku tego rodzaju sprzedaży przy zwrocie ustają skutki czynności prawnej. Nie jest to sprzedaż na ścieżce odwrotnej.

 

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z dnia 30 marca 2011 r.) stanowi, iż podatnik będący sprzedawcą wystawia fakturę korygującą w przypadku zwrotu (zwrotu sprzedawcy) towarów.

 

Zatem, moim zdaniem, postąpili Państwo prawidłowo, wystawiając fakturę korygującą.

 

Inaczej byłoby, gdyby sprzedaż nastąpiła z zastrzeżeniem prawa odkupu, gdyż wtedy z chwilą wykonania prawa odkupu kupujący obowiązany byłby przenieść z powrotem na Państwa własność kupionej rzeczy za zwrotem ceny i kosztów sprzedaży oraz za zwrotem nakładów. Niemniej jednak nic nie wskazuje na to, że miało to miejsce.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »