Indywidualne Porady Prawne
Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-10-12
Czy spółka z o.o. może wystawić bez konsekwencji fakturę VAT zanim dostarczy towar? Chodzi między innymi o przypadek, gdy odbiorca prosi o wystawienie faktury, chociaż towar otrzyma za 1,5 miesiąca, ale chciałby zamknąć rok wydatkami. Oto przykłady: 1. Klient złożył zamówienie w grudniu, faktura została wystawiona także w grudniu, a towar został dostarczony już w nowym roku w marcu. 2. Klient złożył zamówienie w lipcu, faktura została wystawiona również w lipcu, a towar dostarczono we wrześniu. Terminy płatności 60 dni.
Artykuł 106i ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług [Dz.U.2011.177.1054 j.t. ze zm.] w ust. 7 stanowi, iż faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed:
1) dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi;
2) otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty.
Powyższe nie dotyczy, zgodnie z art. 106i ust. 8, niewystawiania faktur w zakresie dostawy i świadczenia usług, o których mowa w art. 19a ust. 3, 4 (następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń) i ust. 5 pkt 4 (wystawienia faktury z tytułu: dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego, świadczenia usług telekomunikacyjnych, wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy, najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia, stałej obsługi prawnej i biurowej, dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego z wyjątkiem usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług) jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy.
W opisanej sytuacji dostawa zostaje dokonana po upływie dłuższego okresu niż 30 dni, podobnie w odniesieniu do płatności. Tym samy zgodnie z wyżej wymienionymi przepisem nie można wystawić faktury aż tak wcześnie przed dostawą.
Nie znam dokładnie sytuacji, do której Pan się odnosi, ale w praktyce klienci „omijają” ten zapis, rozdzielając dostawę od wydania. Dostawą jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel co nie zawsze jest równoznaczne z „wydaniem”. Przykładowo w sytuacji gdy właściciel hotelu nabywa lodówki, dostawa, tj. prawo do rozporządzania towarami jak właściciel, może być różna w terminie od późniejszego wydania, gdyż może te lodówki pobierać z magazyny sprzedawcy później niż dokonano ich dostawy (np. w sytuacji gdy nie ma ich gdzie przechowywać). W takiej sytuacji opisany termin odnosi się do tego umownego momentu, w którym uznaje się, że dokonano dostawy a nie do późniejszego momentu wydania z magazynu.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika