Kategoria: Podatek VAT

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zagarnięcie części VAT-u przez wykonawcę usługi

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2015-04-22

Po wykonaniu usługi remontu otrzymałem od wykonawcy fakturę VAT z usługami (8% VAT) i materiałami (23%). Za fakturę zapłaciłem. Później dostałem informację, że trzeba ją skorygować. Dostałem drugą fakturę z kwotą brutto taką samą, ale tylko jedną pozycją: usługi remontowe (8% VAT). Wynika z tego, że zrobiłem nadpłatę VAT, którą zagarnął wykonawca i nie chce się z tego rozliczyć. Czy mam rację?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Po raz drugi zwracam się do eksperta i uzyskuję satysfakcjonującą odpowiedź
Beata, 58 lat
Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena

W umowach z konsumentami przedsiębiorcy winni podawać ceny z VAT, tj. w kwotach brutto. Ustawa z dnia 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług określa sposób informowania o cenach oferowanych towarów i usług oraz skutki nieprzestrzegania jej uregulowań. Zgodnie z tą ustawą cena to wartość wyrażoną w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę i w tej właśnie cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług lub podatkiem akcyzowym.

Tym samym jeśli cena brutto pozostaje taka sama i tę właśnie cenę ustalał Pan z wykonawcą, korekta faktury, która jest jak najbardziej uzasadniona, jeśli usługa z materiałem tworzy nierozerwalną całość, nie zmienia tejże ceny. Zakładając, że tak jest, korekta faktury nie jest „wymysłem” przedsiębiorcy, a wymogiem ustawy o VAT, winą przedsiębiorcy jest tu jedynie wystawienie pierwotnie faktury ze złą stawką VAT. Obowiązkiem jest w takim przypadku dokonanie korekty. Różnica między stawkami dla przedsiębiorcy (zakupił towar na stawce 23%, a sprzedał z usługą na stawce 8%) to jest rzeczywista korzyść ekonomiczna, lecz nie zmienia ceny brutto, więc moim zdaniem nie może być mowy o jakimkolwiek wyłudzeniu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »