Indywidualne Porady Prawne
Aleksander Słysz • Opublikowane: 2014-11-03
Tata zmarł w 1990 r., mama w 2011 r. Po roku sprzedaliśmy dom, tzn. ja i rodzeństwo. Zameldowana byłam w tym domu w latach 1965–1989. Czy przysługuje mi ulga meldunkowa przy złożeniu PIT-u za 2012 r.?
Spadkobierca nabywa spadek z chwilą jego otwarcia, tj. z chwilą śmierci spadkodawcy (art. 924 i art. 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny Dz. U. 1964 r. Nr 16 poz. 93 ze zn.) – zatem w opisanej sytuacji spadek nabyto w części w 2011 roku a w części w roku 1976.
Pyta Pani, czy przysługuje Pani ulga meldunkowa przy złożeniu PIT-u za 2012 rok. Nie, ulga meldunkowa nie może znaleźć tu zastosowania. Ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw w art. 8 ust. 1 stanowi, że do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a–c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.
Innymi słowy, ulga meldunkowa znajduje zastosowanie tylko do przychodów ze sprzedaży nieruchomości nabytych w między 1 stycznia 2007 roku a 31 grudnia 2008 roku.
Na marginesie zaznaczę, ze zbycie części nieruchomości nabytej w 1976 roku, jako następujące po pięciu latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż nie stanowi przychodu na mocy art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podlega opodatkowaniu natomiast, w opisanym przypadku, zbycie części nabytej w drodze dziedziczenia w 2011 roku - półroczny okres „uwalnia” od podatku jedynie rzeczy ruchome, a nie nieruchomości. Dla nieruchomości, jak już wskazałem okresem, który powoduje, ze zbycie nie stanowi przychodu jest okres pięcioletni. W tym zakresie można skorzystać z tzw. ulgi na cele mieszkaniowe, gdyż do sprzedaży nieruchomości nabytych po dniu 31 grudnia 2008 roku zastosowanie ma obecnie obowiązujące zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które stanowi, że wolne od podatku są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.
Zgodnie z ustawą „za wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe uważa się:
1) wydatki poniesione na:
2) wydatki poniesione na:
3) wartość otrzymanego w ramach odpłatnego zbycia w drodze zamiany znajdującego się w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej:
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika