Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup domu po sprzedaży mieszkania a podatek

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-02-03

Trzy lata temu zakupiłam mieszkanie za 250 tys. zł. W zeszłym roku sprzedałam je z zyskiem – za 505 tys. zł. Później kupiłam dom za kwotę 570 tys. zł, przeprowadzając się do niego. Czy muszę zapłacić jakiś podatek?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata

Jak Pani wie, odpłatne zbycie mieszkania stanowi przychód podlegający opodatkowaniu, jeśli to odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostanie dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Tym samym sprzedaż mieszkania przed upływem ww. terminu spowodowała powstanie przychodu i konieczność rozliczenia dochodu. Podatek od dochodu z odpłatnego zbycia wynosi tu 19% podstawy obliczenia podatku. Podstawą tą jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw (wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia), a – w uproszczeniu – kosztami. Koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a–c, co do zasady stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania. Ponadto koszty nabycia lub koszty wytworzenia, o których mowa w ust. 6c, są corocznie podwyższane, począwszy od roku następującego po roku, w którym nastąpiło nabycie lub wytworzenie zbywanych rzeczy lub praw majątkowych, do roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym nastąpiło ich zbycie, w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszych trzech kwartałów roku podatkowego w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego, ogłaszanemu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski„. Rozliczenia winna Pani dokonać do końca kwietnia – na druk PIT-39 – roku następującego po roku, w którym dokona Pani sprzedaży.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

By uniknąć płacenia podatku dochodowego, można skorzystać ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy ww., który stanowi, że wolne od podatku są dochody z odpłatnego zbycia m.in. nieruchomości w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych. Szczegółowo cele mieszkaniowe wymienia art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mieści się w tamże zamieszczonym katalogu tak nabycie budynku mieszkalnego.

Reasumując, wydając, po dniu odpłatnego zbycia, a w okresie ww. 2 lat całą kwotę przychodu ze sprzedaży mieszkania na nabycie domu, unika Pani płacenia podatku w całości. Tak jest dotyczy to sytuacji, jeśli kwotę 505 000 zł uzyskaną ze zbycia mieszkania wydała Pani w całości na nabycie domu, a więc realizację własnego celu mieszkaniowego, czyli z zamiarem zamieszkiwania w nim.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy podatek muszę zapłacić z góry?

2 wujów i matka są spadkobiercami roszczenia działki, którą zabrało miasto na budowę zakładu w 1951 roku. Rodzina chce przepisać na mnie te...

Wykorzystanie sumy ze sprzedaży nieruchomości na spłatę kredytu

Chcę zbyć nieruchomość, którą nabyłam jako spadek 2 lata temu. Wiem, że obowiązuje mnie podatek. Od 7 lat spłacam kredyt za własne mieszkanie. Czy mogę...

Umowa użyczenia bez opodatkowania

Moja mama jest właścicielką garażu, który stoi pusty i niszczeje, a ponadto wymaga remontu sufitu, aby był bezpieczny. Syn sąsiadki mamy (jeszcze...

Podatek od zagranicznego odszkodowania za wypadek w pracy

Jestem zatrudniony na umowę o pracę w Holandii. Uległem w pracy wypadkowi. Pracodawca był ubezpieczony i jego ubezpieczyciel wypłacił mi...

Doradztwo budowlane rozliczane ryczałtem

Prowadzę jednoosobową firmę budowlaną, rozliczam się z US w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Chciałbym rozpocząć nowe zadanie,...

Uniknięcie lub zmniejszenie podatku przy sprzedaży nieruchomości

Zamierzam sprzedać mieszkanie, które kupiłem w 2011 r. Jak uniknąć zapłaty podatku przy sprzedaży tej nieruchomości ewentualnie, jak obniżyć...

Kiedy możemy sprzedać mieszkanie, żeby nie zapłacić podatku?

Nasza mama zmarła w 2011 roku. Akt poświadczenia dziedziczenia był podpisany u notariusza w 2012 roku. Kiedy możemy sprzedać mieszkanie po...

Niezłożenie zeznania podatkowego

W 2007 r. na podstawie darowizny nabyłam lokal mieszkalny od mamy (mieszkałam tam od urodzenia, tj. 1980 r.). Powyższy lokal sprzedałam w 2012 roku. Urząd...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »