Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup garażu na firmę a brak samochodu firmowego

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-11-17

Prowadzę jednoosobową działalność, jestem VAT-owcem. Zamierzam kupić mieszkanie w Warszawie (nie mam zamiaru wydzielać części mieszkania, ani tym bardziej całości na firmę). Natomiast zastanawiam się nad zakupem na firmę garażu w tym samym bloku, w którym kupuję mieszkanie. Nie mam jeszcze samochodu służbowego, ale będę chciał w niedługim czasie kupić, dlatego potrzebuję garażu. Niestety rynek jest taki, że garaże szybko się sprzedają, dlatego w pierwszej kolejności chciałbym zrealizować ten zakup. Czy mogę kupić taki garaż na firmę, nie posiadając samochodu?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata

Zasadą jest, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług [Dz.U.2016.710 t.j. ze zm. dalej jako u.VAT], przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z szeregiem zastrzeżeń i wyjątków przewidzianych w u.VAT. Tym samym nabyte towary wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych dają podatnikowi VAT, tj. osobie, która na gruncie u.VAT prowadzi działalność gospodarczą, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdy istnieje związek podatku naliczonego ze sprzedażą opodatkowaną. Odliczenia VAT od nabytego garażu i np. wykazanie go w konsekwencji do zwrotu, jest możliwe, jeśli garaż będzie służyć do działalności opodatkowanej. Nie musi jednak de facto jej służyć od pierwszego dnia po nabyciu. To podobna sytuacja jak np. zakup monitora w styczniu a komputera w marcu, nie ma wątpliwości, że już po zakupie monitora można odliczyć podatek naliczony.

W opisanej sytuacji w praktyce może okazać się konieczne wykazanie, że nie użytkuje Pan garażu prywatnie, a jedynie „firmowo”, oraz wykazanie związku, jaki ma garaż ze sprzedażą opodatkowaną w Pana działalności. Pojawiają się również opinie, że w przypadku nabycia samochodu kwalifikowanego – kolokwialnie rzecz ujmując – jako prywatno-służbowy z 50% odliczeniem VAT od miejsca parkingowych (analogicznie i garaży) przeznaczonych dla tych samochodów można odliczyć tylko 50% VAT. Przykładowo P. Florys analizuje, że:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

„Wydatki na nabycie miejsca postojowego to wydatki związane z używaniem samochodu. W interpretacji z dnia 14 grudnia 2016 r., 1462-IPPP3.4512.768.2016.1JF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził – »z uwagi na to, że miejsce postojowe zakupione zostało w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i związane jest z przyszłym używaniem samochodu osobowego wykorzystywanego do prowadzonej działalności gospodarczej. Nabycie miejsca postojowego dla samochodu wykorzystywanego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej uprawnia Wnioskodawcę do odliczenia podatku naliczonego. Pozostaje jeszcze rozważyć zakres tego odliczenia. (...) skoro Wnioskodawca nabywa miejsce postojowe dla samochodu osobowego, od którego odlicza 50% kwoty podatku naliczonego (tym samym stosuje art. 86a ust. 2 pkt 2 u.p.t.u.), to dla odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu miejsca postojowego związanego z używaniem tego samego samochodu posiada prawo do zastosowania art. 86a ust. 2 pkt 3 u.p.t.u. i odliczenia wyłącznie 50% kwoty podatku naliczonego.« Zatem w sytuacji, gdy na miejscu postojowym będzie parkowany samochód, który uprawnia podatnika do odliczenia 50% kwoty podatku, to również od zakupu miejsca postojowego podatnik może odliczyć 50% kwoty podatku naliczonego.” [Lex/el, QA 807800]. Interpretacja ta opiera się o uznaniu, że zakup miejsca postojowego to nabycie innego towaru związanego z używaniem pojazdu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Rezygnacja z podatku VAT a korekty

Zrezygnowałem z podatku VAT od 1.01.2017, składając VAT-R. Czy należy dokonać korekty VAT naliczonego z faktur rat leasingowych i opłaty...

Co wpisać w treści faktury za wynajem?

Wynajmuję budynek firmie jako osoba fizyczna, nie jestem płatnikiem VAT. Co mam wpisać w treści faktury?

Sprzedaż gotowych posiłków a stawka VAT

Rozpoczynam sprzedaż gotowego produktu spożywczego – sushi. Na stoisku nie będzie produkcji, jedynie na życzenie klienta pokroimy rolkę na kawałki....

Montaż krzyży na cmentarzu a VAT

Na zlecenie instytucji mam wykonać na cmentarzu montaż kilku krzyży żelbetonowych. Prowadzę działalność gospodarczą, jestem VAT-owcem i mam stosowne...

Sprzedaż przerobionego lokalu na apartament przez przedsiębiorce a podatki

Jestem przedsiębiorcą. W 2014 r. kupiłam lokal niemieszkalny od dewelopera za 230 tys. zł i US zwrócił mi VAT. Obecnie sprzedaję wykończony...

Faktura z 8% stawką VAT

Czy mogę wystawić fakturę z 8% stawką VAT dla osoby fizycznej, która życzy sobie, aby na fakturze był podany tylko jej nr NIP (bez nazwy firmy, chociaż...

Korekta w ewidencji VAT sprzedaży

Jestem płatnikiem podatku VAT. Pewna firma nie zapłaciła mi za część faktur. W związku z tym dokonałem korekty deklaracji do urzędu skarbowego....

Karta podatkowa a jednorazowe zlecenie za granicę

Prowadzę działalność usługową na kartę podatkową (hafciarstwo), nie jestem vatowcem, mam pojedyncze zlecenie do Norwegii. Czy muszę to zgłaszać do US?...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »