Indywidualne Porady Prawne
Aleksander Słysz • Opublikowane: 2019-04-03
Nieruchomość otrzymałam w spadku w Polsce. Chce ją sprzedać przed upływem 5 lat. Zwolnienie z podatku 19% jest możliwe, jeżeli zainwestuję w inną nieruchomość. Czy mogę zakupić taką nieruchomość w innym kraju Unii? Czy muszę w niej mieszkać? Czy muszę być zameldowana w tym kraju?
Zwolnienie, do którego się Pani odnosi, to zwolnienie ustanowione przez ustawodawcę w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych doprecyzowane w art. 21 ust. 25.
Tym samym wolne od podatku są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.
Pyta Pani:
1. Czy mogę zakupić taka nieruchomość w innym kraju unii?
2. Czy muszę w niej mieszkać?
3. Czy muszę być zameldowana w tym kraju?
1. Nabywana nieruchomość o charakterze mieszkalnym (dom, mieszkanie) musi być położone w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.
2. Tak (z zastrzeżeniami), bowiem zwolnienie dotyczy realizacji własnego celu mieszkaniowego, więc nabywając nieruchomość trzeba nabywać ją z zamiarem zamieszkiwania w niej (niekoniecznie przez 12 miesięcy każdego roku). Zwolnienie nie dotyczy bowiem po prostu nabycia nieruchomości mieszkalnej, a nabycia jej w realizacji celu mieszkalnego, a nie inwestycyjnego czy gospodarczego itd.
3. Nie, miejsce zameldowania jest dla warunków zwolnienia bez znaczenia.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika
Ostatnio dodane