Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podwójnym opodatkowaniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup domu w Polsce

Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 2012-09-12

Planujemy zakup domu w Polsce i jego najem. Jaki podatek będziemy musieli zapłacić i czy dla urzędu ma znaczenie fakt, że mieszkamy w UK? Jaką formę opodatkowania najmu wybrać? Czy będziemy musieli przedstawić rozliczenia z Anglii?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zakup domu w Polsce podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% od jego wartości rynkowej. Dodatkowo będą Państwo musieli ponieść opłaty notarialne. Szacunkową wysokość opłat mogą Państwo wyliczyć przy pomocy jednego z dostępnych kalkulatorów online, np. http://www.nieruchomosci.222.pl/kalkulator_oplat.html

 

Dla wysokości opodatkowania domu zakupionego w Polsce nie będzie miało znaczenia Państwa miejsce zamieszkania – wystarczy, że dom położony będzie w Polsce, a jego zakup podlegać będzie tu opodatkowaniu.

 

Jeżeli chodzi o podatek od wynajmu domu, będą Państwo mieli do wyboru dwie formy jego opodatkowania – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% oraz tzw. zasady ogólne (według skali podatkowej). Moim zdaniem najwygodniejszy byłby w tym przypadku ryczałt (a to z uwagi na stosunkowo proste wymagania ewidencyjne oraz to, że dochodów opodatkowanych w ten sposób nie łączy się z innymi dochodami).

 

Z zadanych przez Panią pytań najbardziej problematyczne jest pytanie trzecie (opodatkowanie zarobków z UK). Odpowiedź na to pytanie będzie uzależniona od tego, w którym kraju (w Polsce czy w Wielkiej Brytanii) mają Państwo rezydencję podatkową.

 

W Polsce kryteria rezydencji podatkowej zawarte są w art. 3 ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm). Zgodnie z tym przepisem „za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

 

1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym”.

 

Ponieważ prawdopodobnie nie wypełniają Państwo dyspozycji punktu 2 – należałoby ustalić, gdzie znajduje się Państwa centrum interesów życiowych. Jeżeli okaże się, że są Państwo pod względem podatkowym rezydentami brytyjskimi – organy podatkowe nie będą miały prawa zażądać od Państwa rozliczeń podatkowych za lata, w których nie uzyskiwali Państwo dochodów w Polsce. Będą Państwo podlegali w Polsce tzw. ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (wyłącznie od dochodów uzyskanych na terytorium kraju – w tym przypadku najmu domu zakupionego w Polsce).

 

Jeżeli jednak okaże się, że są Państwo podatkowo rezydentami polskimi (ośrodek interesów życiowych w Polsce), organy podatkowe mogą upomnieć się o niezłożone zeznania podatkowe (w zależności od tego z jakich źródeł uzyskiwali Państwo w tym okresie dochody w Wielkiej Brytanii).

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podwójnym opodatkowaniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »