Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup mieszkania na firmę a VAT i podatek dochodowy

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2014-12-02

Chcę sprzedać część majątku firmy. Żeby od faktury za sprzedaż części majątku nie płacić podatku, chcę kupić mieszkanie lub lokal na wynajem. Czy jak kupię mieszkanie lub lokal na fakturę będę mógł odliczyć VAT i podatek dochodowy?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena
Opinia kompetentna. W ciągu 24 godzin miałem pełną informację co należy mi się od zakładu pracy i jak mogę to uzyskać. Polecam.
Piotr

Zakładam, że rozlicza się Pan na zasadach ogólnych i prowadzi podatkową książkę przychodów i rozchodów. Jeśli tak, to nie płaci Pan podatku dochodowego od poszczególnych faktur, a od dochodu rocznego, wpłacając w trakcie roku zaliczki obliczone dla wybranych przez Pana okresów (np. miesięcznie). W uproszczeniu, sumuje Pan przychody, a od nich odejmuje sumę kosztów i opodatkowuje dochód. Kwoty uzyskane ze sprzedaży majątku „wejdą” w przychód i spowodują prawdopodobnie powiększenie dochodu, może go Pan pomniejszyć zwiększając koszty (i o to właśnie Pan pyta), ale zakup nieruchomości pod wynajem (w ramach prowadzonej działalności) pozwoli tylko w części zrealizować Pana zamierzenia. Będzie Pan mógł odliczyć podatek VAT w zakresie, w jakim nieruchomość ta wykorzystywana będzie do wykonywania czynności opodatkowanych (przypomnę tu, że zwolnione przedmiotowo od VAT są usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe).

W zakresie podatku dochodowego, wydatek na zakup nie stanowi kosztu jednorazowo, więc nie pomniejszy na bieżąco dochodu w całości, odnosi się go w koszty poprzez amortyzację, co trwa latami (ilość lat zależy od cech nieruchomości).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »