Kategoria: Podatek VAT

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup nieruchomości na firmę a podatek VAT

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2014-09-10

Chciałabym kupić nieruchomość na firmę. Wprowadzając zakup domu na środki trwałe, będę miała duży VAT do odliczenia. Czy mogę wtedy od razu wystąpić o zwrot podatku VAT, czy lepiej jest odliczać miesięcznie od sprzedaży? Nie chciałabym, aby urząd skarbowy potraktował to jako wyłudzenie pieniędzy. A co w przypadku, gdy za 5 lat będę zmuszona zamknąć działalność?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena
Opinia kompetentna. W ciągu 24 godzin miałem pełną informację co należy mi się od zakładu pracy i jak mogę to uzyskać. Polecam.
Piotr

Uważam, że złożenie wniosku o zwrot natychmiast po zakupie nie jest niczym dziwnym czy niestosownym, to normalne, że legalnie działający podatnik chce dostać „swoje” pieniądze jak najszybciej.

W przypadku likwidacji, konsekwencje zależą od tego czy będzie możliwe zastosowanie zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a u.p.t.u., bowiem opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Jeśli zwolnienia nie będzie można zastosować (np. od pierwszego zasiedlenia nie minie 2 lata a odliczono VAT) to trzeba wykazać nieruchomość w remanencie jako opodatkowaną VAT.

Jeśli zwolnienie obejmie omawianą nieruchomość (co może mieć miejsce za 5 lat) to co do zasady, obowiązuje konieczność dokonania stosownej korekty, której okres dla środków trwałych jak nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów – obejmuje 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania; roczna korekta wynosi tu jedną dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu – wynika to wprost z art. 91 ust. 2 ustawy o podatku do towarów i usług.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »