Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Załatwienie spraw majątkowych na korzyść żony

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-11-18

Około 8 lat temu wykupiliśmy z żoną mieszkanie komunalne, którego była ona najemcą. W ubiegłym roku zawarliśmy notarialnie umowę o rozdzielności majątkowej. Miesiąc temu sprzedaliśmy to mieszkanie, a mnie zależy na tym, żeby żonie przypadły wszystkie środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania. Co powinienem zrobić w tej sytuacji? Jak wyglądają w tym przypadku kwestie podatkowe? Planujemy wkrótce rozwód.

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

Zasadą jest, że w razie ustania wspólności udziały małżonków w majątku wspólnym są równe. Umowa majątkowa małżeńska, która Państwo zawarli, może stanowi inaczej. Co do zasady zatem z chwilą ustania wspólności, w pewnym uproszczeniu, do Pana majątku osobistego wszedł udział wynoszący połowę mieszkania, następnie udział Pan ten zbył (analogicznie żona) i do Pana majątku osobistego weszły środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży tego udziału. Jeśli zatem chce Pan, by żonie przypadła całość środków uzyskanych ze sprzedaży mieszkania, to może Pan darować te środki pieniężne żonie; dokonując tego przed rozwodem, żona nie zapłaci podatku od darowizny (przy spełnieniu opisanych poniżej warunków).

Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. 2015 r., poz. 86 j.t ze zm.) zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. małżonkę jeżeli w przypadku pieniężnej darowizny dokonanej nie w formie aktu notarialnego:

  • obdarowana zgłosi właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego nabycie w terminie 6 miesięcy od dnia spełnienia przyrzeczonego świadczenia (SD-Z2) i
  • gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny są środki pieniężne (i wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę 9637 zł) udokumentuje ich otrzymanie dowodem przekazania na swój rachunek płatniczy, rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

Zatem by żona mogła skorzystać ze zwolnienia, musi złożyć, w terminie 6 miesięcy od dnia wykonania darowizny, druk SD-Z2, ale jednocześnie udokumentować otrzymanie środków w powyższy sposób, tj. np. dowodem przekazania na rachunek płatniczy. W przypadku niespełnienia warunków zwolnienia nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlegać będzie opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej, a po ustaniu małżeństwa podlegać będzie opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do III grupy podatkowej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku przed upływem 5 lat

W styczniu tego roku otrzymałam w spadku mieszkanie i w czerwcu je sprzedałam. Czy uzyskałam dochód? Jeśli tak, to w którą pozycję...

Uniknięcie zapłaty podatku od sprzedaży mieszkania po rodzicach

Chcę przeznaczyć kwotę ze sprzedaży mieszkania otrzymanego w spadku po rodzicach na remont własnego mieszkania. Jakie prace remontowe, zakupy itp. można...

Czy zachowek pomniejsza podatek od spadków i darowizn?

Czy zachowek pomniejsza wymiar podatku od spadków i darowizn?

Dział spadku a podatek od czynności cywilnoprawnych

Czy zapłacę podatek od czynności cywilnoprawnych w wyniku sądowego działu spadku i zniesienia współwłasności mieszkania ze spłatą drugiego...

Czy pieniądze będą uznane za darowiznę czy spadek?

W roku 2009 moja mama dowiedziała się o kosmicznych długach swojego męża. Część powstała przed zawarciem małżeństwa, a część po ślubie....

Mieszkanie dla córki kuzynki a podatek

Jedna kuzynka (siostra cioteczna) przed śmiercią sporządziła testament, zapisując w nim mieszkanie córce drugiej kuzynki. Który to jest stopień...

Co i jak mają zgłosić do US poszczególni spadkobiercy?

Moja mama zmarła. Pozostawiła testament, na podstawie którego trójka dzieci otrzymała w spadku mieszkanie. Czwarte dziecko otrzymało prawo dożywotniego...

Prezent ślubny dla syna bez płacenia podatku

Nasz syn wkrótce się żeni. Chcielibyśmy z mężem podarować mu coś na prezent ślubny. Myślimy o nieruchomości (ładnej działce) lub...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »