Indywidualne Porady Prawne
Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-11-18
Około 8 lat temu wykupiliśmy z żoną mieszkanie komunalne, którego była ona najemcą. W ubiegłym roku zawarliśmy notarialnie umowę o rozdzielności majątkowej. Miesiąc temu sprzedaliśmy to mieszkanie, a mnie zależy na tym, żeby żonie przypadły wszystkie środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania. Co powinienem zrobić w tej sytuacji? Jak wyglądają w tym przypadku kwestie podatkowe? Planujemy wkrótce rozwód.
Zasadą jest, że w razie ustania wspólności udziały małżonków w majątku wspólnym są równe. Umowa majątkowa małżeńska, która Państwo zawarli, może stanowi inaczej. Co do zasady zatem z chwilą ustania wspólności, w pewnym uproszczeniu, do Pana majątku osobistego wszedł udział wynoszący połowę mieszkania, następnie udział Pan ten zbył (analogicznie żona) i do Pana majątku osobistego weszły środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży tego udziału. Jeśli zatem chce Pan, by żonie przypadła całość środków uzyskanych ze sprzedaży mieszkania, to może Pan darować te środki pieniężne żonie; dokonując tego przed rozwodem, żona nie zapłaci podatku od darowizny (przy spełnieniu opisanych poniżej warunków).
Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. 2015 r., poz. 86 j.t ze zm.) zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. małżonkę jeżeli w przypadku pieniężnej darowizny dokonanej nie w formie aktu notarialnego:
Zatem by żona mogła skorzystać ze zwolnienia, musi złożyć, w terminie 6 miesięcy od dnia wykonania darowizny, druk SD-Z2, ale jednocześnie udokumentować otrzymanie środków w powyższy sposób, tj. np. dowodem przekazania na rachunek płatniczy. W przypadku niespełnienia warunków zwolnienia nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlegać będzie opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej, a po ustaniu małżeństwa podlegać będzie opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do III grupy podatkowej.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika