Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zapłata podatku od części środków niewykorzystanej na cele mieszkaniowe

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2014-10-22

W 2008 r. otrzymałem w spadku po mamie mieszkanie, nie zapłaciłem zgodnie z prawem podatku od spadku. Musiałem jednak sprzedać lokal po 3 latach od nabycia. Zgodnie z art. 16 ust. 7 pkt ustawy podatkowej zobowiązałem się do przeznaczenia środków na cele mieszkaniowe w ciągu 2 lat. Nie zdążyłem jednak wydać wszystkich pieniędzy (tj. wydałem ok. 75%). Otrzymałem informację z urzędu skarbowego, że w związku z tym muszę zapłacić podatek od całości uzyskanych środków, a nie tylko od niewykorzystanej części. Czy urząd ma rację?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata

Przywołany przez Pana art. 16 ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn wskazuje, że nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji lub ustalenia zobowiązania podatkowego zbycie m.in. lokalu mieszkalnego, jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków lub miejsca zamieszkania, a przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży na m.in. budowę innego lokum „nastąpiło w całości w okresie dwóch lat od dnia zbycia” i łączny okres zamieszkiwania w zbytym i nabytym budynku lub lokalu, potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały, wynosić będzie 5 lat.

Powyższa sytuacja nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji lub ustalenia zobowiązania podatkowego.

Wnioskując zatem z przeciwieństwa, stanowi podstawę do wygaśnięcia decyzji lub ustalenia zobowiązania podatkowego zbycie lokalu mieszkalnego, nawet jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków lub miejsca zamieszkania, gdy nie przeznaczono środków uzyskanych ze sprzedaży w całości w okresie dwóch lat od dnia zbycia na jeden z wymienionych w przepisie celów.

Reasumując, moim zdaniem organ podatkowy prawidłowo wskazał konsekwencje wiążące się z niewydatkowaniem całości środków na omówiony cel.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Jaka kwota darowizny nie podlega zgłoszeniu do urzędu?

Jaką kwotę gotówki przekazanej „do ręki” bez zgłaszania do urzędu możemy otrzymać od rodziców żony? My i oni mamy wspólność...

Darowizna od osób z różnych grup podatkowych

Bratowa sprzedała swoje mieszkanie. Obecnie razem z bratem chcą mi przekazać w formie darowizny część kwoty ze sprzedaży. Wiem, że bratowa należy...

Sprzedaż działki ze spadku po trzech latach od podziału spadku

W 1999 r. zmarł ojciec. Razem z mamą i bratem otrzymaliśmy spadek bez podziału. W 2010 r. zrobiłyśmy między sobą darowizny (dział spadku)...

Podatek od darowizny a mieszkanie na stałe za granicą

Mieszkam od 12 lat na stałe w USA. Niedawno dostałam od mamy akcje jako darowiznę. Czy muszę zapłacić podatek od darowizny oraz od późniejszych...

Zwolnienie z podatku przy sprzedaży mieszkania

Mam pytanie o 5-letni okres po którym jestem zwolniony z podatku przy sprzedaży mieszkania. Mieszkanie otrzymałem w spadku po zmarłej mamie na podstawie...

Zakres przysługiwania ulgi meldunkowej

Tata zmarł w 1990 r., mama w 2011 r. Po roku sprzedaliśmy dom, tzn. ja i rodzeństwo. Zameldowana byłam w tym domu w latach...

Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn

Posiadam akt poświadczenia dziedziczenia po moim tacie. Zgodnie z obowiązującym prawem powinnam złożyć do urzędu skarbowego prośbę o zwolnienie...

Nabycie w drodze darowizny mieszkania ze spadku

Córka i ojciec posiadają udziały w spółdzielczym własnościowym mieszkaniu (matka umarła kilka lat temu). Ojciec chce w drodze darowizny...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »