Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozliczenie dochodu z tworzonych modeli 3D

Marek Kowalski • Opublikowane: 2018-01-10

Niedawno stworzyłem kilka modeli 3D, które udostępniłem na stronie www. Jest to serwis pewnej firmy umożliwiający zakup takich modeli i innych narzędzi programistycznych do tworzenia treści w programie.  Moje modele udostępniam na zasadzie udostępniania niewyłącznej licencji na ich wykorzystywanie w materiałach promocyjnych, sprzedaż itp. Całość sprzedaży prowadzi ta firma. Na moje konto co miesiąc otrzymuję procent ze sprzedaży moich modeli. Modele tworzę okazjonalnie (raz na parę miesięcy coś stworzę pod wpływem weny, choć też nie zawsze), nie działam w sposób zorganizowany i ciągły, dlatego też nie prowadzę działalności gospodarczej. Obecnie nie pracuję też na etacie i nie mam innych dochodów. Moja sytuacja kwalifikuje się jako dochód z praw majątkowych i powinienem rozliczyć się tak raz w roku – mam rację? Jeśli tak, to czy mogę tu zastosować 50% kosztów uzyskania przychodu?

Marek Kowalski

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję pani mecenas Kindze za udzielenie wyczerpujących informacji.
Halina
Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa

UWAGA! Poniższy tekst stanowi jedynie fragment dłuższej odpowiedzi.

Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych definiuje twórcę i utwór w następujący sposób:

„Art. 1. Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:

1) wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe);

2) plastyczne;

3) fotograficzne;

4) lutnicze;

5) wzornictwa przemysłowego;

6) architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne;

7) muzyczne i słowno-muzyczne;

8) sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne;

9) audiowizualne (w tym filmowe).

Art. 8. Domniemywa się, że twórcą jest osoba, której nazwisko w tym charakterze uwidoczniono na egzemplarzach utworu lub której autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek inny sposób w związku z rozpowszechnianiem utworu”.

Biorąc pod uwagę opis, Pan robi  stworzone przez Pana modele 3D, które stanowią utwór w rozumieniu Prawa autorskiego. Pan natomiast jest w takiej sytuacji twórcą w rozumieniu Prawa autorskiego i w znaczeniu potocznym/obyczajowym.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Całkowicie odmiennym zagadnieniem jest ocena, z jakiego źródła uzyskuje Pan dochody, sprzedając swoje utwory na wskazanych zasadach.

(…)

Wśród źródeł przychodów wskazanych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienia się również przychody z działalności gospodarczej. Wg art. 5a pkt 6 cyt. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

  • wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  • polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  • polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

    – prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4–9.

Przy czym art. 5b ust. 1 ww. ustawy stanowi, że za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Niewątpliwie modele 3D, jakie Pan tworzy, wykonywane przez Pana samodzielnie. Nie są wykonywane pod kierownictwem tej firmy lub innej osoby (instytucji) zlecającej ich utworzenie oraz są wykonywane w miejscu i czasie ustalonym przez Pana a nie wyznaczonych przez zlecającego te czynności.

Za dostarczenie określonego modelu 3D do odbiorcy końcowego i obsłużenie transakcji odpowiada firma będąca właścicielem serwisu na którym umieszczone zostają Pana utwory. Odpowiada ona także za bezpieczeństwo transakcji, czyli za cały proces sprzedaży; to ona w swoim własnym imieniu wystawia fakturę dla nabywającego model 3D. Posiada ona także odpowiedzialność prawną/finansową przed nabywającym. Serwis być może daje możliwość bezpośredniego kontaktu z Panem jeśli nabywca chciałby uzyskać dodatkowe informacje, których udzielić może tylko Pan jajko twórca. Pan jako twórca jest osobą odpowiedzialną za treść umieszczonych prac (w znaczeniu kulturowym/artystycznym). Firma prowadząca stronę, może odmówić umieszczenia prac, jeśli ma zastrzeżenia co do treści, formatu prac lub innych kwestii technicznych.

To pozwala uznać, że nie jest spełniony warunek wskazany w pkt 1 powyżej. Zatem tworzenie przez Pana modeli 3D oraz ich odpłatne zbywanie w opisany sposób nie stanowi działalności gospodarczej.

(…)

Raz w roku z przychodów rozlicza się każdy podatnik niezależnie od źródła ich uzyskania (umowa o pracę, zlecenie, dzieło, prawa autorskie, zbycie nieruchomości).

W ustawie o podatku od osób fizycznych nie ma przepisów nakazujących płacenie zaliczek na podatek dochodowy z tytułu przychodów, o których mowa w art. 18 tej ustawy. W szczególności nie obowiązuje tu art. 44 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, który nakazuje samodzielne odprowadzanie zaliczek podatnikom uzyskującym bez pośrednictwa płatników dochody z tytułów określanych w art. 13 pkt 2, 4 i 6-9 (dochody w pana przypadku reguluje art. 18).

Należy zatem stwierdzić, że jako podatnik nie ma Pan obowiązku uiszczania zaliczek na podatek dochodowy. Przychód ten podlegać będzie jedynie rozliczeniu w deklaracji rocznej i wpłaceniu podatku w terminie do 30 kwietnia roku następnego.

Informujemy, że świadczymy pomoc prawną z zakresu przedstawionej tematyki.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zamiana mieszkań w rodzinie a podatek

Mam pytania dotyczące zamiany mieszkań w rodzinie i związanego z tym podatku. Chciałbym wraz z żoną zamienić się mieszkaniami...

Monitoring jako odrębny środek trwały

Czy zakupiony system monitoringu o wartości 8 tys. zł, obejmującego teren części wspólnej wspólnoty można zaliczyć do jej środków trwałych...

Czy mam zobowiązanie podatkowe w Polsce, gdy od 30 lat jestem rezydentem podatkowym w USA?

Jestem obywatelem polskim, ale od 30 lat rezydentem podatkowym w USA. 6 lat temu odziedziczyłem mieszkanie po rodzicach i korzystałem z niego,...

Rozliczenie dochodu i straty z przychodów giełdowych

W 2015 r. wpłaciłem brokerowi 20 tys. zł, z czego osiągnąłem przychód na koniec roku 23 tys. zł, którego nie wypłaciłem. Od kwoty 23 tys. zł...

Zminimalizowanie podatku od sprzedaży mieszkania

Sprzedałem zakupione wcześniej mieszkanie przed upływem 5 lat, zakupiłem nowe, tańsze o 80 tys. zł, czyli należałoby zwrócić do urzędu skarbowego...

Czy odsetki od wyegzekwowanej kwoty zwolnione są z opodatkowania?

Wyrokiem sądu w sprawie cywilnej został mi zasądzony zwrot kwoty ponad 100 tys. zł wraz z odsetkami liczonymi od dnia złożenia pozwu oraz zwrot...

Jaki podatek będę musiał zapłacić od sprzedaży mieszkania?

W 2000 roku otrzymałem mieszkanie w drodze darowizny. W tym roku chciałbym je sprzedać. Jaki podatek będę musiał zapłacić od sprzedaży...

Przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży odziedziczonego domu na remont

Sześć lat temu odziedziczyłam połowę domu, rok później został sprzedany. Uzyskałam w ten sposób 100 tys. zł. Kupiłam za tę kwotę mieszkanie....

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »