Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zgłoszenie najmu do US przez spadkobiercę

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2019-02-25

Moja siostra kupiła mieszkanie. W akcie notarialnym jest ujęty także mój syn, bo dołożył pieniędzy do zakupu (więc jest współwłaścicielem). Niedawno siostra zmarła. Syn wynajął mieszkanie i chce zgłosić jako spadkobierca najem do US. Jednak potwierdzenie spadku jest w toku. Czy może to zrobić?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena
Opinia kompetentna. W ciągu 24 godzin miałem pełną informację co należy mi się od zakładu pracy i jak mogę to uzyskać. Polecam.
Piotr

Zasadą jest, że przychody ze wspólnej własności u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku, co wynika z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i jest domniemanie się, że w przypadku braku przeciwnego dowodu prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Jeśli jest kilku współwłaścicieli, to muszą oni rozliczać osiągany z oddania w najem części nieruchomości przychód każdy samodzielnie, można to jednak zmodyfikować stosowną umową bądź oświadczeniem. Jeśli syn był współwłaścicielem i jedynym spadkobiercą, to jako że spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, tj. z chwilą śmierci spadkodawcy, i datą nabycia spadku jest data śmierci spadkodawcy, a późniejsze orzeczenie sądu bądź poświadczenie dziedziczenia tylko ten stan potwierdzają, to uznać trzeba, ze cały przychód winien on rozliczyć.

W takim stanie rzeczy nie powinny się pojawić w takiej sytuacji jakiekolwiek problemy ze strony organu podatkowego związane z definiowaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »