Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zgłoszenie najmu do US przez spadkobiercę

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2019-02-25

Moja siostra kupiła mieszkanie. W akcie notarialnym jest ujęty także mój syn, bo dołożył pieniędzy do zakupu (więc jest współwłaścicielem). Niedawno siostra zmarła. Syn wynajął mieszkanie i chce zgłosić jako spadkobierca najem do US. Jednak potwierdzenie spadku jest w toku. Czy może to zrobić?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

Zasadą jest, że przychody ze wspólnej własności u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku, co wynika z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i jest domniemanie się, że w przypadku braku przeciwnego dowodu prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Jeśli jest kilku współwłaścicieli, to muszą oni rozliczać osiągany z oddania w najem części nieruchomości przychód każdy samodzielnie, można to jednak zmodyfikować stosowną umową bądź oświadczeniem. Jeśli syn był współwłaścicielem i jedynym spadkobiercą, to jako że spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, tj. z chwilą śmierci spadkodawcy, i datą nabycia spadku jest data śmierci spadkodawcy, a późniejsze orzeczenie sądu bądź poświadczenie dziedziczenia tylko ten stan potwierdzają, to uznać trzeba, ze cały przychód winien on rozliczyć.

W takim stanie rzeczy nie powinny się pojawić w takiej sytuacji jakiekolwiek problemy ze strony organu podatkowego związane z definiowaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Kradzież towaru a wykazanie sprzedaży i odprowadzenie podatku

Dokonałam wydania paliwa na podstawie zamówienia złożonego telefonicznie. Warunkiem wydania (czyli zlania paliwa do zbiornika) było potwierdzenie zapłaty...

Wprowadzenie lub użyczenie prywatnych składników majątku spółce z o.o.

W jaki sposób osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej może wprowadzić/użyczyć prywatne składniki majątkowe (typu komputer, drukarka) do...

Spłata kredytu na mieszkanie pieniędzmi ze sprzedaży domu

Kupiłem na kredyt dom w stanie deweloperskim za 355 000 zł. Dokończyłem go, ale nie zdążyłem zamieszkać i z powodów rodzinnych musiałem go...

Stypendium od fundacji a odprowadzenie podatku

Fundacja udzieliła uczestnikom projektu stypendium szkoleniowego ze środków własnych do wysokości 2000 zł na osobę, aby wesprzeć ich w procesie...

Przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości z darowizny na zakup mieszkania a podatek

Ojciec zmarł w 2016 roku. W tym samym roku mama darowała mi swoją część nieruchomości (w domu i działce). 1/4 nieruchomości uzyskałam...

Sprzedaż mieszkania w Irlandii a podatek

Pracuję i mieszkam w Irlandii. W tym roku zamierzam przeprowadzić się do Polski. Jestem właścicielem, razem z żoną (oboje posiadamy...

Odliczenie mieszkania kupionego w kredycie od kwoty przychodu ze sprzedaży mieszkania

Sprzedałem w 2016 r. mieszkanie za 160 tys. zł. Większość kwoty została przeznaczona na spłatę zobowiązań. Teraz chciałbym kupić mieszkanie...

Kupno nowego mieszkania przed sprzedażą starego a podatek

Sprzedałem starego mieszkanie mniej niż po 5 latach od zakupu. Zakupiłem za te pieniądze nowe mieszkanie. Sprzedaż jednak była z wcześniejszą...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »