Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zgłoszenie otrzymywania darowizn od brata

Marcin Sądej • Opublikowane: 2020-01-20

Sprawa dotyczy darowizny od mojego brata mieszkającego w USA. Od 2013 r. wpłacał mi na konto różne kwoty. Ostatnia była w 2018 r. Łącznie to darowizny w kwocie 31 500 zł. Teraz wiem, że już w lipcu 2017 roku przekroczyłam kwotę wolną od podatku. Nigdy tego nie zgłaszałam, bo po prostu nie wiedziałam, że mogłam być zwolniona od podatku po zgłoszeniu. Chcę się udać do US i zapłacić zaległy podatek, ale równocześnie boję się jakiegoś wielkiego mandatu. Jak powinnam zachować się w US? Czy muszę napisać czynny żal?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgłoszenie otrzymywania darowizn od brata

Opodatkowanie darowizny – także tej z zagranicy

Co do zasady czynność darowizny podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Podatkiem objęte są również darowizny otrzymane z zagranicy przez polskiego obywatela mieszkającego w Polsce.

W takim przypadku obowiązek podatkowy spoczywa na osobie obdarowanej, która ma obowiązek złożenia właściwego zeznania podatkowego i zapłacenia podatku.

Zwolnienie od podatku w przypadku darowizny od rodziny

W przypadku darowizn pomiędzy członkami najbliższej rodziny istnieje jednak możliwość uzyskania zwolnienia od podatku. Zgodnie bowiem z treścią art. 4a ustawy jeżeli darowizna została otrzymana od członka najbliższej rodziny (w tym od rodzeństwa), pieniądze wpłynęły za pomocą przelewu bankowego i obdarowany w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania darowizny złożyć do właściwego naczelnika US zgłoszenie SD-Z2, to taka darowizna jest zwolniona od podatku.

Jeżeli jednak termin ten został przekroczony, nie ma możliwości na jego przywrócenie i pojawia się konieczność zapłaty podatku. Jak zostało wskazane, oprócz obowiązku zapłaty podatku obdarowany ma obowiązek złożenia zeznania podatkowego. W przypadku darowizn, od których upłynął termin 6-miesięczny, jest to zeznanie SD-3.

Wykroczenie skarbowe – niewpłacanie podatku lub przekroczenie terminu

Zarówno niewpłacenie podatku, jak i nieterminowe złożenie zeznania podatkowego stanowią wykroczenie skarbowe podlegające karze na mocy Kodeksu karnego skarbowego. Jednakże podatnicy mogą uniknąć kary, korzystając z instytucji czynnego żalu opisanej w art. 16 Kodeksu karnego skarbowego. Zgodnie z tym przepisem jeżeli podatnik dobrowolnie i zanim organ podatkowy sam wykryje wykroczenie, złoży oświadczenie w formie czynnego żalu, to może całkowicie uchylić się od odpowiedzialności karno-skarbowej. Warunkiem jest, aby wraz z czynnym żalem złożyć zaległe zeznania oraz wpłacić zaległy podatek.

Unormowanie sytuacji prawno-podatkowej

W rezultacie jeżeli chce Pani wyprostować całą sytuację pod względem podatkowym, należy:

  1. Złożyć czynny żal – nie ma żadnego wzoru takiego pisma, może to być zwykłe powiadomienie urzędu skarbowego, że nie dopełniła Pani obowiązku złożenia zeznania i zapłaty podatku. Jako powód można podać nawet fakt niewiedzy czy przeoczenia. Tak naprawdę uzasadnienie nie jest istotne, liczy się wyłącznie fakt dokonania zgłoszenia. Również ważne jest, że takie zgłoszenie musi zostać dokonane, zanim organ podatkowy dowie się o niezgłoszonych darowizna i rozpocznie czynności sprawdzające czy też kontrolę podatkową.
  2. Złożyć zaległe zeznania SD-3 – niestety, ale nie ma możliwości złożenia jednego zeznania zbiorczego, musi Pani złożyć tyle druków SD-3, ile faktycznie było darowizn. Naturalnie brane są tylko te darowizny, które przekraczają kwotę wolną, tj. 9637 zł. Jeżeli od jakiejś darowizny nie upłynęło 6 miesięcy, to nadal może Pani złożyć zgłoszenie SD-Z2 i zwolnić się od podatku (nie trzeba ich wykazywać w ramach czynnego żalu).
  3. Na podstawie złożonych zeznań SD-3 organ podatkowy wymierzy podatek, który należy zapłacić.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Dwa przelewy na konta małżonków

Wspólnie ze swoją narzeczoną w 2006 kupiliśmy w udziałach 50/50 lokal użytkowy. W 2009 wzięliśmy ślub. W 2012 dokonaliśmy...

 

Załatwienie spraw majątkowych na korzyść żony

Około 8 lat temu wykupiliśmy z żoną mieszkanie komunalne, którego była ona najemcą. W ubiegłym roku zawarliśmy notarialnie umowę...

 

Podatek dochodowy po dziale spadku

Podatek dochodowy po dziale spadku

Mam pytanie dotyczące podatku dochodowego po dziale spadku. Moja narzeczona w spadku po babci otrzymała nieruchomość i w wyniku działu spadku...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »