Indywidualne porady prawne
Autor: Marcin Sądej
Sprawa dotyczy darowizny od mojego brata mieszkającego w USA. Od 2013 r. wpłacał mi na konto różne kwoty. Ostatnia była w 2018 r. Łącznie to darowizny w kwocie 31 500 zł. Teraz wiem, że już w lipcu 2017 roku przekroczyłam kwotę wolną od podatku. Nigdy tego nie zgłaszałam, bo po prostu nie wiedziałam, że mogłam być zwolniona od podatku po zgłoszeniu. Chcę się udać do US i zapłacić zaległy podatek, ale równocześnie boję się jakiegoś wielkiego mandatu. Jak powinnam zachować się w US? Czy muszę napisać czynny żal?
Co do zasady czynność darowizny podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Podatkiem objęte są również darowizny otrzymane z zagranicy przez polskiego obywatela mieszkającego w Polsce.
W takim przypadku obowiązek podatkowy spoczywa na osobie obdarowanej, która ma obowiązek złożenia właściwego zeznania podatkowego i zapłacenia podatku.
W przypadku darowizn pomiędzy członkami najbliższej rodziny istnieje jednak możliwość uzyskania zwolnienia od podatku. Zgodnie bowiem z treścią art. 4a ustawy jeżeli darowizna została otrzymana od członka najbliższej rodziny (w tym od rodzeństwa), pieniądze wpłynęły za pomocą przelewu bankowego i obdarowany w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania darowizny złożyć do właściwego naczelnika US zgłoszenie SD-Z2, to taka darowizna jest zwolniona od podatku.
Jeżeli jednak termin ten został przekroczony, nie ma możliwości na jego przywrócenie i pojawia się konieczność zapłaty podatku. Jak zostało wskazane, oprócz obowiązku zapłaty podatku obdarowany ma obowiązek złożenia zeznania podatkowego. W przypadku darowizn, od których upłynął termin 6-miesięczny, jest to zeznanie SD-3.
Zarówno niewpłacenie podatku, jak i nieterminowe złożenie zeznania podatkowego stanowią wykroczenie skarbowe podlegające karze na mocy Kodeksu karnego skarbowego. Jednakże podatnicy mogą uniknąć kary, korzystając z instytucji czynnego żalu opisanej w art. 16 Kodeksu karnego skarbowego. Zgodnie z tym przepisem jeżeli podatnik dobrowolnie i zanim organ podatkowy sam wykryje wykroczenie, złoży oświadczenie w formie czynnego żalu, to może całkowicie uchylić się od odpowiedzialności karno-skarbowej. Warunkiem jest, aby wraz z czynnym żalem złożyć zaległe zeznania oraz wpłacić zaległy podatek.
W rezultacie jeżeli chce Pani wyprostować całą sytuację pod względem podatkowym, należy:
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika