Indywidualne Porady Prawne
Aleksander Słysz • Opublikowane: 2011-04-05
Od trzydziestu lat mieszkam za granicą. Niedawno zmarł mój ojciec, nieruchomość po nim ma odziedziczyć mój brat, więc ja prawdopodobnie otrzymam zachowek. Czy powinienem zgłosić jego nabycie w jakimś urzędzie w Polsce i zapłacić podatek?
Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:
Odpowiadając na Pańskie pytanie – nabycie zachowku podlega opodatkowaniu w Polsce – nie zachodzi tu bowiem, moim zdaniem, wyłączenie z art. 2 ani art. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Obowiązek podatkowy przy nabyciu tytułem zachowku powstaje z chwilą zaspokojenia roszczenia lub jego części.
Nie oznacza to, że zapłacić musi Pan jakikolwiek podatek. Istnieje bowiem zwolnienie (art. 4a wymienionej ustawy) – zgodnie z którym m.in. „zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:
By ze zwolnienia skorzystać, należy w wyżej wymienionym terminie złożyć druk SD-Z2.
Warto wiedzieć również, że w ogóle opodatkowaniu podlega nabycie, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 9637 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej (tak jest w omawianym przypadku). Jeśli zatem kwota zachowku mniejsza będzie niż 9637 zł, nie musi Pan nawet składać wspomnianej deklaracji SD-Z2, bowiem do tej kwoty nabycie w ogóle nie podlega opodatkowaniu.
Dodam jeszcze, że jeżeli nabycie własności rzeczy i praw majątkowych od tej samej osoby następuje więcej niż jeden raz, do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych dolicza się wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych od tej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie. Od podatku obliczonego od łącznej wartości nabytych rzeczy i praw majątkowych potrąca się podatek przypadający od opodatkowanych poprzednio nabytych rzeczy i praw majątkowych. Wynikająca z obliczenia nadwyżka podatku nie podlega ani zaliczeniu na poczet innych podatków, ani zwrotowi. Nabywcy obowiązani są w zeznaniu podatkowym wymienić rzeczy i prawa majątkowe nabyte w podanym wyżej okresie.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika