Indywidualne Porady Prawne
Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-02-01
Czy złożenie VAT-R po terminie (przekroczenie 150 tys. zł) skutkuje brakiem możliwości rozliczania VAT kwartalnie?
Nie, utrata zwolnienia podmiotowego i złożenie zgłoszenia rejestracyjnego po terminie, tj. po dniu, w którym traci się prawo do zwolnienia podmiotowego, nie powoduje, że rozliczenie VAT kwartalnie nie jest możliwe. Można zatem rozliczać VAT kwartalnie, jednak nie od każdego momentu.
Decydujące znaczenie ma tu treść art. 99 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym „podatnicy, inni niż podatnicy rozliczający się metodą kasową, mogą również składać deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale ale dopiero, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa. Deklaracje składa się w terminie do 25 stycznia, 25 kwietnia, 25 lipca, 25 października”. By zatem rozliczać VAT kwartalnie od drugiego kwartału (kwiecień–czerwiec), należy złożyć zawiadomienie do dnia 25 maja 2015 r.
Jedynie podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu dokonuje zawiadomienia w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczął wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu.
Warto pamiętać, że podatnicy rozliczający się kwartalnie mogą ponownie składać deklaracje podatkowe za okresy miesięczne dopiero po upływie 4 kwartałów, za które składali deklaracje kwartalne, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do dnia złożenia deklaracji podatkowej za pierwszy miesięczny okres rozliczeniowy, jednak nie później niż z dniem upływu terminu złożenia tej deklaracji.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika