Indywidualne porady prawne
Autor: Wioleta Biel
Jako jedyny spadkobierca zmarłego ojcu syn w spadku po nim otrzymał mieszkanie. Było to rok temu. Obecnie chce to mieszkanie sprzedać, a uzyskane środki przeznaczyć na spłatę kredytu zaciągniętego przed 10 laty na zakup własnego mieszkania. Pozostało mu do spłaty jeszcze ok. 200 tys. zł. Syn od 3 lat to mieszkanie wynajmuje, aby móc spłacać raty kredytu, a sam pracuje w Anglii. Czy zatem dochód ze sprzedaży odziedziczonego mieszkania byłby zwolniony z podatku?
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT w przypadku sprzedaży nieruchomości, której podatnik nie posiada przez okres 5 lat, ma on prawo do skorzystania z ulgi na własne cele mieszkaniowe.
Własne cele mieszkaniowe nie zostały zdefiniowane przez ustawodawcę, natomiast za wydatki poniesione w celu osiągnięcia własnego celu mieszkaniowego uważa się m.in. spłatę kredytu (odsetek od tego kredytu) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, na np. nabycie budynku mieszkalnego.
Zatem posługując się wykładnią językową przy analizie tego przepisu, można dojść do wniosku, że spłata kredytu syna na jego mieszkanie spełnia warunek możliwości skorzystania ze zwolnienia podatkowego.
Problem zaczyna się jednak w sytuacji, w które mieszkanie jest przeznaczone na wynajem, a syn przebywa w innym kraju – tu organ może próbować twierdzić, iż w związku z tym że syn nie mieszka w tym mieszkaniu, to poniesiony wydatek na spłatę kredytu nie spełnia definicji własnych celów mieszkaniowych. Przy czym przypominam – brak jest ustawowej definicji tego pojęcia. Mając to uwadze, widzę dwa rozwiązania:
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika