Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Zwolnienie z podatku dochodu ze sprzedaży odziedziczonego mieszkania

Autor: Wioleta Biel

Jako jedyny spadkobierca zmarłego ojcu syn w spadku po nim otrzymał mieszkanie. Było to rok temu. Obecnie chce to mieszkanie sprzedać, a uzyskane środki przeznaczyć na spłatę kredytu zaciągniętego przed 10 laty na zakup własnego mieszkania. Pozostało mu do spłaty jeszcze ok. 200 tys. zł. Syn od 3 lat to mieszkanie wynajmuje, aby móc spłacać raty kredytu, a sam pracuje w Anglii. Czy zatem dochód ze sprzedaży odziedziczonego mieszkania byłby zwolniony z podatku?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zwolnienie z podatku dochodu ze sprzedaży odziedziczonego mieszkania

Wydatek na spłatę kredytu nie spełnia definicji własnych celów mieszkaniowych

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT w przypadku sprzedaży nieruchomości, której podatnik nie posiada przez okres 5 lat, ma on prawo do skorzystania z ulgi na własne cele mieszkaniowe.

Własne cele mieszkaniowe nie zostały zdefiniowane przez ustawodawcę, natomiast za wydatki poniesione w celu osiągnięcia własnego celu mieszkaniowego uważa się m.in. spłatę kredytu (odsetek od tego kredytu) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, na np. nabycie budynku mieszkalnego.

Zatem posługując się wykładnią językową przy analizie tego przepisu, można dojść do wniosku, że spłata kredytu syna na jego mieszkanie spełnia warunek możliwości skorzystania ze zwolnienia podatkowego.

Problem zaczyna się jednak w sytuacji, w które mieszkanie jest przeznaczone na wynajem, a syn przebywa w innym kraju – tu organ może próbować twierdzić, iż w związku z tym że syn nie mieszka w tym mieszkaniu, to poniesiony wydatek na spłatę kredytu nie spełnia definicji własnych celów mieszkaniowych. Przy czym przypominam – brak jest ustawowej definicji tego pojęcia. Mając to uwadze, widzę dwa rozwiązania:

  • złożyć PIT 39 z zaznaczeniem chęci skorzystania z ulgi na własne cele mieszkaniowe i nic z tym więcej nie robić. A w przypadku zapytań organu podatkowego twierdzić, że zamiarem syna jest zamieszkanie w tym lokalu w przyszłości – jak wróci;
  • złożyć wniosek o wydanie interpretacji podatkowej MF w celu uzyskania pewności i ochrony syna na wypadek ewentualnych przyszłych wątpliwości organu podatkowego – czas oczekiwania to 3 miesiące.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info