Kategoria: Podatek od spadków i darowizn

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwolnienie z podatku dochodu ze sprzedaży odziedziczonego mieszkania

Wioleta Biel • Opublikowane: 2019-04-17

Jako jedyny spadkobierca zmarłego ojcu syn w spadku po nim otrzymał mieszkanie. Było to rok temu. Obecnie chce to mieszkanie sprzedać, a uzyskane środki przeznaczyć na spłatę kredytu zaciągniętego przed 10 laty na zakup własnego mieszkania. Pozostało mu do spłaty jeszcze ok. 200 tys. zł. Syn od 3 lat to mieszkanie wynajmuje, aby móc spłacać raty kredytu, a sam pracuje w Anglii. Czy zatem dochód ze sprzedaży odziedziczonego mieszkania byłby zwolniony z podatku?

Wioleta Biel

»Wybrane opinie klientów

Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat
Po raz drugi zwracam się do eksperta i uzyskuję satysfakcjonującą odpowiedź
Beata, 58 lat
Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT w przypadku sprzedaży nieruchomości, której podatnik nie posiada przez okres 5 lat, ma on prawo do skorzystania z ulgi na własne cele mieszkaniowe.

Własne cele mieszkaniowe nie zostały zdefiniowane przez ustawodawcę, natomiast za wydatki poniesione w celu osiągnięcia własnego celu mieszkaniowego uważa się m.in. spłatę kredytu (odsetek od tego kredytu) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, na np. nabycie budynku mieszkalnego.

Zatem posługując się wykładnią językową przy analizie tego przepisu, można dojść do wniosku, że spłata kredytu syna na jego mieszkanie spełnia warunek możliwości skorzystania ze zwolnienia podatkowego.

Problem zaczyna się jednak w sytuacji, w które mieszkanie jest przeznaczone na wynajem, a syn przebywa w innym kraju – tu organ może próbować twierdzić, iż w związku z tym że syn nie mieszka w tym mieszkaniu, to poniesiony wydatek na spłatę kredytu nie spełnia definicji własnych celów mieszkaniowych. Przy czym przypominam – brak jest ustawowej definicji tego pojęcia. Mając to uwadze, widzę dwa rozwiązania:

  • złożyć PIT 39 z zaznaczeniem chęci skorzystania z ulgi na własne cele mieszkaniowe i nic z tym więcej nie robić. A w przypadku zapytań organu podatkowego twierdzić, że zamiarem syna jest zamieszkanie w tym lokalu w przyszłości – jak wróci;
  • złożyć wniosek o wydanie interpretacji podatkowej MF w celu uzyskania pewności i ochrony syna na wypadek ewentualnych przyszłych wątpliwości organu podatkowego – czas oczekiwania to 3 miesiące.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Mieszkanie od ciotki - korzystniejsza darowizna czy dożywocie?

Ciotka chce mi przekazać własnościowe mieszkanie. Ze względu na stopień pokrewieństwa byłaby to II grupa podatkowa. Własnego mieszkania nie posiadam,...

Sprzedaż nieruchomości ze spadku przed upływem 5-letniego okresu

W 2010 zmarła moja „przyszywana” babcia i pozostawiła mi spadek. Jestem więc w III grupie spadkobiorców (byłem jej pełnoprawnym...

Przekazanie udziału w mieszkaniu po zmarłej bratu a podatek od darowizny

Mama zmarła w 2014 r. i przekazała swoją część udziału w mieszkaniu (3/4) mojemu bratu, który chce ten udział przekazać mnie w formie...

Sprzedaż odziedziczonego domu a podatki

W sierpniu 2012 roku zmarła mama. Zgodnie z ustaleniami dom w całości odziedziczył tata. Testament był odczytany we wrześniu 2012. Nie wiedzieliśmy...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »