Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwolnienie z podatku od darowizny

Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 2013-03-29

Siostra otrzymała od rodziców mieszkanie. W ramach rozliczenia ze mną ma mi przekazać 80 tys. zł. Obecnie może mi przelać na raz 40 tys. zł, a resztę np. w miesięcznych ratach. Jak rozwiązać sprawę najwygodniej, by skorzystać ze zwolnienia z podatku od darowizny?

Elżbieta Jędruczyk

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata

Istnieje kilka sposobów takiego rozwiązania sprawy, aby podatek od spadków i darowizn nie wystąpił:

 

  1. potraktowanie każdej wpłaty jako odrębnej darowizny, składanie raz na 6 miesięcy zgłoszeń SD-Z2 w celu skorzystania z ulgi (zwolnienia z podatku od darowizny),
  2. poczekanie, aż siostra uzbiera całą sumę; jeden przelew na całą sumę, złożenie jednego zgłoszenia SD-Z2 w celu skorzystania z ulgi,
  3. zawarcie umowy darowizny w formie aktu notarialnego (plusy – nie ma konieczności późniejszego składania zgłoszeń do urzędu, minus – koszty notarialne).

 

Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (j.t. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.) „zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:


1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, oraz

2) udokumentują – w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę wolną od podatku – ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym”.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>


Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:

 

„1) wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty wolnej od podatku lub

2) nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego”.

 

Jeżeli więc zależy Państwu na kompleksowym, jednorazowym rozwiązaniu sprawy i skorzystaniu ze zwolnienia z podatku od darowizny – właśnie forma aktu notarialnego będzie najwygodniejsza (pomijając oczywiście opłatę). Po podpisaniu umowy wystarczy już tylko dopilnować, aby środki pieniężne przekazywane były przelewem na Pana rachunek bankowy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Przekazanie dziecku studiującemu za granicą znacznej sumy pieniężnej a obowiązek podatkowy w Polsce

Zamierzamy podarować naszej córce większą sumę pieniędzy. Córka ma 27 lat i właśnie kończy studia w Niemczech. Przebywa tam od siedmiu lat. Jest tam...

Zgłoszenie nabycia zachowku przez osobę z zagranicy

Od trzydziestu lat mieszkam za granicą. Niedawno zmarł mój ojciec, nieruchomość po nim ma odziedziczyć mój brat, więc ja prawdopodobnie otrzymam zachowek....

Dziedziczenie domu

Odziedziczyłem po wujku dom (testament). Jestem jednak współwłaścicielem (25%) mieszkania własnościowego. Chciałbym skorzystać z ulgi do 110 m 2...

Kiedy przedawnia się zobowiązanie podatkowe?

W 2001 r. zmarła moja mama, natomiast w 2002 r. ja i mój tata nabyliśmy spadek po mamie na podstawie decyzji sądu. Mieszkanie zajmuje tata, ja mam własny dom....

Zakup mieszkania za gotówkę

Mieszkam z rodzicami w USA. Rodzice kupili mi mieszkanie za gotówkę . Nie zgłaszałam darowizny, ale urząd...

Jak uniknąć podatku?

W 2010 roku zostałem właścicielem mieszkania (przekazanego mi na podstawie aktu darowizny). Jak uniknąć podatku ? Dodam, że jestem zameldowany...

Obowiązek podatkowy

Moja matka zmarła w 1992 r. Postępowanie spadkowe zostało przeprowadzone, a podatek od spadków uiszczony. Natomiast ojciec zmarł w 2004 r. Cztery lata...

Niezłożenie zawiadomienia o przyjęciu spadku

W 2011 r. zmarła moja babcia. Nabyłam połowę spadku. Wiedziałam, że jestem zwolniona z podatku. Nie doczytałam jednak, że należy złożyć do US...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »