Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwolnienie z podatku od zasiedzenia a przepisy przejściowe

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-08-26

Mam pytanie dotyczące zwolnienia z podatku od zasiedzenia. Od nowego roku* obowiązuje w tej kwestii nowe prawo podatkowe, według którego nie mieścimy się w kategorii zwolnienia podatkowego z uwagi na zbyt małą liczbę hektarów działki rolnej. Według poprzednich przepisów zwolnienie by nas dotyczyło. Sprawa o zasiedzenie odbyła się w listopadzie zeszłego roku i w zeszłym roku ta decyzja nabrała mocy prawnej. Natomiast pismo z decyzją otrzymaliśmy 7 stycznia. Artykuł 21 nowej ustawy mówi: „Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma również zastosowanie do spraw wszczętych przed jej wejściem w życie, niezakończonych decyzją ostateczną”. Co to dla nas oznacza? Czy naliczenie podatku powinno się odbyć zgodnie z przepisami z 2015 czy 2016 r.?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję pani mecenas Kindze za udzielenie wyczerpujących informacji.
Halina
Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa

Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. zasiedzenia. Obecnie zwalnia się od podatku m.in. nabycie własności gruntów, stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, wraz z będącymi ich częścią składową drzewami i innymi roślinami, pod warunkiem że w wyniku nabycia zostanie utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne, a powierzchnia gospodarstwa rolnego utworzonego lub powstałego w wyniku powiększenia będzie nie mniejsza niż 11 ha i nie większa niż 300 ha oraz gospodarstwo to będzie prowadzone przez nabywcę przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia; zwolnienie to stanowi pomoc de minimis w rolnictwie, o której mowa w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str. 9). Artykuł 4 ust. 1 pkt 1 powyżej zacytowany zmieniony został przez art. 4 pkt 2 ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. (Dz.U.2015.1045) zmieniającej ustawę z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn z dniem 1 stycznia 2016 r.

Nim przejdę do problemu przepisów przejściowych przypomnę, że obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych; obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze zasiedzenia z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego zasiedzenie.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Wskazuje Pani na art. 21 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, on jednak nie ma tu zastosowania, dotyczy bowiem tejże ustawy i utraty mocy przez ustawę z dnia 19 grudnia 1975 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. Nr 45, poz. 228).

Należy spojrzeć na art. 50 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. (Dz.U.2015.1045) o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z tym przepisem, do opodatkowania nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe. Innymi słowy, jeśli dobrze odczytałem stan faktyczny, który Pani opisała (bowiem nie wskazuje Pani, z jakiego zwolnienia chciała Pani skorzystać) – „stary przepis” artykułu 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (zatem w brzmieniu z 2015 r.) ma zastosowanie do zasiedzenia (czyli nabycia własności), które miało miejsce przed dniem 1 stycznia 2016 r.

Opis sprawy ze stycznia 2016 r.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Darowizna czy sprzedaż mieszkania TBS?

Kilka miesięcy temu ja i mąż zostaliśmy partycypantami lokalu TBS. Jaki sposób przepisania nam mieszkania jest dla nas korzystniejszy podatkowo: sprzedaż...

Darowizna dla moich niepełnoletnich dzieci

Moja siostra kupiła działkę budowlaną. Chce ją podarować moim niepełnoletnim dzieciom (11 i 9 lat). Czy od darowizny musimy zapłacić podatek?

Przekazanie pieniędzy za darowiznę

Chcę moje mieszkanie przekazać mojemu bratu darowizną, aby nie musiał płacić podatku. Potrzebuję jednak gotówki na zakup nowego mieszkania. Ustaliliśmy,...

Czy darowizna od ojca, obywatela USA, jest opodatkowana?

Mam otrzymać darowiznę od ojca, posiadającego obywatelstwo amerykańskie i mieszkającego w USA. Czy darowizna ta będzie zwolniona z podatku,...

Korzystny scenariusz spłaty mieszkania otrzymanego w spadku

W grudniu 2015 zmarła mama. Pozostawiła mi i bratu mieszkanie własnościowe spółdzielcze – jesteśmy jedynymi spadkobiercami. Przyjęliśmy spadek...

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku przed upływem 5 lat

W styczniu tego roku otrzymałam w spadku mieszkanie i w czerwcu je sprzedałam. Czy uzyskałam dochód? Jeśli tak, to w którą pozycję...

Brak innego lokalu i odziedziczenie mieszkania

Odziedziczyłam mieszkanie po zmarłym wujku (testament) wielkości 40 m 2 . Ponoć ja jako jego siostrzenica niebędąca właścicielem żadnego...

Spłata wspólnego kredytu mieszkaniowego pieniędzmi ze sprzedaży darowizny, zwolnienie podatkowe

Jeden z małżonków otrzymał darowiznę (do majątku osobistego), którą sprzedał przed upływem 5 lat. Ten dochód zostałby przeznaczony w ciągu 2...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »