Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwrot VAT-u za materiały budowlane dla osób do 35 roku życia

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-09-01

Mam pytanie odnoście zwrotu podatku VAT za materiały budowlane dla osób do 35. roku życia budujących swój pierwszy dom. Spełniam wszystkie kryteria do uzyskania tego zwrotu, tylko mam jedną wątpliwość, ponieważ pieniądze przeznaczone na budowę pochodzą z ze spadku – otrzymałem mieszkanie, które sprzedałem, i buduję swój pierwszy w życiu dom, fizycznie nigdy nie zamieszkiwałem tego mieszkania, od razu po nabyciu spadku było przeznaczone na sprzedaż. W US złożyłem oświadczenie, że pieniądze te przeznaczę na własne cele mieszkaniowe. Obecnie mam problemy ze zwrotem, co robić?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata

Pyta Pan o zwrot osobom fizycznym niektórych wydatków poniesionych w związku z budową pierwszego własnego mieszkania. Zgodnie z art. 20 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi „każda osoba fizyczna, która po dniu 1 stycznia 2014 r. poniosła wydatki na zakup materiałów budowlanych, ma prawo ubiegać się o zwrot (finansowany z budżetu państwa) części tych wydatków”. Na mocy art. 20 ust. 3 pkt 5 ww. ustawy „o zwrot wydatków można się ubiegać, jeżeli do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków osoba fizyczna nie była:

 

a) właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego,

b) osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny,

c) właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

– z wyłączeniem domu jednorodzinnego albo lokalu mieszkalnego, o którym mowa w art. 20 ust. 3 pkt 1 [tj. budowanego domu jednorodzinnego i w związku z nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny]”.

 

Z powyższego wynika, że zwrot nie należy się osobom, które przed dniem złożenia wniosku o zwrot, a nie tylko na dzień złożenia wniosku, były właścicielem lokalu mieszkalnego. Przepis nie wprowadza ani wymogu zamieszkiwania w takim lokalu, ani nie określa czasu jego posiadania, powyżej którego zwrot by się nie należał. Z wykładni językowej wynika zatem, że wystarczy być właścicielem lokalu mieszkalnego przez jeden dzień i w nim nigdy nie zamieszkiwać, by zwrot się nie należał.

 

Można starać się wykazywać, że nie taki był cel omawianej regulacji i budowa normy z przepisu winna modyfikować takie jego rozumienie, przy użyciu wykładni celowościowej, ale organy podatkowe prawdopodobnie nie podzielą tego poglądu. Gdy złoży Pan wniosek, to jeżeli prawidłowość wniosku o zwrot wydatków nie będzie budzi wątpliwości, urząd skarbowy dokona zwrotu bez wydania decyzji, lecz urząd skarbowy wyda decyzję o odmowie zwrotu, gdy uzna, że jest nienależny (w terminie 4 miesięcy od dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zgłoszenie się jako podatnik VAT bez założenia działalności

Planuję zakupić lokal, stan deweloperski pod wynajem. Nie prowadzę działalności gospodarczej. Planuję się zgłosić do US jako podatnik VAT-u, nie...

Odroczenie terminu płatności podatku i ponowne rozłożenie na raty

Posiadam zaległy podatek VAT w kwocie prawie 200 tys. zł. Firma zbankrutowała, złożyłam wniosek do urzędu skarbowego o rozłożenie na raty....

Rezygnacja z podatku VAT a korekty

Zrezygnowałem z podatku VAT od 1.01.2017, składając VAT-R. Czy należy dokonać korekty VAT naliczonego z faktur rat leasingowych i opłaty...

Skan faktury a odliczenie podatku VAT

Dlaczego kopii faktury VAT (faktury zakupowej) nie można ująć w księgach rachunkowych przedsiębiorstwa? Dlaczego jest to uznawane za wadliwe? Chodzi...

Nowa ustawa o odwrotnym obciążeniu

Mam pytanie dotyczące nowej ustawy o odwrotnym obciążeniu. Wynajmuję sprzęt budowlany z operatorem i świadczę te usługi jako podwykonawca,...

Odwrócony podatek VAT dla podwykonawcy branży elektrycznej

Pytanie dotyczy kwestii odwróconego podatku VAT. Firma nasza jako podwykonawca branży elektrycznej wykonuje szereg usług elektroinstalacyjnych dla firmy...

Co wpisać w treści faktury za wynajem?

Wynajmuję budynek firmie jako osoba fizyczna, nie jestem płatnikiem VAT. Co mam wpisać w treści faktury?

Zakup nieruchomości przez spółkę od osoby fizycznej

Chciałabym zapytać o kwestię zakupu nieruchomości (mieszkanie, lokal, w którym jest prowadzona działalność gospodarcza) od osoby fizycznej przez...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »