Autor: Adam Nowak
Mam zaciągnięty kredyt hipoteczny na mieszkanie na 30 lat. Czy mogę doprowadzić do przystąpienia mojego partnera do kredytu hipotecznego solidarnego? Jeśli on dokona spłaty całości, to czy muszę to zgłosić do US i będzie to traktowane jako darowizna?
Stosownie do art. 366 § 1 „kilku dłużników może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych (solidarność dłużników)”. W myśl natomiast § 2 tego przepisu „aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani”.
Z istoty solidarnej odpowiedzialności dłużników wynika, że aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani. Każdy z dłużników solidarnych odpowiada więc za całość długu, a nie tylko część, jaką można by mu przypisać poprzez np. równy podział kwoty długu pomiędzy zobowiązanych.
W sytuacji więc, gdy strona zobowiązania solidarnego spłaca całość zadłużenia bez woli czynienia tego w celu obdarowania pozostałych stron tego zobowiązania, a jedynie w zamiarze zwolnienia się z długu, poprzez samą zapłatę całości czy też części zobowiązania solidarnego, nie może dojść do obdarowania kogokolwiek. Dłużnik solidarny spłaca bowiem własny dług, a nie cudzy.
Wskazać jednak należy, że stosownie do art. 376 § 1 Kodeksu cywilnego, „jeżeli jeden z dłużników solidarnych spełnił świadczenie, treść istniejącego między współdłużnikami stosunku prawnego rozstrzyga o tym, czy i w jakich częściach może on żądać zwrotu od współdłużników. Jeżeli z treści tego stosunku nie wynika nic innego, dłużnik, który świadczenie spełnił, może żądać zwrotu w częściach równych. Treść powyższego przepisu wskazuje więc, że z chwilą spełnienia świadczenia przestaje istnieć jakikolwiek stosunek pomiędzy wierzycielem a współdłużnikami solidarnymi. Natomiast dłużnik, który spełnił świadczenie, przestaje być współdłużnikiem solidarnym i staje się wierzycielem dla pozostałych współdłużników”.
W kontekście prawa podatkowego należy przeanalizować przepisy ustawy PIT oraz ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Po pierwsze zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy PIT „przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń”.
Z definicji tej wywieść można również, że za przychody podatkowe mogą być uznane tylko takie świadczenia, które nie mają charakteru zwrotnego. Przychód jest bowiem w istocie określonym przyrostem majątkowym, a zatem jego otrzymanie musi mieć charakter definitywny.
W kontekście powyższego wskazać więc należy, że zwolnienie z obowiązku zwrotu zadłużenia wynikającego np. z umowy kredytowej powoduje u osoby, wobec której nastąpiło takie zwolnienie, powstanie trwałego przyrostu majątkowego. Stanowi więc co do zasady zdarzenie powodujące powstanie przychodu podatkowego. Kwotę umorzonego kredytu należy traktować w takiej sytuacji jako inne nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jednakże, jak czytamy w piśmie z dnia 8.02.2013 r., wydanym przez: Izba Skarbowa w Bydgoszczy, nr ITPB2/415-1023/12/TJ:
„W związku z powyższym stwierdzić należy, że spłata na rzecz banku całości zobowiązania wynikającego z zawartej umowy kredytu przez narzeczoną Wnioskodawcy i jej ojca - dłużników solidarnych również zobowiązanych z tytułu tej umowy, nie spowoduje w momencie jej dokonania powstania dla Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W takiej sytuacji nie występuje bowiem u Wnioskodawcy trwałe przysporzenie w majątku, a jedynie dochodzi do zmiany podmiotu, wobec którego pozostaje On zobowiązany w związku z wynikającą z umowy kredytowej wierzytelnością.”
Warto również zastanowić się, czy w opisanym przypadku mamy do czynienia z darowizną, która podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn po stronie osoby obdarowanej.
Jak wskazał Dyrektor KIS w interpretacji z dnia 19.04.2018 r., nr 0111-KDIB2-2.4015.5.2018.2.MM, umowa kredytu stanowi odrębny od umowy darowizny stosunek zobowiązaniowy. Spłaty kredytu przez współkredytobiorcę, tj. dłużnika solidarnego z umowy kredytu, nie można zakwalifikować jako darowizny. Oznacza to, że powyższe nie będzie skutkować powstaniem obowiązku podatkowego określonego w ustawie o podatku od spadków i darowizn.
Przystąpienie do długu nie generuje obowiązku podatkowe w zakresie podatku PCC (pismo z dnia 28.02.2020 r., wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, nr 0111-KDIB2-3.4014.81.2019.3.MD )
Reasumując powyższe, jeżeli partner przystąpi do długu jako dłużnik solidarny i dokona spłaty, to tego rodzaju zdarzenie nie będzie generować dla Pani obowiązków podatkowych.
Przykład 1
Anna i Piotr postanowili razem wziąć kredyt hipoteczny na zakup mieszkania. Anna była już właścicielką nieruchomości, więc Piotr, mimo że nie był jej mężem, zgodził się przystąpić do kredytu jako współkredytobiorca. Oboje ponosili solidarną odpowiedzialność za całość kredytu, co oznacza, że bank mógł zażądać spłaty długu od każdego z nich. Jeśli Piotr spłaciłby całość kredytu, to nie byłoby to traktowane jako darowizna, lecz spełnienie jego zobowiązania, a Anna nie musiałaby płacić podatku dochodowego.
Przykład 2
Marek i jego brat, Jan, wzięli wspólnie kredyt na zakup auta. Marek przystąpił do kredytu solidarnie z Janem, co oznacza, że obaj odpowiadają za całość zadłużenia. Gdy Marek postanowił spłacić całość kredytu, nie uzyskał z tego tytułu żadnego przysporzenia majątkowego. Spłacając kredyt, uwolnił tylko siebie od długu, a Jan nie musiał obawiać się, że jego brat potraktuje to jako darowiznę.
Przykład 3
Zofia i Karol wzięli kredyt hipoteczny na mieszkanie, jednak po kilku latach Zofia postanowiła przejąć odpowiedzialność za cały kredyt. Zgodnie z umową, oboje byli dłużnikami solidarnymi, co oznacza, że każdy z nich mógł zostać zobowiązany do spłaty całości kredytu. Po tym, jak Zofia spłaciła cały kredyt, Karol nie miał obowiązku zwrotu tej kwoty. Ponieważ Zofia nie robiła tego w celu obdarowania Karola, sytuacja ta nie wiązała się z obowiązkiem zapłaty podatku od darowizn.
Solidarne zobowiązanie za kredyt oznacza, że wszyscy dłużnicy są odpowiedzialni za całość zadłużenia, a wierzyciel może zażądać spłaty od każdego z nich. W przypadku spłaty kredytu przez jednego z dłużników, nie ma obowiązku traktowania tego jako darowizny, ponieważ spłacający dług uwalnia siebie od zobowiązania, nie obdarowując pozostałych. Takie działanie nie wiąże się również z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego ani podatku od darowizn, o ile nie ma intencji obdarowania drugiej strony.
Oferujemy kompleksowe porady prawne dotyczące solidarnego zobowiązania za kredyt hipoteczny, pomagając zrozumieć konsekwencje prawne i podatkowe związane z taką formą odpowiedzialności. Nasi doświadczeni prawnicy udzielą fachowych wskazówek, jak skutecznie zarządzać wspólnym kredytem i uniknąć potencjalnych problemów prawnych.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika