Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Formularz SD-3 po terminie

Marcin Sądej • Opublikowane: 2018-10-17

Mój brat zmarł 10 lat temu. Prowadzone jest postępowanie spadkowe. Wiem, że będę musiał złożyć formularz SD-3 w ciągu 30 dni. Co się stanie, jeśli złożę formularz SD-3 po terminie? Czy muszę go składać osobiście?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn nabywca spadku ma  obowiązek złożyć w ciągu 30 dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu zeznanie SD-3.

W przypadku niezłożenia zeznania w terminie naraża się Pan na odpowiedzialność z Kodeksu karnego skarbowego. Art. 54 stanowi, że „podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie”.

Nie zawsze jednak podatnik będzie ponosił odpowiedzialność z Kodeksu karnego skarbowego, ponieważ może złożyć w urzędzie skarbowym tzw. czynny żal. W dokumencie tym należy wyjaśnić przyczyny niezłożenia zeznania w terminie (np. choroba, wyjazd za granicę) oraz dołączyć wypełnione zeznanie SD-3.

W zakresie samego podatku od spadków i darowizn złożenie zeznania SD-3 po terminie nie wywołuje negatywnych konsekwencji. Przede wszystkim nie powstają odsetki za zwłokę. Wynika to z tego podatek od spadku wymierza urząd skarbowy w drodze decyzji podatkowej. Termin płatności podatku to 14 dni od dnia otrzymania decyzji podatkowej (która wydawana jest na podstawie złożonego SD-3). Dopiero jeżeli podatnik nie zapłaci podatku w ciągu 14 dni od dnia otrzymania decyzji, zaczynają biec odsetki za zwłokę.

Podsumowując:

  • niezłożenie w terminie zeznania SD-3 może narazić na odpowiedzialność karnoskarbową (karę grzywny);
  • można uniknąć tej odpowiedzialności, składając czynny żal do US (choć zastrzegam, że nie w każdym przypadku taki czynny żal można złożyć, np. nie można w toku kontroli podatkowej);
  • złożenie SD-3 po terminie nie spowoduje naliczania odsetek za zwłokę;
  • odsetki za zwłokę powstaną dopiero, gdy nie zapłaci Pan podatku w ciągu 14 dni od dnia otrzymania decyzji od urzędu skarbowego (jak już zaznaczyłem, decyzja wydawana jest na podstawie zeznania SD-3).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Odkupienie całości spadku a podatek

W zeszłym roku zmarł mój tata. Wraz z mamą i 4 mojego rodzeństwa zostaliśmy współwłaścicielami domu rodziców (akt dziedziczenia). Niestety mama...

Darowizna od małżonków, którzy mają wspólnotę majątkową

Mam pytanie dotyczące darowizny od małżonków, którzy mają wspólnotę majątkową. Darowizna ma być przekazana dla jednej osoby. Czy limit od takiej...

Darowizna pieniężna od ojca i macochy, czy zwolniona z podatku?

Mam z żoną wspólność majątkową. Żona nie jest matką mojej córki. Czy darowizna pieniężna dla córki od nas obojga, czyli od ojca i macochy,...

Niezgłoszenie odziedziczonego wkładu mieszkaniowego do US

W 2006 r. odziedziczyłam w spadku po mamie 1/2 wkładu mieszkaniowego mieszkania, w którym zamieszkuję wraz z dziećmi. Drugą część...

Co jest korzystniejsze finansowo - darowizna czy testament?

Wybrać darowiznę czy testament? Mama jest właścicielką mieszkania kupionego z bonifikatą od gminy w 2010 r., a ja jedyną jej córką...

Darowizna pieniędzy od dziadków

Mam pytanie dotyczące darowizny od dziadków. Otóż, dwóch dziadków i babcia, czyli trzech darczyńców wpłacało na konto wnuka środki pieniężne od...

Spadek po dziadku który mieszkał w Wielkiej Brytanii a podatek

Dwa miesiące temu otrzymałem spadek po dziadku. Dziadek przed śmiercią mieszkał w Wielkiej Brytanii, więc spadek otrzymałem przelewem na konto za...

Wspólne konto z partnerem - wypłata na własne konto a podatek

Wraz ze swoim partnerem posiadam wspólne konto walutowe. Wpływy na to konto pochodzą z jego zarobków za granicą. Czy wypłata środków na moje konto...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »